۹ تن ذخیره معدنی طلا تاکنون در خراسان جنوبی شناسایی شده است

۲۷ خرداد ۱۳۹۳ | ۲۰:۲۸ کد : ۲۲۲۳۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۱۴
رییس مرکز زمین‌شناسی و اکتشاف معدنی منطقه شمال شرق از شناسایی بیش از 9 تن ذخیره طلا در قالب طرحهای اکتشاف مواد معدنی...

رییس مرکز زمین‌شناسی و اکتشاف معدنی منطقه شمال شرق از شناسایی بیش از 9 تن ذخیره طلا در قالب طرحهای اکتشاف مواد معدنی این مرکز در معادن استان خراسان جنوبی خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، جمال روشن‌روان گفت: تاکنون در منطقه هیرد یک شهرستان نهبندان حدود هزار و 500 کیلوگرم، در منطقه هیرد سه شش هزار کیلوگرم و در منطقه خونیک حدود دو هزار کیلوگرم طلا کشف شده است.

وی با بیان این‌که این ذخایر طلا هم اینک به مرحله گواهی کشف رسیده و آماده واگذاری به بخش خصوصی است، خاطرنشان کرد: در مجموع تاکنون شناسایی مواد معدنی مختلف از جمله طلا در بیش از 95درصد مساحت خراسان جنوبی انجام شده است.

رییس مرکز زمین‌شناسی و اکتشاف‌معدنی منطقه شمال شرق ادامه داد: اکتشافات استاندارد مواد معدنی در چهار مرحله شناسایی، پی جویی، اکتشافات عمومی و اکتشافات تفصیلی انجام می شود که در این میان مشخصات کامل میزان ذخیره در مرحله اکتشاف تفضیلی مشخص و بررسی فنی و اقتصادی آن انجام می گیرد.

وی گفت: عمده اکتشافات در خراسان جنوبی به ویژه مواد فلزی در مرحله دوم و سوم اکتشاف است که نیاز به سرمایه گذاری گسترده و نیز حضور جدی بخش خصوصی دارد.

او افزود: از میان اکتشافات بر روی مواد فلزی در حوزه طلا بالغ بر 15 هزار نمونه آنالیز شده رسوب آبراهه‌ها و رودخانه‌ها در مرحله شناسایی، 120 نمونه بیش از چهار میلیگرم در تن عیار داشته که به عنوان آنومالی تجمع مواد معدنی شناسایی شده است.

وی اظهارداشت: مراحل بعدی اکتشافات تا مرحله تفضیلی به صورت الگو بر روی چند مورد از این آنومالی‌ها انجام و میزان ذخیره طلا در چند منطقه مورد بررسی، مشخص شد.

او گفت: علاوه بر ذخایر تعیین شده اکتشاف طلا در مناطق چاه زاغو و ماهرآباد و آنومالی‌های (تجمع مواد معدنی) برگه یک صد هزارم منطقه کودکان و سایر برگه‌های یک صدم هزار در اختیار بخش خصوصی می باشد که فعالیت‌های آنها با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در حال انجام است.

مرکز زمین شناسی و اکتشاف معدنی منطقه شمال شرق استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی را تحت پوشش دارد.

کلید واژه ها: خراسان جنوبى


نظر شما :