گام‌های امیدبخش دولت یازدهم در علوم‌زمین

۲۳ دی ۱۳۹۲ | ۲۰:۵۱ کد : ۲۲۰۹۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۵۴
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نود و دومین شماره ماهنامه علوم زمین و معدن را این بار با تیتر درشتی مبنی...
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نود و دومین شماره ماهنامه علوم زمین و معدن را این بار با تیتر درشتی مبنی بر گام‌های امیدبخش دولت یازدهم در علوم‌زمین به بازار نشریات کشور ارائه کرده است.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نود و دومین شماره ماهنامه علوم زمین و معدن با ارائه گزارشی از عملکرد یکصد روزه دولت یازدهم در بخش علوم زمین به خانه علاقه‌مندان خود در نخستین ماه از فصل سرمای 92 آمده است.
نود و دومین شماره ماهنامه علوم زمین و معدن در ادامه مطالبی پیرامون واگذاری 2550 میلیارد تومان گواهی کشف به بخش خصوصی، ارائه ارهکارهای مناسب برای نجات دریاچه ارومیه و کشف ذخایر جدید طلا در چهار استان به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همراه با اخباری مبنی بر تهیه نقشه زمین‌شناسی دریایی مناطق چالوس و نوشهر، انتشار کتاب استان زنجان از دیدگاه زمین‌شناسی و اکتشاف و همچنین برگزاری نخستین مسابقه و نمایشگاه بین‌المللی عکس علوم‌زمین و همچنین خبری ویژه پیرامون برگزاری سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم‌زمین نیز اطلاعات جامع و کاملی درباره نحوه، زمان و مکان این نشست به مخاطبان خود ارائه کرده است.
گزارش اولیه زمینلرزه برازجان در استان بوشهر به همت آقایان طهمورث یوسفی و آرزومان فرهنگ از کارشناسان مرکز زمین‌شناسی جنوب کشور(شیراز) و همچنین بررسی خروج قطار از ریل به دلیل وقوع زمین‌لغزش در سوادکوه شمالی توسط آقای حسین رنجبر کارشناس مرکز زمین‌شناسی ساری نیز در این شماره از ماهنامه علوم‌زمین و معدن منتشر شده است.
همراه با مجری فنی پروژه پارک موزه علوم‌زمین مشهد گشتی در دنیای پارک موزه برای نمایش زیبایی‌های زمین خواهیم زد؛ جایی که دکتر جعفر طاهری معتقد است
حفظ مستندات علمی و پژوهشی در حوزه علوم‌زمین از مهم‌ترین اهداف تاسیس پارک‌موزه مشهد است و از آنجا که هر موزه یک اثر هنری و هدیه‌ای به آیندگان است باید به مراحل مختلف راه‌اندازی آن توجه ویژه کرد.
بررسی آثار مخرب ریزگردها بر سلامت انسان، کوتاه از همه جا دنیای علوم‌زمین، خواندنی‌ها، حوادث موجود در معدن با تاکید بر حادثه معدنی فرانسه در سال 1906، معرفی کتاب‌های جدید عرصه علوم زمین کشور، تازه‌های دنیای فسیل، بررسی مهم‌ترین گسل‌های ایران، شناسایی منطقه طلادار در برگه یکصد‌هزارم منطقه کودکان به روش‌های ژئوشیمیایی و بررسی بارش‌های اسیدی را در صفحات بعدی نود و دومین شماره ماهنامه علوم زمین و معدن می‌خوانیم.
همزمان با برگزاری همایش بررسی دستاوردهای زمین‌شناسی و اکتشافی زنجان، فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این استان تبیین شده که در گزارش خبری کاملی با همین عنوان به آن پرداخته شده است.
بهرام نکوئی‌صدری، در مطلبی تحت عنوان بوستان زمین‌شناسی در داخل ژئوپارک‌ها، خوانندگان خود را به گشت و گذاری در زمین‌بوستان‌های کشور برده و انجام اقداماتی برای تسهیل آموزش به عموم مردم را برای مدیریت ژئوپارک‌ها در راستای تحقق توسعه پایدار و آموزش ضروری عنوان می‌کند.
تاکنون 92 شماره پی در پی ماهنامه علوم زمین و معدن با بخش‌های مختلف و کاربردی در 48 صفحه تمام رنگی همراه با نسخه انگلیسی به صاحب امتیازی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مدیر مسوولی رضا جدیدی، دبیری تحریریه الهام معینی جزنی منتشر شده است. 
مدیریت اجرایی این نشریه را نازیلا احمدی هدایت می‌کند و مرضیه کاظمی سرویس مصاحبه و خبر، مریم‌السادات میرآفتاب عکاسی خبری، نازنین بدری سرویس انگلیسی، سیروس امینی ترجمه، شیرین جعفری اشتراکات، مستانه حق‌نظر لیسه‌رودی ویراستار ادبی-انگلیسی، مریم غلامحسینی ویراستار فارسی  و دکتر سیدعلی آقانباتی مشاوره علمی را به عهده دارند و محسن مظفری‌افشار، حنانه حامی‌مطلق، علیرضا امری‌کاظمی، محسن بخشی و بهارک وحدتی نیز اعضای تحریریه ماهنامه علوم‌زمین و معدن را تشکیل می‌دهند.
صفحه‌آرایی و طرح جلد ماهنامه علوم‌زمین و معدن را فربد مستوفی به عهده دارد و نشر جوان امروز این ماهنامه را هر ماه به دنیای نشر ارائه می‌کند.


خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :