ایران به دنبال اکتشاف ذخایر معدنی در آب‌های آزاد

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۹:۴۳ کد : ۲۲۳۷۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۴۳
معاون اکتشاف این سازمان درباره مطالعات انجام گرفته در ایران برای استخراج مواد معدنی در زیر دریاها...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این سازمان درباره مطالعات انجام گرفته در ایران برای استخراج مواد معدنی در زیر دریاها گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بهره‌برداری از ذخایر موجود در دریاها را طی سال‌های گذشته آغاز کرده که بر همین اساس مطالعاتی را در اعماق 200 متری در دریای عمان، 900 متری دریای خزر و 100 متری خلیج فارس انجام داده است.
بهروز برنا، با بیان این‌که این مطالعات منجر به یافتن ذخایر هیدرات‌های گازی و نودول‌های منگنزدار شده، یادآور شد: پس از یافتن ذخایر متفاوت در آب‌های داخلی و براساس نقشه راه تعیین شده، ورود، مطالعه و اکتشاف در آبهای آزاد در دستور کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار گرفته است.
به گفته وی، در حال حاضر سهم اکتشاف کشورهای دیگر در آب‌های آزاد بیش از ایران است و ما باید تلاش کنیم تا این میزان را افزایش دهیم زیرا کف دریاها غنی از مقادیر زیادی مواد معدنی است.
معاون امور اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: برای بهره‌برداری از این ذخایر نیازمند تجهیزات و امکانات به روز هستیم و در حال حاضر با امکانات موجود تنها می‌توانیم در دریاهای خودمان فعالیت داشته باشیم.
برنا تصریح کرد: اطلاعات خوبی در این زمینه در اختیار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار دارد، اما ژئوفیزیک کف دریاها باید به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد.
به گفته این مقام مسئول بهره‌برداری از ذخایر موجود در زیر دریاها در چند سال اخیر بسیار مورد توجه کشورهای مختلف قرار گرفته و امروز برخی از آنها از ذخایر موجود در زیر آب‌ها بهره‌برداری کرده و از آنها استفاده می‌کنند.
وی با بیان این‌که ایران با دارا بودن دریاچه‌های داخلی و همچنین دسترسی به آب‌های آزاد برای بهره‌برداری از ذخایر موجود در زیر آب‌ها از موقعیت خوبی برخوردار است، افزود: اکتشاف و بهره‌برداری از ذخایر موجود در زیر آب مستلزم انجام مطالعات دقیق و استفاده از تجهیزات و فناوری‌های روز دنیا است و امروز برخی از کشورها علاوه بر بهره‌برداری از منابع موجود در زیر آب‌های درون سرزمینی به آب‌های آزاد نیز ورود پیدا کرده‌اند.
معاون امور اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: پوسته قرار گرفته در زیر اقیانوس غنی از مواد معدنی است که بهره‌برداری از آنها نقش بسیاری در توسعه بخش معدن و اقتصاد هر کشوری خواهد داشت اما در حال حاضر به دلیل وابستگی به فناوری گران هزینه تمام شده این فعالیت‌ها نسبت به استخراج موادمعدنی در خشکی پر هزینه‌تر است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :