راه اندازی مرکز اقیانوس‌شناسی غرب آسیا در ایران تا 2 سال آینده

۲۹ بهمن ۱۳۹۲ | ۲۳:۳۹ کد : ۲۲۱۵۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۴۶
رئیس پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و علوم جوی از ابتدای رسمی مرکز منطقه‌ای اقیانوس‌شناسی.....
دکتر وحید چگینی در حاشیه دومین همایش بین المللی علوم و فنون دریایی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه این تفاهم نامه از سوی پژوهشگاه آماده شده است، اظهار داشت: این تفاهم نامه به وزارتخانه های امور خارجه و علوم، تحقیقات و فناوری ارسال و اصلاحات مورد نظر آنها نیز در متن این تفاهم نامه اعمال شد.

وی با بیان اینکه متن نهایی این تفاهم نامه برای یونسکو نیز ارسال شده است، خاطرنشان کرد: پس از تایید یونسکو این تفاهم نامه میان وزارت علوم و یونسکو به امضا خواهد رسید.

چگینی اضافه کرد: با امضای این تفاهم نامه اقدام به تشکیل شورای حکام مرکز منطقه ای اقیانوس‌شناسی غرب آسیا خواهیم کرد در این شورا دو تا سه نفر از نمایندگان منطقه نیز حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه نامه ای به نماینده مدیرکل یونسکو ارسال شده است، ادامه داد: همچنین نامه ای به رئیس بین‌الدول اقیانوس‌شناسی و دبیر اجرایی آن نیز ارسال شده است و در آن درخواست شد تا زمان مناسب برای حضور در ایران را ارائه دهند.

رئیس پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی اضافه کرد: از نماینده مدیرکل یونسکو درخواست شد تا در تابستان سال آینده به ایران سفر کند تا در خصوص نحوه تشکیل شورای حکام مرکز منطقه ای اقیانوس‌شناسی غرب آسیا بحث و بررسی کنیم.

چگینی یادآور شد: در صورت اعلام زمان دقیق مسئولان یونسکو به ایران سعی خواهیم کرد تا پایان نیمه اول سال 94 این مرکز منطقه ای در ایران رسما افتتاح شود.

وی همچنین محل ایجاد این مرکز منطقه ای را پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی ذکر کرد و ادامه داد: این دفتر هر چند که در این پژوهشگاه راه‌اندازی می شود، ولی به لحاظ حقوقی یک نهاد مستقل است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :