مطالعات ژئوفیزیک هوایی در استان قم آغاز شد

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۹:۰۶ کد : ۲۲۳۷۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۲۴
پیرو تفاهم‌نامه دوجانبه استانداری قم و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور جهت توسعه فعالیت‌های اکتشافی ....

 به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، پیرو تفاهم‌نامه دوجانبه استانداری قم و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور جهت توسعه فعالیت‌های اکتشافی که اواخر سال گذشته میان دوطرف امضا شد، عملیات ژئوفیزیک هوایی در استان قم با ورود بالگرد با استان قم در مساحتی بالغ بر 4 هزار کیلومترمربع و 17 هزار کیلومتر خطی  از امروز به طور رسمی آغاز به کار کرد.

بر اساس این گزارش، این محدوده جنوب، جنوب‌غربی و بخشی از غرب استان را شامل می‌شود که دارای پتانسیل‌های موادمعدنی فلزی از جمله سنگ آهن، مس، منگنز، طلاو... است.

گفتنی‌ست،  بیشتر فعالیت‌های اکتشافی صورت گرفته در استان تاکنون به‌صورت سطحی بوده و فقط در چند مورد محدود مثل اکتشاف معدن منگنز و نارچ تا عمق 800 دمتری- عملیات اکتشافی عمقی صورت گرفته‌ است که بر همین اساس انجام ژئوفیزیک هوایی استان گامی است در جهت معرفی پتانسیل‌های احتمالی پنهان و عمیق که پس از ارائه نتایج اولیه ژئوفیزیک هوایی، در صورت توجیه اقتصادی انجام عملیات اکتشافی عمیق مثل حفاری گمانه‌های عمقی قابل بررسی خواهد بود.

یادآور می‌شود، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سال 1380 تا اواسط سال 92 حدود   180هزارکیلومترخطی داده ژئوفیزیک هوایی برداشت کرده‌ و از سال 92 تاکنون حدود 80هزار کیلومترخطی داده برداشت شده و برنامه آتی این سازمان برای 3 سال آینده برداشت 2میلیون و 750هزار کیلومترخطی است.

شایان ذکر است، در گذشته سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کار برداشت داده‌های ژئوفیزیک هوایی را با فواصل حدود 1000متر و بیشتر انجام می‌داده که این برداشت‌ها با فواصل پروازی 250  متر نقطه عطفی در این بخش جهت کسب اطلاعات دقیق‌تر محسوب می‌شود.

پروازهای گذشته به‌طور عمده در استان‌های کردستان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، یزد و فارس انجام شده‌است. طی دو سال اخیر در استان اصفهان، منطقه سنگان واقع در خراسان رضوی و منطقه ده‌شیر واقع در استان یزد نیز مطالعات ژئوفیزیک هوایی انجام شده که برهمین اساس انجام پروازها در استان قم و استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و سمنان نیز در دستور کار سازمان قرار دارد.


 

 

 

کلید واژه ها: قم


نظر شما :