حدود 3 درصد مواد معدنی شناخته شده جهان در ایران/ چین در رتبه ی نخست

۲۴ آذر ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۲ کد : ۲۲۰۴۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۲۳
ایران در رده ی 12 تا 15 رتبه ی معدنی جهان، رده ی 3 قاره آسیا و رده ی نخست خاورمیانه قرار گرفته است....
محمد کره ای، معاون وزیر و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در گفت و گو با خبرنگار موج در خصوص رتبه ی جهانی مواد معدنی ایران گفت: ایران حدود 3 درصد مواد معدنی شناخته شده ی جهان را دارا است ضمن اینکه کشور چین با 17.18درصد رتبه ی نخست را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه "نقش سازمان زمین شناسی خدمت رسانی به ملت و دولت است" ادامه داد: از میان 43 مورد مخاطراتی زمین شناختی شناخته شده در دنیا 32 پدیده در ایران رخ داده و 97 درصد شهر های ایران در معرض زمین لرزه قرار دارند و حدود 300 دشت اصلی کشور با خطر فرو نشست زمین رو به رو است.
رئیس سازمان زمین شناسی با اشاره به رخداد 30 زمین لرزه مرگبار با تلفات جانی بیش از 10 هزار نفر در دنیا از سال 1900-2011 میلادی اظهار داشت: در این میان 5 رخداد لرزه ای در ایران به وقوع پیوسته که چیزی در حدود 16.5درصد از کل زمین لرزه های پرتلفات رخ داده است. این نسبت در 50 سال گذشته به 30 درصد افزایش می یابد.
وی با اشاره به کاهش آثار دگرگونی های اقلیمی و توسعه ی پایدار عنوان کرد: مشکلی که جوامع امروز و در آینده با آن روبرو هستند، مدیریت درست برای گذر از شرایط ناپایدار به پایدار و به گونه ای است که با آسایش و استانداردهای زندگی انسان در تقابل نباشد. در عمل این به معنای استفاده بهتر و مؤثرتر از منابع، به ویژه انرژی حاصل از سوخت های فسیلی، استفاده ی دوباره و بازیافت فرآورده ها و توسعه ی فناوری انرژی های نو، پایان ناپذیر و پاک است، امکانی که برای نسل های آینده بسادگی فراهم نخواهد بود.
وی اظهار داشت: تصادفی نیست که کشورهایی که اهمیت برنامه ریزی برای ناهنجاری های اقلیمی را دریافته اند و زیرساخت های عمومی را بر این پایه مهندسی کرده اند به مفهوم توسعه ی پایدار نزدیکترند و در بسیاری از کشورها برای آمادگی در برابر پیامدهای دگرگونی های اقلیمی راهکار بیمه ارائه شده است.
کره ای تصریح کرد: در سال 2025، نیاز به برداشت از آب های زیر زمینی در کشورهای صنعتی 18 درصد و در کشورهای در حال توسعه 50 درصد رشد خواهد داشت.
وی در خصوص وضیعت کنونی دشت های کشور گفت: با توجه به آخرین داده های اندازه گیری نرخ فرونشست در دشت تهران و ثبت 11 سانتی متر در 110 روز در سال 91 می توان نرخ سالانه 36 سانتی متر در سال را که بالاترین نرخ جهان تاکنون است برای دشت تهران در نظر گرفت.
وی تأکید کرد: با توجه باینکه نرخ فرونشست در سال های گذشته که در تهران 17 بوده به ترتیب برای دشت های مشهد، کرمان و رفسنجان 24، 20 و 30 سانتی متر در سال بوده که می توان انتظار افزایش چشمگیر آنها و ثبت نرخ های بیشتری را داشت.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :