معرفی کتاب راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ به بازار نشر کتاب تخصصی زمین‌شناسی

۱۸ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۷:۰۵ کد : ۲۲۱۷۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۸۱
کتاب راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ به بازار نشر کتاب تخصصی زمین‌شناسی معرفی شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، برگردان کتاب "راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ" به همت دکتر منیره خیرخواه،  به بازار نشر ارائه شده است.

بر اساس این گزارش، مترجم این کتاب با بیان اینکه مطالعه ریزساختارهای سنگ‌های رسوبی، آذرین، دگرگونی و دگرشکل شده و بررسی پیچیدگی‌های آنها در گذار از تاریخچه پر رمز و راز رخدادها و فرآیندهای بغرنج زمین‌شناسی از دیرباز مورد توجه بسیاری از دانش‌پژوهان علوم‌زمین بویژه سنگ‌ شناسان بوده، گفت:  هم اکنون در بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی علوم زمین، این علم بستر تحقیق دانشجویان زمین‌شناسی و علوم وابسته است از اینرو انتشار کتاب "راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ" بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.

دکتر منیره خیرخواه، ریزساختار سنگ را حاصل توالی رخدادها و فرایندهایی پیچیده مطرح کرده که به مانند آنالیز شیمیایی سنگ  می‌تواند تاریخچه هر سنگ را تفسیر کند و بعنوان رهنمودی گرانبها در  مطالعه میکروسکوپی کانی‌ها و سنگ‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه کتاب "راهنمای کاربردی به ریزساختار سنگ"‏‏‏‏‏ در 680 صفحه دربرگیرنده کنکاشی بر توصیف تاریخچه سنگ‌های گوناگون است، یادآور شد: این کتاب به سبب شیوه نگارش و چگونگی ارائه مباحث ریزساختاری کانی‌ها و سنگ‌های مختلف در بین کتاب‌های موجود از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و با توجه به این که  در مورد مطالعه میکروسکوپی ریزساختارهای سنگ‌ها تاکنون در ایران کتاب مرجعی تالیف نشده، از اینرو این کتاب می‌تواند بعنوان مرجعی در دسترس کارشناسان و دانشجویان علوم زمین‌ و علم مواد قرار گیرد.

به گفته این عضو هیات علمی پژوهشکده علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،  مباحث پایه این کتاب، بررسی تمامی فرآیندهایی است که در سنگ‌های آذرین، رسوبی، دگرگونی و دگرشکل، تنوع گسترده ریزساختارها را سبب می‌شود، همچنین در برخی از مباحث  ریزساختاری و فیزیکی کانی ها، از آزمایشات شیمیایی و ایزوتوپی آن ها  استفاده شده است.

خیرخواه با بیان اینکه در این کتاب از تصاویر رنگی با کیفیت عالی استفاده شده، خاطرنشان کرد: مباحث کتاب به تازه‌ترین دستاوردهای موجود در توصیف سنگ‌ها و کانی‌ها و بویژه کانی‌های تیره (سولفیدها و اکسیدها) پرداخته و دارای واژه‌نامه جامع و بسیط از اصطلاحات مهم در زمینه ریزساختارها است.

نویسنده "راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ"گفت: این کتاب می تواند برای فارغ‌التحصیلان رشته زمین‌شناسی و دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکتری پترولوژی، کانی‌شناسی، تکتونیک و همچنین علم مواد،  بعنوان کتاب  مرجع در توصیف مسائل ریزساختاری سنگ‌های مختلف، کاربردی و مفید باشد.

یادآور می‌شود، مولف کتاب"A Practical Guide to Rock Microstructure"، پرفسور رونالد ورنون است وی همچنین کتاب‌های Metamorphic processes را در 1976وBeneath our Feet  را در سال2000 به رشته تحریر در آورده است.

همچنین مترجم این اثر دکتر منیره خیرخواه، دارای مدرک دکترا در رشته زمین‌شناسی، گرایش پترولوژی است که در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور فعالیت داشته و از سال 1376 بعنوان رئیس اداره آموزش  و از 1387 تاکنون بعنوان عضو هیات علمی با پژوهشکده علوم زمین همکاری می‌کند.

در کارنامه علمی و پژوهشی این بانوی فرهیخته و پژوهشگر زمین‌شناس، عضویت در کمیته‌های علمی داخلی و بین‌المللی علوم زمین، هیئت مدیره انجمن کواترنری، مسئولیت کمیته آتشفشان‌شناسی و ژئوترمال این انجمن بچشم می‌خورد، نامبرده در زمینه ماگماتیسم و ولکانیسم جوان ایران، دست آوردهای علمی شایان توجهی داشته که ماحصل تحقیقات او، انتشار بیش از ده‌ها مقاله در مجلات علمی پژوهشی و ارائه  در کنگره‌ها و انجمن‌های داخلی و بین‌المللی بوده است.

گفتنی است در یازدهمین جشنواره تجلیل از برترین پژوهشگران دستگاه‌های اجرایی کشور، دکتر خیرخواه بعنوان  پژوهشگر برتر وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزیده شده است.

یادآور می‌شود، بر پایه رای هیات داوران سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی علوم زمین که در بهمن ماه سال جاری در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد،  کتاب "راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ" در بخش کتاب برتر، افتخار دریافت عنوان کتاب برگزیده را به خود اختصاص داد.


خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :