وزیر صنعت، معدن و تجارت در مرکز پژوهش‌های علوم‌زمین کرج

۱۹ تیر ۱۳۹۳ | ۱۸:۵۶ کد : ۲۲۲۴۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۰۵
وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از ظهر امروز پنج شنبه مهمانان کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافا‌ت‌معدنی کشور، پیش از ظهر امروز پنج‌شنبه مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج میزبان مهندس محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیات همراه وی بود.
این مرکز همزمان با بیست و نهمین فجر پیروزی انقلاب اسلامی با هدف انجام  پژوهش‌های نوین و کاربردی در تمامی شاخه‌های علوم‌زمین، استاندارد کردن روش‌های مطالعاتی و آزمایشگاهی در سطح کشور و نیز دستیابی به فناوری‌های نو و انجام پروژه‌های ملی و بین‌المللی در سطح کشور آغاز به کار کرد، که در این مدت کوتاه توانسته به موفقیت‌های قابل قبولی دست یابد.
در مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین کرج برای نخستین بار بررسی‌هایی در زمینه زمین‌شناسی پزشکی، زمین‌شناسی کواترنری، زمین ریاضی، آب زمین‌شناسی، اکتشاف عناصر استراتژیک و پنهان، استحصال مواد معدنی با روش‌های نانو و بایو فنآوری، روش‌های نوین و استاندارد آزمایشگاهی شیمی و زمین‌شناسی، فرآوری عناصر استراتژیک، گوهرشناسی و گوهرتراشی‌و... انجام شده است.

دکتر علی آقانباتی اولین میزبان وزیر صنعت، معدن و تجارت بود که به توضیحات کلی پیرامون تشکیلات این سازمان پرداخت و گفت: مجموعه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌‌معدنی کشور از 830 پرسنل تشکیل شده که در تهران و مراکز استانی پراکنده هستند.


مهندس محمدجواد بلورچی مدیرکل دفتر مخاطرات زمین‌شناختی، زیست‌محیطی و مهندسی نیز در ادامه مهم‌ترین وظیفه حاکمیتی این مجموعه را تهیه و تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف عنوان کرد و گفت: نقشه‌های یک دویست و پنجاه هزارم برای کشور تهیه شده و 649 اولویت نیز برای نقشه‌های یک صدهزارم به پایان رسیده است.
وی گفت: به تازگی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس یک بیست و پنج هزارم پرداخته که در حال حاضر 468 نقشه آماده شده و بقیه در دست تهیه است.

بلورچی در ادامه از آماده‌سازی چهار نقشه ملی مخاطرات شامل نقشه‌های سیل، زمین‌لرزه، سیل و فرونشست توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافا‌معدنی کشور خبر داد.تهیه و تولید نقشه‌های زمین‌شناسی سه بعدی را خانم محیا موسوی مدیر این بخش توضیح داد و گفت:
تاکنون همه‌ سازمان‌های تولیدکننده‌ نقشه‌های‌ زمین‌شناسی، به تهیه‌ نقشه‌ دوبعدی و توصیف واحدهای‌ زمین‌شناسی در سطح پرداخته‌اند.
به گفته وی نقشه‌های‌ زمین‌شناسی سنتی عوارض و ساختارهای سطح زمین را نشان‌ می‌دهند که برای ذخیره، نمایش و انتقال اطلاعات زمین‌شناسی‌ مناسب نیستند؛ چرا که در نمایش اطلاعات تحت‌الارضی نقض‌ دارند لذا بررسی‌های سه‌بعدی زیر سطحی زمین یکی از مسائل‌ مهم در هر سازمان مرتبط با مطالعه‌ علوم زمین است.

مدیر بخش تهیه و تولید نقشه‌های زمین‌شناسی سه بعدی
هدف از تهیه این نقشه‌ها را برنامه‌ریزی‌های تحت‌الارضی، برنامه‌ریزی اکتشاف منابع انرژی، برنامه‌ریزی زیرساخت‌ها، تجزیه و تحلیل تحت‌الارضی و برنامه‌ریزی منابع و مواد اولیه یاد کرد.


مهندس علیرضا امری‌کاظمی
مسئول گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافا‌ت‌معدنی کشور گفت: ایران با تنوع زمین‌شناختی، اقلیم متنوع و ویژگی‌های زمین‌شناسی گوناگون وطبیعت بی‌جان بی‌نظیر، می‌تواند از پدیده‌های زمین‌شناختی در سراسر کشور مانند غارها، تنگه‌ها‌، دره‌ها‌، مناطق فسیلی، دره‌های نشستی، شکاف‌های بزرگ زمین‌شناسی، سازندهای زمین‌شناختی، گل‌فشان‌ها‌، زمین‌های کارستیک، انواع کانی‌ها‌، هرم‌های ماسه‌ای، سواحل صخره‌ای – سنگی، معادن باستانی، کلوت‌ها به عنوان میراث‌های زمین‌شناختی به عنوان ابزاری کار ساز در راستای توسعه ژئوتوریسم و تاسیس ژئوپارک‌ها مورد استفاده قرار دهد.


مهندس رضا جدیدی،
مدیر روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافا‌ت‌معدنی کشور نیز معرفی برنامه‌های انتشاراتی این مجموعه پرداخت و گفت: این سازمان طی سال‌های اخیر برنامه‌های انتشاراتی خود را به طور دقیق‌تر پیش برده و روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از ابتدای سال 92 تا سه ماهه نخست ساری جاری موفق به انتشار 20 عنوان کتاب تخصصی علوم زمین شده است.
به گفته وی، بالغ بر 130 عنوان گزارش تخصصی زمین‌شناسی نیز تاکنون به مرحله تولید و چاپ نهایی رسیده که این امر توفیقی است که در سایه برنامه‌ریزی دقیق و تعامل مناسب در بین سطوح مختلف سازمان به وجود آمده است.

جدیدی،  آمار انتشار کتاب در مجموعه متبوع خود را طی سال‌های اخیر بی‌سابقه توصیف کرد و افزود: بیشترین رشد انتشار کتاب را طی دو سال اخیر داشتیم بنحوی که از سال 84 تا سال 92 حدود 12 عنوان کتاب به مرحله انتشار رسیده و این در حالیست که سال 92 و ابتدای سال 93 بیش از 20 عنوان کتاب به مرحله چاپ رسیده که از نظر آماری با جهشی بزرگ در رشد انتشارات این سازمان مواجه شده‌ایم.

مدیر روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافا‌ت‌معدنی کشور
همچنین از انتشار بیش از یکصد عنوان گزارش زمین‌شناسی در سطح ملی طی سال‌های اخیر خبر داد و گفت: نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس بیست‌و پنج هزارم همراه با گزارش اطلس لرزه‌خیزی کشور و همچنین گزارشات زمین‌شناسی دریایی برای نخستین بار به همت انتشارات روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به مرحله چاپ رسیده است.

دکتر راضیه لک، مدیر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافا‌ت‌معدنی کشور نیز درباره فعالیت‌های زمین‌شناسی دریایی این مجموعه در سواحل جنوب و شمال کشور و همچنین دریاچه‌های داخلی به ارائه توضیحات خود پرداخت و گفت: امروزه، مطالعات زمین‌شناسی دریائی با توجه به اهمیت اقتصادی، زیست‌محیطی،  سیاسی، نظامی و امنیتی، در اکثر کشورهای دنیا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و در راستای تحقق اهداف مربوطه از فناوری‌های پیشرفته و روش‌های نوین در بهترین سطح استفاده می‌شود.
به گفته وی، با توجه به گسترش روزافزون مطالعات زمین‌شناسی دریایی در جهان و به تبع آن در جمهوری اسلامی ایران، این مرکز به موازات فعالیت‌های سیستماتیک مرتبط با زمین‌شناسی دریایی در پهنه‌های آبی کشور به بررسی پتانسیل‌های معدنی در بستر دریاها و همچنین تلاش در جهت ورود به آب‌های بین‌المللی جهت شناسایی ذخایر معدنی کرده‌ است.

همچنین دکتر لک به ارائه مطالعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافا‌ت‌معدنی کشور
درباره چرایی خشک شدن دریاچه ارومیه و همچنین راهکارهای پیش‌روی به منظور مهار این پدیده و ارائه پیشنهادات خود جهت نجات دریاچه ارومیه از این بحران پرداخت.


خانم سمیرا احمدی،
مدیر گروه کواترنری مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج نیز به ارائه توضیحاتی درباره گروه کواترنری پرداخت و با بیان این که زمین از زمان تولد یعنی 5 میلیارد سال قبل تا به امروز، تغییرات بسیار زیادی را متحمل شده و به شکل امروزی در آمده، خاطرنشان کرد: آخرین تغییرات آن که از حدود 2 میلیون سال پیش تا به امروز است بنام زمان کواترنری می‌شناسیم.
وی یادآور شد: در این زمان به نسبت کوتاه رخدادهای طبیعی بسیار مهمی ایجاد شده که از آن جمله می‌توان به پیدایش انسان، تغییرات آب و هوایی، تغییرات سطح آب دریاها، افزایش درجه شوری آب‌ها، فعالیت‌های تکتونیکی، فرسایش، رسوبگذاری در محیط‌های قاره‌ای، دریایی و میانی، کاربری اراضی، آب‌های زیرزمینی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

این کارشناس با بیان این که این دوره بر خلاف دیگر دوره‌های زمین‌شناسی بسیار کوتاه است، افزود:
برخلاف کوتاهی زمان دارای اهمیت بیشتری نسبت به سایر دوران‌هاست که تابه حال به صورت منسجم در ایران مورد بررسی قرار نگرفته است.


مهندس بهروز برنا، معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافا‌ت‌معدنی کشور نیز میزبان بعدی وزیر صنعت، معدن و تجارت بود که برنامه‌های اکتشافی سازمان متبوع خود را طی سال‌های اخیر بیان کرد و به همراهی دیگر همکاران خود در مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج به معرفی سایت پژوهش‌های کاربردی اکتشافی پرداخت.
گفتنی‌ست، سایت اکتشاف مرکز پژوهش‌های کاربردی شامل گروه‌های کاری دورسنجی، گروه ژئوشیمی و ژئوبوتانی، گروه ژئوفیزیک هوایی، گروه
جی آی اس و اکتشافات ناحیه‌ای، گروه اکتشاف عناصرنادر خاکی، گروه اکتشاف طلا، گروه اکتشاف مس، گروه اکتشاف آهن، گروه اکتشاف اورانیوم و گروه هیدروژئوشیمی است.این بخش‌ها را نیز آقایان محمدرضا هزاره، افشین مجیدی، اسماعیلی و نجفی توضیح دادند.


خانم سمیه ویسه
مسئول آزمایشگاه‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج نیز به ارائه دستاوردهای بخش متبوع خود برای وزیر صنعت، معدن و تجارت و همراهان وی پرداخت و گفت: آزمایشگاه‌های مرجع علوم زمین این مجموعه با آموزش و به کارگیری سرمایه نیروی انسانی متخصص و منحصر به فرد و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی توانسته است حجم آنالیزهای این سازمان را از 30 هزار نمونه در سال به بیش از 200 هزار نمونه افزایش داده است.
وی با بیان اینکه با توجه به افزایش حجم آنالیز  نمونه‌های زمین‌شناسی و معدنی در آینده‌ای نزدیک می‌توان شاهد رشد بخش علوم زمین و معدن در کشور باشیم، خاطرنشان کرد: همچنین توان ارائه خدمات آزمایشگاهی کل کشور در زمینه‌های مختلف آنالیزی و بی نیاز بودن کشور در این زمینه را به دنبال داشته باشد.

به گفته
مسئول آزمایشگاه‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج هزینه کار بهینه با ابزار ساده و کم هزینه با حداکثر توان، هزینه کم، حد تشخیص بسیار پایین و دقت بالای آنالیز از مهم‌ترین مزایای این آزمایشگاه است.
ویسه با بیان اینکه با آغاز به کار مرکز بین‌المللی پژوهش‌های کاربردی کرج و تجهیز آن به آخرین دستگاه‌های آنالیز عنصری، ایران از ارسال نمونه‌های معدنی و زمین‌شناسی به خارج از کشور بی‌نیاز ش
د، تصریح کرد: نمونه‌های ارسال شده به سازمان مربوط به شرکت‌های خصوصی و همچنین آنالیز نمونه‌های مرتبط با تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی و ژئوشیمیایی در مقیاس یک بیست و پنج هزارم می‌شود که خوشبختانه با احداث مرکز پژوهش‌های کاربردی زمین‌شناسی در کرج و تجهیز این مرکز به آخرین دستگاه‌های آنالیز عنصری از لحاظ کمی و کیفی، علاوه بر اینکه ایران در رده دارنده بزرگترین مرکز آنالیز نمونه‌های معدنی و زمین‌شناسی در خاورمیانه قرار گرفت، از ارسال نمونه‌های معدنی به خارج از کشور نیز بی‌نیاز شد.
همچنین خانم‌ها سهیلا نیلویل، مریم حسینی و دیگر همکارانشان بخش‌های دیگر
آزمایشگاه‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج را توضیح دادند.


خانم مرضیه مرادیان،
نیز به بررسی و کاربرد فناوری نانو در علوم زمین پرداخت و گفت:  این بخش با مطالعه و بکارگیری دانش‌های نوین نانو و بیوفناوری، به انجام فعالیت‌های کاربردی در زمینه‌های مختلف علوم زمین، همانند حذف آلاینده‌های معدنی و صنعتی با نانوجاذب‌ها و روش‌های جذب بر پایه زیست‌پالایی میکروبی و گیاهی، پی‌جویی کانه‌زایی‌های پنهان سولفیدی، فراوری معادن طلا و معادن فلزی سولفیدی پرداخته است.


بخش پایلوت فرآوری فلزات استراتژیک را آقای غلامحسین قربان کریمی را توضیح داد و گفت: در جریان سفر ریاست‌جمهوری کشور بولیوی به ایران و امضای  تفاهم‌نامه در زمینه همکاری دو کشور در زمینه اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری و صنعتی‌سازی منابع لیتیم کشور بولیوی، به منظور مطالعات استخراج و فرآوری لیتیم، نمونه‌ای 60 لیتری از شورابه‌های حاوی لیتیم کشور بولیوی تهیه شد و این بخش تحت 3 زیر مجموعه تولید کربنات لیتیم صنعتی، خالص‌سازی کربنات لیتیم تا عیار باطری سازی و تولید فلز لیتیم آغاز به کار کرد.
وی افزود: در این بخش علاوه بر بحث لیتیم و با توجه به نیاز فعلی کشور در زمینه دانش فنی تولید عناصر خاص، مطالعات امکان‌پذیری فنی و اقتصادی فرآوری ذخایر داخلی کشور و مطالعات زیست‌محیطی و مدیریت پسماندهای صنعتی و معدنی در این مرکز مورد توجه قرار گرفت.این کارشناس توسعه و طراحی دانش فنی برای عناصر و تکنولوژی‌های نوین در عرصه فرآوری  و همچنین شناسایی و حذف گلوگاه‌های تکنولوژیکی در صنایع فرآوری موجود در داخل کشور را به عنوان دو هدف راهبردی پایلوت فرآوری فلزات استراتژیک عنوان کرد.
آزمایشگاه آنالیز طلا را نیز آقای طهماسبی و دیگر همکاران وی توضیح دادند.


ژئوفیزیک هوایی
و آشیانه بالگردهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز از دیگر بخش‌های بود که محمدرضا نعمت‌زاده به بازدید از آن پرداخت. توضیح درباره این بخش را مهندس وحید فتوتی مدیر ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و همکاران وی به عهده داشتند.
بر همین اساس ژئوفیزیک یکی از روش‌های نوین اکتشافی که از طریق اندازه‌گیری خواص فیزیکی زمین به شناسایی و تفکیک مواد و ساختارهای داخل زمین می
پردازد که این اندازه‌گیری‌ها به کمک دستگاه‌های نصب شده بر روی بالگرد یا هواپیما انجام می‌شود.


دکتر حمید نظری نیز به ارائه توضیحاتی درباره فصلنامه علمی پژوهشی علوم زمین به عنوان یکی از انتشارات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پرداخت.


آقای سید محمد میگونی مدیر اداره بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز فعالیت‌ های بین المللی این مجموعه را بیان کرد که ارائه خدمات فنی و مهندسی در زمینه مباحث مختلف علوم زمین و عقد قراردادهای بین‌المللی با  کشور‌های کشورهای عضو آلبا، کشورهای عضو اکو و کشورهای آفریقایی در کارنامه این مرکز مشاهده می‌شود.
به گفته وی
مرکز پژوهش‌های بین‌المللی علوم زمین کرج راستای سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی ایران در جهت شناخت استعدادهای بالقوه علوم زمین در سطح منطقه و جهان و همکاری مشترک با سایر کشورها، در تبدیل به فعل کردن این استعدادها و استفاده بهینه از امکانات موجود در جهت توسعه اقتصادی در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی تاسیس شد.

یادآور می‌شود، در بازدید امروز محمدرضا نعمت‌زاده از مرکز پژوهش‌های بین‌المللی علوم زمین کرج، آقایان جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی، علی‌اصغر توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری، ایرج موفق رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز، علی اصغرزاده مدیرکل اکتشافات سازمان توسعه نوسازی معادن و صنایع معدنی به همراه مهندس محمدتقی کره‌ای رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و دکتر فریبرز قریب رئیس مرکز پژوهش‌های بین‌المللی علوم زمین کرج و جمعی از مدیران و معاونان این مراکز حضور داشتند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :