کشف ذخایر غنی لیتیوم در دریاچه نمک قم

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۷ کد : ۲۲۳۶۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۰۲
معاون اکتشاف این سازمان با بیان به این‌که در دریاچه نمک اخیرا توانستیم در ۴۰ تا ۵۰ نمونه گرفته شده...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور معاون اکتشاف این سازمان با بیان به این‌که در دریاچه نمک اخیرا توانستیم در ۴۰ تا ۵۰ نمونه گرفته شده؛ لیتیوم بالای ۲۰۰ گرم در هر تن را بدست آوریم، عنوان کرد: در دنیا لیتیوم ۴۰ گرم در هر تن اقتصادی است و این نشان می‌دهد که کشور در زمینه ماده نادر لیتیوم نیز مزیت‌های اقتصادی زیادی دارد.
مهندس بهروز برنا گفت: از 8700 معدن موجود در کشور ۲۴ درصد آنها غیرفعال هستند و تنها ۷ درصد از کل ذخایر معدنی کشور فلزی هستند اما بیشترین رویکرد موجود نسبت به این ذخایر است.
وی با اشاره به ناکافی بودن بودجه‌های اختصاص یافته به بخش اکتشاف در کشور گفت: با وجود کشف ذخایر عظیمی از انواع مواد معدنی در نقاط مختلف کشور هنوز کاری برای بهره‌برداری از آنها انجام نشده است.
معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نشست شورای هم‌اندیشی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن با بیان اینکه سالانه به حداقل یک میلیون متر حفاری نیاز داریم، افزود: بزرگترین ذخیره سولفات سدیم کشور به میزان ۱۴۴ میلیون تن در دریاچه نمک قم کشف شده است که دارای ذخایری از سولفات سدیم و بعضا" منیزیم، پتاس و ترونا نیز است اما متاسفانه تاکنون کاری برای بهره‌برداری آن انجام نشده است.
برنا افزود: ۶۰ پلایا در کشور داریم که در حاشیه‌های آنها انواع موادمعدنی شورابه‌ای وجود دارد اما متاسفانه سرمایه‌گذار مناسبی برای بهره‌برداری از ذخایر غنی معدنی نداریم.

 

 کلید واژه ها: تهران


نظر شما :