ایران موزه غارشناسی کشور

۲۸ بهمن ۱۳۹۲ | ۲۲:۳۳ کد : ۲۲۱۴۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۱۰
ایران از لحاظ وجود غار موزه غارشناسی است بطوریکه عدم شناخت...

ایران موزه غارشناسی است

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دبیر دوم علمی سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم‌زمین با رویکرد غارشناسی گفت: کشور از لحاظ وجود غار موزه غارشناسی است بطوریکه عدم شناخت از وجود غازها می‌تواند مسائل و مشکلاتی در پروژه‌های بزرگ هیدوژونولوژیک ایجاد کند کمااینکه در سدسازی مشکلاتی پدید آورده است.

دکتر "احمد افراسیابیان" صبح روز دوشنبه 28 بهمن ماه سالجاری در آیین افتتاحیه این کنگره به میزبانی دانشگاه بوعلی سینا، با بیان اینکه غازشناسی در ساخت بنا، ساختمان‌ها، سدسازی، مترو، چینه‌شناسی، زیست‌شناسی، دیرینه‌شناسی و ... کاربرد دارد، اظهار کرد: برای تامین آب و حتی در صنعت می‌توان از غازها استفاده کرد.

وی با بیان اینکه مساله مهم در آبرسانی از غارها سدسازی است، ادامه داد: به عنوان مثال براساس گزارش مشاورین لار در سال 66 در زیر فونداسیون سد لار غار بزرگی وجود دارد که در زمان ساخت سد از آن اطلاعاتی در دست نبوده است.

دکتر افراسیابیان با بیان اینکه غارها پتانسیل بالای در جذب توریست داخلی و خارجی دارند، تصریح کرد: باید پایش و حفاظت از غارها را داشته باشیم اما متاسفانه در این زمینه عقب هستیم و ستاد حفاظت کم کار کرده است.

وی تاکید کرد: مقدار ظرفیت بازدیدکنندگان یکی از پارامترهای مهم مربوط به حفاظت از غارها است که به حفظ  اتمسفر داخل غاز نیز کمک شایانی می کند.

وی با بیان اینکه تحقیقات نشان می‌دهد بازدید یک ساعته هر نفر از غارها 60 کالری انرژی، 40 گرم بخار آب و 20 لیتر دی اکسید کربن آزاد می‌کند، افزود: بنابراین باید با نصب دستگاه اتوماتیک پایش حفاظت از غار را داشته باشیم که به مدیریت غار نیز کمک می‌کند علاوه بر این بهتر است رطوبت سنج نیز در غارها نصب شود.

دبیر دوم علمی کنگره در بخش دیگری با اشاره به اینکه باید در ایران هیات صخره نوردی راه بیندازیم تا جوانها در روزهای تعطیل کامپیوتربازی نکنند، اظهار کرد: مطالعاتی برای شناسایی و انتخاب صخره ها برای صخره نوردی انجام شود چراکه این رشته بسیار ارزان و مفید است.

وی تاکید کرد: بین کمیته غارنوردی و عارشناسی باید ارتباطی برقرار شود به طوریکه کمیته غارنوردی از دانش غارشناسی استفاده کند.

دکتر افراسیابیان با بیان اینکه باید در همه استانها کمیته غارنوردی شکل گیرد، تصریح کرد: شناخت پدیده غارشناسی و مراحل و تکامل غارها با توجه به گسترش فراوان غارها در کشور ضروری است به طوریکه این امر بروز مشکلات و مسائل در پروژه های عمرانی و توسعه ای را کاهش می دهد.

وی افزود: با توجه به اینکه غارنوردان به غارشناسی نیاز دارند بنابراین باید علووه بر ایجاد کمیته غارشناسی، بانک اطلاعاتی و اطلس غارهای کشور تهیه شود و نقشه برداری از آنان صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: حفاظت و حراست از غارها تنها وظیفه حکومت و دولت نیست بلکه وظیفه ای همگانی است و با در دسترس قرار دادن رسوبات غارها در ورودی مانع از کندن دیواره ها توسط بازدیدکنندگان شویم.

 

نماینده سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح کشور:

همدان از غار علیصدر به خوبی بهره گرفته است

نماینده سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح کشور گفت: بیش از 600 غار در 31 استان داریم که 200 مورد آن در اطلس غارهای کشور مورد مطالعه قرار گرفته است.

علیرضا عباسی سمنانی نیز یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود که با بیان اینکه مشهورترین غارهای استان همدان غارهای علیصدر، قلعه جو، گاماسیاب و هیزج است، گفت: از غارها می‌توان به عنوان مکان‌های توسعه اقتصادی بهره برد که این استان نیز از منفعت غار علیصدر استفاده‌های زیادی کرده است.

وی تصریح کرد: باید قبل از هر گونه فعالیت عمرانی و توسعه‌ای اطلاعات جامعی از عوارض طبیعی غارهای موجود در کشور پیدا کرد و در اختیار ادارات عمرانی، توریستی و ورزشی قرار دارد اما متاسفانه اشکالات در این زمینه به وفور دیده می‌شود.

عباسی خاطرنشان کرد: در اطلس غارهای کشور نام غار، تقسیمات کشوری، ارتفاع غار از سطح دریا، نم محل غار، نزدیک ترین روستای مجاور، نوع غار، جهت جغرافیایی دهانه غار، ابعاد غار، دسترسی به وضعیت غار، پوشش گیاهی و زیست‌شناسی و زمین‌شناسی غار  با هدف توجه به جاذبه های توریستی جمهوری اسلامی، استفاده از اطلاعات استخراج شده در امور دفاعی و امنیتی و شناخت پدیده های محیطی در راستای پروژه های عمرانی لحاظ شده است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان جغرافیایی می‌تواند دانشجویانی که درمقاطع کارشناسی ارشد در ارتباط با رشته‌های زمین‌شناسی و غارشناسی مقاله داشته‌اند را در ارائه پایان‌نامه‌های تحصیلی شان حمایت کرده و تصاویر ماهواره‌ای را به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه کند.

 

فدراسیون کوهنوردی در بحث غارنوردی توان فنی خوبی دارد

دبیر فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی گفت: توان فنی فدراسیون در بحث غارنوردی برای انجام پروژه های علمی قابل توجه است.

هادی سامری افزود: فدراسیون کوهنوردی با توجه به داشتن پتانسیل فنی در بحث غارنوردی برای تهیه تحقیق در زمینه پروژه های علمی اعلام آمادگی می کند.

وی در ادامه اظهار کرد: تهیه، تدوین و ترجمه جزوات آموزشی در مقطع مقدماتی، پیشرفته، مربیگری غارنوردی، تهیه و تالیف جزوه نقشه برداری غار، تهیه و تالیف جزوه آموزشی زمین‌شناسی، تهیه و تدوین آین نامه‌های این مباحث، برگزاری دوره‌های آموزشی برای 951 نفر غارنورد و 144 نفر غارنورد پیشرفته، برگزاری دوره های مربیگری درجه دو و سه در هشت دوره به ترتیب برای 86 و 17 نفر، برگزاری دوره‌های زمین‌شناسی برای 358 نفر، برگزاری دوره آموزش نقشه‌برداری و نقشه‌کشی برای 146 نفر و برگزاری دوره آموزشی پزشکی غارنوردی برای بیش از 400 نفر از جمله فعالیت‌های فدراسیون به شمار می‌آید.

سامری ادامه داد: برگزاری دوره تخصصی غواصی غار در دوره‌های مقدماتی با دعوت از مربیان سرشناس لهستانی با حضور هفت نفر، برگزاری دوره‌های آموزشی امداد و نجات در غار برای 32 نفر و اعزام غارنوردان کشور به اتریش برای پیمایش و ادامه کشفیات غار و کشف دو غار در منطقه مرزی آلمان و اتریش از دیگر اقدامات این فدراسیون است.

وی افزود: همچنین برگزاری اکسپیدیشن غارنوردی با حضور 14 غارنورد زبده کشور به چوکورپینار، 45 امین غار عمیق جهان به طوریکه این مورد نخستین پیمایش ایرانی است که موفق به گشایش شش مسیر، سه مورد چاه هوایی، نقشه برداری کامل چاه و شناسایی نقاط مبهم در پیمایشهای قبلی و نمونه برداری از جانوران و سنگ و آب و کشف 22 غار در منطقه شد.

58 غار در استان همدان شناسایی شده است

مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان همدان از شناسایی افزون بر 58 غار در استان خبر داد و گفت: غار علیصدر و سراب بهترین آنها محسوب می شود.

سیدعبدی افتخاری نیز با بیان اینکه غارنوردی یکی از رشته‌های زیرمجموعه کوهنوردی است، اظهار کرد: این رشته 60 سال است در استان راه اندازی شده و پیشکسوتان، مدرسین و غارنوردان بزرگی در استان وجود دارد و با توجه به اینکه هر غارنورد باید سنگ نورد خوبی باشد با افتتاح مجموعه سنگ نوردی مرحوم میرزاجانی در آینده سنگ نوردان خوب و توانمندی تربیت خواهد شد.

وی ادامه داد: این مجموعه بی نظیر شامل دیواره ای با ارتفاع 24 متر است و در رشته های سرطناب، سرعت و بلدرینگ سنگ نورد تربیت می کند.

افتخاری پیشنهاد کرد: اطلاعات علمی مراکز دانشگاهی به کوهنوردان و غارنوردان انتقال یابد به طوریکه ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی بین علم و عمل شکل گیرد تا به توسعه این ورزش کمک کند

معاون عمرانی استاندار همدان:

همدان ظرفیت خوبی درباره علوم زمین دارد

محمودرضا عراقی با بیان اینکه کشوری که نگاه زیربنایی و توسعه‌ای داشته باشد لاجرم باید اهتمام و توجه ویژه‌ای به علوم پایه به ویژه علوم زمین شناسی داشته باشد، گفت: خوشبختانه از چند سال پیش ظرفیت نسبتا مناسبی از لحاظ علمی و تجربی در خصوص علوم زمین در استان ایجاد شده است.

معاون عمرانی استان همدان به شناسایی بخش عمده‌ای از ناشناخته‌های علوم زمین در مقاطع مختلف از طریق دانشگاه بوعلی سینا و سازمان‌های مردم نهاد تخصصی مانند سازمان نظام مهندسی اشاره کرد و گفت: غار علیصدر نمونه‌ای از این اکتشافات است اما نباید از دیگر پدیده‌های منحصر به فرد زمین‌شناسی در استان غافل شد.

عراقی تصریح کرد: باید اهتمام ویژه ای به توده آذرین الوند و دگرگونی‌های مجاورت که سبب تشکیل ذخایر بسیار ارزشمند کانیهای فلزی و غیرفلزی شده است، داشته باشیم.

وی تاکید کرد: این گونه همایش‌ها باید با رویکردهای مثبت بر پتانسیل‌های استان برگزار شود به طوریکه مطالعه و تحقیق غار علیصدر از وجوه مختلف نیز برای استان مهم است و ضرورت دارد توجه ویژه به محیط زیست، اکوسیستم و آبدهی غاز شود.

معاون استاندار همدان اظهار کرد: در این همایش‌ها باید رویکرد ژئوتوریسم به عنوان یک نوع گردشگری آگاهانه نیز لحاظ و جلوه های آن به درستی معرفی شود و از نظریات و تحقیقات محققان و صاحبنظران در حفاظت و بهره برداری بهینه از جاذبه های موجود در استان بهره‌مند شویم.

وی در پایان از عدم انتخاب دبیر اجرایی استانی برای برگزاری این کنگره گلایه کرد و گفت: باید از پتانسیل‌های استانی بهره‌مند شد تا هماهنگی‌ها بهتر و بیشتر انجام شود.

 

کلید واژه ها: همدان


نظر شما :