تهیه پهنه‌بندی بلوک‌های معدنی استان کردستان

۱۹ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۴:۴۹ کد : ۲۱۸۶۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۸۲
پهنه‌بندی بلوک‌های معدنی استان کردستان به همت کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کردستان...
 پهنه‌بندی بلوک‌های معدنی استان کردستان به همت کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کردستان-مرکز سنندج  و کارشناسان حوزه معاونت معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بر اساس محیط‌های زمین‌شناسی، ساختارهای تکتونیکی و نقشه‌های فلززایی تهیه شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کردستان و سرپرست امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ضمن اشاره به بخشنامه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر بررسی و بلوک‌بندی استان کردستان از لحاظ پتانسیل عناصر فلزی در محدوده‌های جداگانه‌ای خاطرنشان کرد: هدف از این کار ورود اشخاص حقیقی و حقوقی دارای صلاحیت فنی و مالی در حوزه معدنکاری است.

به گفته مهدی مرادی در همین راستا بر اساس محیط‌های زمین‌شناسی و ساختارهای تکتونیکی و همچنین نقشه‌های فلززایی که به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تهیه شده، استان کردستان در پهنه‌های بلوک‌بندی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه پس از بررسی‌های کارشناسی و کمک گرفتن از راهنمایی‌های همکاران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و استفاده از اطلس موضوعی اکتشافی تهیه شده در مدیریت ژئومتیکس، پهنه‌بندی‌های لازم  انجام شد، خاطرنشان کرد: حدود 16 هزار کیلومتر مربع  شامل 57 درصد کل مساحت استان در قالب پهنه‌بندی قرار گرفت و این مساحت در قالب 6 پهنه بلوک‌بندی شد.

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی اکتشافات‌معدنی منطقه کردستان با بیان اینکه در پهنه‌های مورد نظر تنها محیط‌های زمین‌شناسی دارای پتانسیل عناصر فلزی مورد توجه قرار گرفته است، تصریح کرد:‌ سایر مناطق استان به منظور ثبت محدوده‌های معدنی برای متقاضیان آزاد اعلام شد؛ با این شرایط که همزمان با درخواست ثبت محدوده معدنی باید صلاحیت فنی و مالی مورد نظر را داشته باشند.

مرادی ضمن اشاره به اینکه در این پهنه‌ها شرح خدمات اکتشافی انجام شده و مطابق آن به مزایده گذاشته می‌شود، افزود:  اشخاص حقیقی و حقوقی که توانایی فنی و مالی به‌منظور اکتشاف را داشته باشند طبق شرایط مزایده واگذار می‌شود.

وی در ادامه یادآور شد: ممکن است برخی از پهنه‌ها به حدود ده میلیارد تومان یا بیشتر برای انجام مطالعات اکتشافی نیاز داشته  باشد که بر همین اساس اشخاصی قادر به شرکت  در این مزایده‌ها هستند که توانایی هزینه کافی را داشته باشند که در نهایت 3 الی 5 در صد مناطق اکتشاف شده به برنده مزایده واگذار خواهد شد.

به گفته این کارشناس، در این پهنه‌ها مناطق چهارگانه زیست‌محیطی اعلام شده  از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست از پهنه‌ها حذف خواهند شد و در این مناطق اکتشافی صورت نخواهد گرفت، این مناطق با علامت و نشانه قرمز رنگ در نقشه پهنه‌بندی مشخص شده است.

خبرنگار مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: کردستان


نظر شما :