کتاب زمین‌شناسی ایران و کشورهای همجوار منتشر شد

۲۵ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۵ کد : ۲۲۲۴۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۴۹
دکتر علی آقانباتی کتاب زمین‌شناسی ایران و کشورهای همجوار را به سفارش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به دنبال تصویب زیرکمیسیون علوم‌زمین ستاد انقلاب فرهنگی مبنی بر تدریس دو واحد درسی در رابطه با علوم‌زمین در مقطع کارشناسی‌ارشد، دکتر علی آقانباتی کتاب زمین‌شناسی ایران و کشورهای همجوار را به سفارش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور منتشر کرد.

در مقدمه این کتاب می‌خوانیم، ارزش آموزشی ناچیز به میزان دو واحد، اختیاری بودن این واحد درسی، نداشتن کتاب مرجع برای آموزش و یادگیری سبب شد تا در بسیاری از مراکز آموزشی، یا این واحد درسی ارائه نشود و یا اهداف پیش‌بینی شده بیشتر نگاهی به زمین‌شناسی ایران باشد و حال آن که تحقق سرفصل‌های آموزشی تدوین شده، ضمن آشنایی دانش‌پژوهان با ویژگی‌های زمین‌شناسی کشورهای همجوار می‌توانست راهنمایی پرارزش برای پاسخگویی به پاره‌ای از پرسش‌های زمین‌شناسی ایران باشد.

تلاش برای تدوین نوشتاری جامع و عمومی از زمین‌شناسی ایران و کشورهای همجوار نیازی انکارناپذیر بود که بسیاری از همکاران آموزشی به آن اذعان داشتند و موجب شد تا با توجه به تعهد به جامعه علوم‌زمین نسبت به تهیه آن اقدام شود.

این گزارش هدف این نوشتار را شروعی برای آشنایی با زمین‌شناسی عمومی کشورهای همجوار ایران در حد یک جلد کتاب جامع عنوان کرده که بر همین اساس نشر رهی این نوشتار را در 700 صفحه سیاه و سفید با قیمت 35 هزار تومان به بازار نشر کتاب‌های علوم‌زمین ارائه کرده است.

گفتنی‌ست، دکتر سیدعلی آقانباتی متولد سال 1320 در تهران، به دلیل علاقه زیاد به طبیعت مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس زمین‌شناسی خود را از دانشگاه تهران دریافت و سپس مدرک دکترای خود را در همین رشته از دانشگاه کرنوبل فرانسه اخذ کرد.

دکتر آقانباتی در سال 1343 به‌عنوان یکی از پایه‌گذاران سازمان زمین‌شناسی کشور در آن زمان به این سازمان پیوست و از آن پس مدارج مدیریتی مختلفی را چون مشاور ریاست سازمان در امور آموزش و مدیریت امور طرح و برنامه سازمان را بر عهده داشته است.

افزون بر این دکتر آقانباتی مسئولیت‌های متعدد داخلی و بین‌المللی دیگری نظیر عضویت در گروه کاری تهیه نقشه زمین‌شناسی دنیا، عضویت در گروه کاری تهیه نقشه زمین‌شناسی آسیای جنوب غربی، عضویت در گروه کاری تطابق چینه‌شناسی حوضه‌های رسوبی و عضویت در زیرگروه کاری اطلس تریاس منطقه اسکاپ، عضویت در انجمن زمین‌شناسان ایران و بالاخره عضویت در کمیته ملی چینه‌شناسی را بر عهده داشته است و در حال حاضر عضو بورد تخصصی برنامه بین‌المللی علوم زمین یونسکو است.

این زمین‌شناس بزرگ افزون بر تدریس در چندین دانشگاه کشور، به عنوان مدرس در بسیاری از مجامع علمی-تخصصی بین‌المللی داخلی و خارجی شرکت داشته و همچنین مولف نقشه زمین‌شناسی ایران در مقیاس 2500000/1 و 5000000/1 و همچنین نقشه زمین‌شناسی 5000000/1 خاورمیانه، نقشه گسترش سنگ‌های افیولیتی، سنگ‌های ماگماتیک و پراکنش کانیها در ایران بوده است.

این استاد دانشگاه، همچنین مولف تعداد بسیاری از نقشه‌های زمین‌شناسی در ایران شامل چهار گوش طبس، سرو، جاجرم، آبدوغی و مشهد بوده در عین حال مولف گزارش‌های تحقیقاتی متعددی نیز هست که در مجلات معتبر علمی تخصصی داخلی و بین‌المللی ISI منتشر شده است.

یادآور می‌شود، کتاب چینه‌شناسی ژوراسیک ایران (در دو جلد) و کتاب زمین‌شناسی ایران (کتاب سال زمین‌شناسی کشور در سال 1383) نیز از تالیفات دکتر آقانباتی است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :