تحقق غلبه بر کمبود آب در معادن سنگ آهن

۱۶ آذر ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۱ کد : ۲۲۰۲۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۰۵۲
یک کارشناس ارشد معدن گفت: با استفاده از فناوری های نوین و روش های جدید پر عیارسازی....
مدیر مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی با اعلام خبر فوق افزود: روش جدید پر عیارسازی، نیاز واحدهای تولید سنگ آهن به آب را به طور چشمگیری کاهش می دهد و این امر با توجه به کمبود آب در اقلیم خشک کشورمان از یک سو و قرار گرفتن معادن سنگ آهن در مناطق بیابانی از دیگر سو،‌ منافع زیست محیطی و اقتصادی متعددی در پی خواهد داشت.
به گفته ی محمد مرشد زاده با اجرای «پر عیارسازی به روش خشک» هزینه تولید سنگ آهن و - در ادامه ی آن - فولاد نیز کاهش خواهد یافت.
وی درباره ی معادن مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی ایران گفت: در این مجتمع معدنی که در محدوده ی شهرستان بافق واقع شده است 6 معدن وجود دارد که با اکتشافات فعلی از ذخیره ای بالغ بر 520میلیون تن برخوردارند.
مرشد زاده با اشاره به اینکه 320میلیون تن از ذخایر موجود قابل برداشت هستند، افزود: بالاترین عیار مجتمع معدنی فلات مرکزی مربوط به معدن چاه گز است که با ذخیره 100میلیون تنی از عیار 53درصد برخوردار است.
وی با بیان اینکه ضرورت دارد برای افزایش تولید سنگ آهن به عنوان ماده ی اصلی تولید فولاد از روش های جدید استفاده شود، تصریح کرد: کمبود آب در منطقه و پایین بودن متوسط عیار در سطح 36درصد در معادن این مجتمع سبب شد که برنامه استفاده از فناوری های نوین را در دستور کار قرار دهیم.
وی ادامه داد:‌ تحقیقات انجام شده توسط این شرکت و مشاوران نشان می دهد با استفاده از فناوری جدید می توان از روش «پر عیارسازی خشک با مگنت» برای بالابردن عیار آهن معادن مجتمع فلات مرکزی استفاده کرد به گونه ای که از هزینه ی کمتری در تولید سنگ آهن برخوردار باشد.
مرشد زاده با اشاره به اینکه برخی از معادن این ناحیه به تازگی فعال شده و برخی دیگر در آستانه ی فعالیت هستند، گفت: در حال حاضر مشغول تکمیل زیرساخت ها همچون جاده،‌ آب، برق و... هستیم، اما؛ تولید آزمایشی از سال گذشته در معادن این مجتمع آغاز شده است.
مرشد زاده همچنین به برنامه های دیگر این مجتمع معدنی اشاره کرد و گفت:‌ برای تولید فولاد خام نیز در حال مذاکره با یک شرکت اروپایی هستیم تا با بهره گیری از ذخایر کم عیار این منطقه کارخانه ای برای تولید آهن اسفنجی احداث کنیم.
به گفته ی وی متوسط عیار سنگ آهن در معادن این ناحیه 36درصد است.
وی با بیان اینکه سال هاست که چنین روشی برای تولید فولاد در برخی از شرکت های اروپایی به اجرا در آمده است خاطر نشان کرد: با توجه به رشد قیمت سنگ آهن طی 10 سال اخیر،‌ بسیاری از مفاهیم در مورد اقتصادی بودن معادن تغییر کرده به طوری که امروزه شرکت هایی هستند که با متوسط عیار 25درصد و حتی کمتر اقدام به تولید فولاد می کنند.
مرشد زاده تصریح کرد: در سال های گذشته شرکت های چینی برای خرید معادن کم عیار به کشورهایی همچون برزیل هجوم آورده اند، به این دلیل که برای توسعه ی صنعت فولاد به تأمین مواد اولیه طی سال های متمادی نیاز دارند.
وی ابراز امیدواری کرد که به زودی در ایران نیز بتوان روش های جدید تولید سنگ آهن و فولاد را به کار گرفت و علاوه بر ایجاد صرفه ی اقتصادی،‌ در روش های تولید نیز تنوع ایجاد کرد.

کلید واژه ها: اصفهان


نظر شما :