2000 میلیارد ریال تسهیلات برای خرید ماشین آلات معدنی در اختیار معدنکاران

۱۴ دی ۱۳۹۲ | ۱۴:۵۹ کد : ۲۲۰۷۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۹۴
با امضای تفاهمنامه ی سه جانبه بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی....
معاون وزیر و رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در جریان امضای این تفاهمنامه، گفت: با امضای این تفاهمنامه، بخشی از کمبود ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز بخش معدن برای معدنکاران بخش خصوصی مرتفع خواهد شد.
وی افزود: بانک ملت اعتبار یادشده را برای واردات و تولید ماشین آلات و تجهیزات بخش معدن اختصاص خواهد داد تا با رفع یکی از کمبودهای بخش معدن، این بخش حرکت به سمت رشد سریعتر را دنبال کند.
کرباسیان با بیان اینکه ایمیدرو و صندوق بیمه ی سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز این تسهیلات را ضمانت خواهند کرد، اظهار داشت: نرخ سود این تسهیلات مطایق تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن است، اما؛ ایمیدرو یارانه ای بین دو تا 10 درصد نیز بسته به نوع معادن و راهبردی بودن آن برای معدنکاران درنظر گرفته است.
وی بر لزوم تقویت صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی تأکید کرد و گفت: در بودجه ی امسال پیشنهاد کردیم سرمایه صندوق از 10 میلیارد تومان به 200 میلیارد تومان افزایش یابد.
وی با بیان اینکه صندوق بیمه ی معدنی فقط برای حمایت از معدنکاران بخش خصوصی است، افزود: طبق تفاهمنامه ای که پیش از این بین صندوق و بانک ملت امضا شده، 51 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از بخش معدن و صنایع معدنی برای بخش خصوصی تخصیص یافته است.
وی ارزش ذخایر معدنی کشور را در حال حاضر حدود 700 میلیارد دلار یاد کرد و افزود: در صورت سرمایه گذاری صحیح در اکتشافات معدنی، ارزش ذخایر معدنی کشور تا چندین برابر رقم یاد شده افزایش خواهد یافت.
رئیس هیأت عامل ایمیدرو ادامه داد: ایمیدرو با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین شناسی و کمک بخش خصوصی قرار است در سطحی معادل 200 هزار کیلومتر مربع اقدام به اکتشافات معدنی کند.
کرباسیان یکی دیگر از سیاست های ایمیدرو را دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای فعالیت در معادن به منظور ایجاد جهش در بخش معدن و صنایع معدنی یاد کرد که در این زمینه، پروژه های مختلف از طریق فراخوان اعلام عمومی می شود.
وی گفت: برای اجرای 7 طرح فولاد استانی و معدن سنگ آهن جلال آباد فراخوان شده و در حوزه ی سنگان برای 5 میلیون تن گندله و 5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن بزودی فراخوان می شود، ضمن اینکه ایمیدرو برای اجرایی شدن بقیه ی پروژه ها نیز به طور مداوم پیگیری خواهد کرد.
کرباسیان سهم بخش معدن در تولید ناخالص داخلی در ایران را کمتر از پنج درصد یاد کرد و افزود: این سهم در جهان 11 درصد است.
وی اظهار امیدواری کرد ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه ای بتواند در ایجاد اشتغال و افزایش رشد اقتصادی کشور سهم بسزایی داشته باشد.
مدیر عامل بانک ملت نیز در جریان امضای این تفاهمنامه، گفت: 200 میلیارد تومان از منابع این بانک برای خرید ماشین آلات معدنی در اختیار معدنکاران بخش خصوصی قرار می گیرد ضمن اینکه پیش از این نیز 50 میلیارد تومان برای دیگر فعالیت های معدنی برای معدنکاران درنظر گرفته شده است.
علی دیواندری افزود: در چارچوب این تفاهمنامه قرار است یک هزار و 200 دستگاه ماشین آلات معدنی خریداری شود که در سال اول خرید 120 دستگاه عملیاتی خواهد شد.

کلید واژه ها: اصفهان


نظر شما :