ظرفیت بالای اقتصاد معدنی ایران برای رفع وابستگی از نفت

۰۱ تیر ۱۳۹۳ | ۱۶:۲۹ کد : ۲۲۲۳۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۵۷
نود و هفتمین ماهنامه علوم زمین و معدن را با تیتر درشتی مبنی بر ظرفیت بالای اقتصاد معدنی ایران برای رفع وابستگی از نفت...

نود و هفتمین ماهنامه علوم زمین و معدن را با تیتر درشتی مبنی بر ظرفیت بالای اقتصاد معدنی ایران برای رفع وابستگی از نفت بخوانید.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نود و هفتمین شماره ماهنامه علوم‌زمین و معدن در یکی از ماه‌های گرم امسال با خبری درباره بررسی ظرفیت‌های اقتصاد معدنی ایران برای عبور از اقتصاد وابسته به نفت  به خانه علاقه‌‌مندان خود آمده است.

خبری ویژه درباره برگزاری نمایشگاه نقش‌آفرینی در توسعه پایدار با تکیه بر اقتصاد مقاومتی را نیز در صفحه اخبار این نشریه خواهید خواند که این نشست به مناسبت هفته بزرگداشت مقام زن و ورز مادر از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

همایش حوزه‌های رسوبی ایران از دیدگاه زمین‌شناسی نفت با مشارکت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و شرکت ملی نفت در داشنگاه آزاد اسلامی واحد دماوند برگزار شد که اطلاعات این نشست را در بخش گزارش خبری خواهید خواند.

الهام یوسف‌زاده کارشناس موزه علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به مسائلی درباره وضعیت نگران‌کننده جنگل‌های آمازون، تخم فسیل شده با عمر بیش از 500 میلیون سال، جبه گرم و فعالیت‌های آتشفشانی در پشته‌های میان اقیانوسی و نظریه سرچشمه زندگی در کانال‌های همیق دریایی در بخش کوتاه از همه جا پرداخته است.

"چگونه می‌توان به داده‌های یک آزمایشگاه مواد معدنی اعتماد کرد؟" عنوان مطلبی است که صالح صبحدل از شرکت مطالعات مواد معدنی زرآزما در این نوشتار به تشریح برخی مسائل کنترلی درباره آزمایشگاه پرداخته است.

خشک شدن دریاچه ارومیه طی سال‌های ذهن بسیاری را به خود مشغول داشته که داوود رفاهی از گروه دورسنجی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در مقاله‌ای با عنوان "تولد پلایای جدید در شمال غرب ایران گسترش نمکزار و تبدیل دریاچه ارومیه به یک کفه نمکی را بررسی کرده است.

گپی دوستانه و علمی با دکتر جواد حاجیان؛ از زمین‌شناسان سال‌های دور سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور که این روزها دوران بازنشستگی را طی می‌کند، در بخش گفت‌وگوی پیشکش علاقه‌مندان این نشریه شده است.

نود و هفتمین شماره ماهنامه علوم‌زمین و معدن در بخش زمین‌شناسی ساختمانی به بررسی گسل‌های البرز و تهران به عنوان مهم‌ترین گسل‌های ایران پرداخته است.

یکی دیگر از بخش‌های جذاب این شماره علوم‌زمین و معدن صفحه حوادث معدنی است که حادثه معدن "می‌پل انگلستان" با 75 کشته را مورد بررسی قرار داده است.

بررسی زمین‌شناسی علل ایجاد دود و آتش‌سوزی در شرق روستای تخته سنگ سفلی از توابع بانش در بخش مخاطرات زمین‌شناسی، آشنایی با زندگی Archibald Geikie  زمین‌شناس اسکاتلندی در بخش مشاهیر علوم‌زمین، سامانه اطلاعات مکانی تحت وب سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و بررسی پدیده گرد و غبار در استان خوزستان در بخش زمین‌شناسی زیست‌محیطی نیز از دیگر بخش‌های نود و هفتمین شماره ماهنامه علوم‌زمین و معدن است.

تاکنون 97 شماره پی در پی ماهنامه علوم زمین و معدن با بخش‌های مختلف و کاربردی در 52 صفحه تمام رنگی همراه با نسخه انگلیسی به صاحب امتیازی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، مدیر مسوولی رضا جدیدی و دبیری تحریریه الهام معینی جزنی منتشر شده است.

نازیلا احمدی مدیریت اجرایی این نشریه هدایت می‌کند و مرضیه کاظمی سرویس مصاحبه و خبر، مریم‌السادات میرآفتاب عکاسی خبری، نازنین بدری سرویس انگلیسی، سیروس امینی ترجمه، شیرین جعفری اشتراکات، مستانه حق‌نظر لیسه‌رودی ویراستار ادبی-انگلیسی و دکتر سیدعلی آقانباتی مشاوره علمی را به عهده دارند. محسن مظفری‌افشار، حنانه حامی‌مطلق، علیرضا امری‌کاظمی، محسن بخشی و الهام جوانی نیز اعضای تحریریه ماهنامه علوم‌زمین و معدن را تشکیل می‌دهند.


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :