افزایش سهم معدن در اقتصاد با تسهیلات صندوق توسعه ملی

۰۳ دی ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۸ کد : ۲۲۰۶۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۸۷
هدی کرباسیان، با بیان این مطلب افزود: پیشنهاد ایمیدرو دریافت پنج میلیارد دلار تسهیلات از....
مهدی کرباسیان، با بیان این مطلب افزود: پیشنهاد ایمیدرو دریافت پنج میلیارد دلار تسهیلات از صندوق توسعه ی ملی تا پایان امسال است، اما؛ این سازمان اخذ 20 میلیارد دلار تسهیلات در یک برنامه ی چهارساله را مطرح کرده است.
وی درباره ی طرح های فولاد استانی اظهار داشت: تاکنون 2 طرح فولاد سپید دشت و قائنات گشایش اعتبار شده و بقیه ی طرح های یادشده نیز بتدریج تا حدود یک ماه آینده از طریق بانک های سپه و صنعت و معدن گشایش اعتبار خواهند شد.
کرباسیان تصریح کرد: تأمین مالی بقیه ی طرح های فولاد استانی که هم اکنون در بخش احیاء مستقیم بین 50 تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، از حدود سه ماه پیش با چینی ها نهایی و امضا شده است.
رئیس هیأت عامل ایمیدرو با بیان اینکه سیاست دولت در اجرای طرح ها مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی است، گفت: تاکنون حدود 16 شرکت داخلی بخش غیردولتی برای اجرای طرح های فولاد استانی اعلام آمادگی کرده اند و ایمیدرو این طرح ها را با مشارکت 65 درصدی بخش خصوصی و 35 درصد ایمیدرو اجرا خواهد کرد.
کرباسیان افزود: گرچه طبق قانون، ایمیدرو باید طرح های فولاد استانی را پس از تکمیل و راه اندازی در مدت سه سال به بخش خصوصی واگذار کند، اما؛ بخش خصوصی از هم اکنون برای ورود به این طرح ها اعلام آمادگی کرده است.
به گفته ی وی بخش احیاء مستقیم طرح های فولاد استانی بتدریج از سال 93 افتتاح خواهد شد.
ظرفیت هر یک از طرح های فولاد استانی (سپید دشت، قائنات، سبزوار، بافت، میانه، شادگان و نی ریز) 800 هزار تن در سال است که قابلیت افزایش تا یک میلیون تن را هم دارند. با راه اندازی طرح های یادشده حداقل برای 7000 نفر شغل مستقیم و برای 35 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :