گسترش همکاری‌های زمین‌شناسی و مطالعات اکتشافی ایران و روسیه

۰۵ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۲:۵۵ کد : ۲۲۳۴۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۸۹
وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با وزیر محیط زیست و منابع طبیعی فدراسیون روسیه از علاقه‌مندی ایران از حضور روسیه برای انجام مطالعات اکتشاف معادن...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل از شاتا وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با وزیر محیط زیست و منابع طبیعی فدراسیون روسیه از علاقه‌مندی ایران از حضور روسیه برای انجام مطالعات اکتشاف معادن تحت‌الارضی و تهیه طرح‌های بهره‌برداری و شناسایی معادن زیرزمینی به منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور خبرداد.

محمدرضا نعمت‌زاده  تصریح کرد: دو کشور همواره در کنار هم بوده‌اند و  گسترش همکاری‌ها و تعاملات آنها بسیار حائز اهمیت است چرا که در حال حاضر سطح مناسبات اقتصادی و فنی در سطح مطلوب و مورد رضایت دو طرف قرار ندارد.

وی این دیدار را  فرصت مناسبی برای بررسی زمینه‌های همکاری و ارائه راهکارها در راستای توسعه و تعمیق روابط اقتصادی، تجاری دو کشور ذکر کرد  و گفت: در این خصوص با توجه به پتانسیل و توانمندی قوی کشور روسیه در  زمینه مطالعات زمین‌شناسی و  آشنایی با معادن می‌تواند یکی از راه‌های مهم در افزایش تعاملات محسوب شود.

نعمت‌زاده در ادامه با اشاره به امکانات و ظرفیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران که در طول سالهای اخیر پیشرفت مناسبی داشته است افزود: با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای در نظر گرفته شده در بخش معادن کشور علاقه مندیم با سایر کشورها بویژه کشور روسیه بیش از پیش همکاری کنیم البته در گذشته همکاری‌هایی نیز صورت گرفته که خواهان گسترش آنها هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به برخی تفاهمات اولیه که با شرکت ایمیدرو انجام شده است اشاره کرد و گفت: مذاکرات و تعاملاتی که در خصوص معدن زرشوران، انگوران و سنگان انجام صورت گرفته را تلاش می‌کنیم تا هرچه زودتر اجرایی شود.

به گفته وی؛ با توجه به ظرفیت و توانمندی‌های کشور روسیه به‌ویژه در معادن زیر زمینی و داشتن تجربه کافی در شناسایی این معادن و مورد بهره‌برداری قرار دادن آنها، تمایل خود را برای همکاری دراین خصوص اعلام می‌کنیم .

مهندس نعمت‌زاده ادامه داد: ما تاکنون بیشتر از معادن سطح‌الارضی استفاد کرده‌ایم و چندان در زمینه معادن زیرزمینی به جز زغالسنگ تجربه زیادی نداریم که دراین راستا آمادگی خود را برای استفاده از تجارب کشور روسیه اعلام می‌کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین در زمینه مطالعات اکتشاف معادن تحت‌الارضی و تهیه طرح‌های بهره‌برداری نیز علاقه‌مندیم تا با کشور روسیه همکاری داشته باشیم که دراین خصوص حتما باید مطالعات  از نظر بعد اقتصادی و سودآوری مدنظر قرار بگیرد .

وی همچنین ضمن ابراز تمایل از برگزاری دوره‌های آموزشی و تبادل اطلاعات بین دو کشور، استقبال خود را برای همکاری بیشتر با روسیه با توجه به محدودیت امکانات ایران در زمینه نقشه‌برداری و ژئوفیزیک هوائی برای بهره‌مندی از هلی‌کوپتر و هواپیما از طرف روسیه  اعلام کرد.

مهندس نعمت‌زاده همچنین گسترش همکاری‌های در زمینه‌های جدید را مورد تاکید قرار داد و گفت:  توسعه تعاملات در خصوص شناسایی و بهره‌مندی از مواد نادر خاکی نیز از دیگر زمینه‌هایی است که  می‌توان با تفاهم‌نامه بین سازمان زمین‌شناسی و طرف روس به  آن پرداخت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به اقدامات ایران در خارج از کشور اشاره کرد و گفت:  تاکنون توانسته‌ایم در کشورهای همسایه و آفریقا به صورت مشترک مطالعاتی را انجام دهیم که به طور مثال به می‌توان به همکاری و اقدامات مشترک با کشور قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و چند کشور آفریقایی اشاره کرد.

همچنین در این دیدار «دونسکوی»  وزیر محیط زیست و منابع طبیعی فدراسیون روسیه ضمن ابراز تمایل برای تعمیق روابط تجاری، صنعتی و معدنی با ایران ابراز امیدواری کرد، بتوان همکاری‌ها را بویژه در زمینه زمین‌شناسی و استفاده از منابع زیرزمینی گسترش داد.

وی، توسعه روابط بخش خصوصی و دولتی را مورد تاکید قرار داد و گفت: بهره‌مندی از توانایی‌های شرکت‌های خصوصی در بخش معدن و صنایع وابسته از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دونسکوی در ادامه به برخی همکاری‌های ایران و روسیه در گذشته و هم اکنون که در حال اجرا است اشاره و ابرازامیدواری کرد سطح این مناسبات گسترش پیدا کند.

وی به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های معادن و منابع طبیعی ایران به عنوان یکی از مزیت‌های این کشور اشاره کرد و گفت: امیدواریم با همکاری مشترک در زمینه شناسایی و بهره‌برداری از این منابع بتوانیم به توسعه تعاملات دو کشور کمک کنیم.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :