نخستین کارخانه بومی تولید طلا آماده بهره برداری شد

۱۸ دی ۱۳۹۲ | ۱۳:۱۷ کد : ۲۲۰۸۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۲۷۸
مجری طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه ی فراوری طلای زرشوران گفت: زرشوران، نخستی....
حسینقلی قوانلو، مجری طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه ی فراوری طلای زرشوران، با بیان این مطلب اظهار داشت: فراوری طلا در کارخانه ی فراوری طلای زرشوران، با روش شیمیایی انجام خواهد گرفت که توسط یک شرکت ایرانی ابداع شده و به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: این روش در حالی در طرح زرشوران عملیاتی شد که استفاده از روش «پی.اُ.ایکس»، در شرایط تحریم غیر ممکن بود. گذشته از این، بهره گیری از روش فراوری ایرانی، موجب صرف جویی در هزینه و اجرای طرح با یک سوم قیمت معمول در روش مطرح دنیا(پی.اُ.ایکس) شده است.
مجری طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه ی فراوری طلای زرشوران بیان کرد: این روش فراوری، بارها توسط محققان دانشگاه در شرایط آزمایشگاهی تست و تأیید شد. پس از این مراحل، روش یادشده در طرح احداث کارخانه ی طلای زرشوران به اجرا گذاشته شد.
وی ادامه داد: بیش از 70 درصد تجهیزات به کار رفته در این کارخانه، توسط سازندگان داخل تأمین شده و پیش بینی می کنیم در طرح های توسعه کارخانه، این میزان افزایش یابد.
به گفته ی قوانلو، در این کارخانه، فراوری خاک معدن به دلیل سولفوره بودن، به روش شیمیایی صورت خواهد گرفت و خاک معدن برای تبدیل شدن به طلا در مرحله ی لیچینگ، به اکسیده تبدیل خواهد شد.
مجری طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه ی فراوری طلای زرشوران اعلام کرد: کارخانه ی سه تنی طلای زرشوران به عنوان بزرگترین کارخانه ی طلای خاورمیانه، اکنون مراحل پایانی تست سرد را می گذراند و پیش بینی شده نخستین شمش طلا در دهه ی فجر امسال تولید شود.
وی ادامه داد: این کارخانه طی سه ماه پس از تولید، به ظرفیت اسمی(تولید روزانه 10 کیلوگرم طلا) خواهد رسید. همچنین، در این کارخانه همزمان یک تن و 250 کیلوگرم نقره و 500 کیلوگرم جیوه در سال تولید خواهد شد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :