رئیس اکتشافات ژئوفیزیک سازمان زمین‌شناسی کشور : انجام پروژه‌های تحقیقاتی از جایگاه مناسبی برخوردار نیست

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۸:۲۱ کد : ۲۲۱۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۱۸
مهندس ابراهیم شاهین رئیس بخش اکتشافات ژئوفیزیک سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌و‌گو با بخش خبری این سازمان با بیان این مطلب افزود : در حال حاضر بخش اکتشافات ژئوفیزیکی ...

توسعه مطالعات و بررسی‌های پژوهشی و تحقیقاتی در پیش‌گیری از مخاطرات احتمالی زمین در آینده و کاهش ضریب خسارات نقش بسزایی را ایفا می‌کند.
مهندس ابراهیم شاهین رئیس بخش اکتشافات ژئوفیزیک سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌و‌گو با بخش خبری این سازمان با بیان این مطلب افزود : در حال حاضر بخش اکتشافات ژئوفیزیکی سازمان زمین شناسی در حال انجام مطالعات و بررسی‌های تکمیلی برروی مناطقی از شهر تهران است که گسله‌های پنهان را در خود جای داده است همانطور که می‌دانیم شهر تهران بر‌روی یکی از کمربندهای زلزله‌خیز بنام آلپ هیمالیا قرار دارد که موقعیت ارضی این کشور را با مخاطرات فراوانی مواجه ساخته است.
وی ادامه داد : در این راستا و بمنظور انجام یک سری تحقیقات گسترده بر روی تمام مناطق زلزله‌خیز شهر تهران بخش اکتشافات ژئوفیزیکی سازمان زمین‌شناسی با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی اقدام به شناسایی گسله‌های پنهانی کرده است که در مناطق مختلف شهر تهران پراکنده شده‌اند.
شاهین افزود : انجام این مطالعات و برداشتهای زمین‌شناسی می‌تواند در شناسایی تغییرات مغناطیسی که در اطراف گسله ها رخ می‌دهد بسیار حائز اهمیت باشد چرا که با مقایسه این تغییرات در زمانهای مختلف می‌توان یک ساختار مناسب را از رخدادهای زمین بدست آورد و در طول یک بازه زمانی 3 تا 6 ماهه می‌توان اهمیت تغییرات و اینکه در بروز مخاطراتی از قبیل رخداد زلزله چقدر می‌تواند دخیل باشد را شناسایی کرد.
رئیس اکتشافات ژئوفیزیک سازمان زمین‌شناسی از کمبود دستگاه GPR بعنوان یکی از کمبود در زمینه مطالعات گسله‌ها نام برد و یادآور شد : استفاده از این دستگاه در ردیابی گسل‌ها و پیش‌گیری از حجم مخاطرات احتمالی بتواند بسیار مثمر ثمر باشد.
وی در ادامه  از نحوه عملکرد مدیریت های مقطعی در پروژه‌های تحقیقاتی انتقاد کرد و افزود : متاسفانه در کشور ما پروژه‌های تحقیقاتی جایگاهی ندارند و تنها به پروژه‌های عمرانی که از لحاظ اقتصادی به صرفه باشد، پرداخته می‌شود که این در دراز‌مدت می‌تواند بسیاری از مشکلات را بدنبال داشته باشد چرا که در حال حاضر تنها به پروژه‌هایی که از لحاظ اقتصادی اولویت‌بندی شده‌اند اهمیت داده می‌شود که این مسئله یکی از معضلاتی است که باید بصورت جدی به آن پرداخته شود.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :