مکان زلزله قابل پیش بینی، ولی؛ زمان آن غیر قابل پیش بینی است

۱۸ دی ۱۳۹۲ | ۱۳:۱۳ کد : ۲۲۰۸۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۹۶
عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، درباره ی اینکه زمان....
دکتر یاسر جعفریان با بیان اینکه پژوهشگاه زلزله شناسی در واقع یک مؤسسه ای است که وظیفه اش کار پژوهشی، اجرای اصول ساخت و نظارت بر ساخت و ساز را بر عهده دارد، افزود: این پژوهشگاه رلزله شناسی با طراحی سازه ها توانسته است گام های مؤثری را در جهت مقابله با زلزله بردارد.
وی با عنوان این که ساخت و ساز ها باید اصولی و طبق یک سازه ی اصولی صورت بگیرد، گفت: فرهنگ مقابله با زلزله باید در همه قشر از مردم به وجود بیاید تا دیگر شاهد آسیب های جدی در این زمینه نباشیم و اگر این مقوله در جامعه نهادینه نشود، سبب خطر های جدی در مواقع زلزله خواهیم بود.
وی ادامه داد: بحث ساختمان، سازه و... یک بحث است و بحث رفتارهای فردی درستی داشته باشیم، بحث دیگری است. از این رو ما باید رفتارهای فردی را اصلاح کنیم. ما همیشه به دنبال راهکارهای سخت هستیم. بنابراین باید از راهکارهای ساده، آسان و کم هزینه که می تواند خسارت و تلفات را کنترل و جبران کند، استفاده کنیم.
وی درباره ی اینکه برای ایمن سازی بافت های مسکونی می توانیم با کمترین هزینه خانه های فرسوده را مقاوم سازی کنیم، افزود: در این زمینه هر مسوولی در سازمان خود فعالیت خودش را انجام می دهد. بنابراین انسان باید دانش پیدا کند، سپس آن را تبدیل به باور کند و بعد به عملیاتی کردن باور بپردازد.
وی در ادامه عنوان کرد: در زمینه ی پیش بینی در مقایسه با کشور های همسایه وضعیت خوبی داریم و هم تراز با کشور ترکیه می باشیم.
جعفریان در مورد اینکه همواره فعال بودن گسل‌های منطقه تهران باید مد نظرمان باشد، تأکید کرد: کشورمان؛ به ویژه تهران در منطقه ی زلزله خیزی قرار دارد و همیشه گسل‌های منطقه تهران فعال هستند، اما؛ اینکه چه زمانی فعالیت‌های خود را نشان دهند، مشخص نیست.
این عضو هیأت علمی درباره ی این که کشور ما، از جمله کشور هایی است که چند ده هزار گشته در زمینه ی زلزله داشته است و گسل های اصلی تهران در میان تعداد زیادی گسل در منطقه از خطر بالاتری برخوردارند، تصریح کرد: گسل مشا فشم به طول 400 کیلومتر و گسل فشاری مشا، گسل بزرگی است که شامل زیر شاخه های فراوانی نیز می شود.
وی افزود: شیب گسل فشاری مشا همیشه به سمت شمال و بین 35 تا 70 درجه تغییر می کند. این گسل با طولی حدود 400 کیلومتر از جنوب غربی شاهرود و در شرق، تا آبیک در غرب ادامه دارد. دریاچه ی آب شیرین تار در 15 کیلومتری شرق شهرستان دماوند در راستای این گسل تشکیل شده است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :