در بازدید خبرنگاران از معادن سنگ آهن مرکزی ایران مطرح شد:

۰۸ تیر ۱۳۹۲ | ۱۱:۴۶ کد : ۲۱۷۵۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۳۵
مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران(بافق) در خصوص صادرات سنگ آهن گفت:....
محمد جواد عسگری، با بیان این مطلب گفت: ما براساس تکلیف تولیدات خود را به ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان و فولاد مبارکه می فروشیم و مازاد مصرف مورد نیاز این شرکت ها از طریق مزایده به بازار تزریق می شود.
وی که در حاشیه بازدید خبرنگاران رسانه های جمعی کشور از معادن سنگ آهن مرکزی ایران(بافق) سخن می گفت، اظهار داشت: سال گذشته یک میلیون و 200 هزار تن صادرات سنگ آهن دانه بندی داشتیم که این سنگ آهن های کم عیار(53 درصد) با فسفر 400 در داخل کشور خریدار ندارد و صارات آن بخشی از ارز مورد نیازمان را تامین می کند.
عسگری در واکنش به این سئوال خبرنگار ما که در ظاهر معادن سنگ آهن مرکزی طی بازدید هشت سال گذشته دارای شور و نشاط بیشتری در حوزه تولید بود، بیان کرد: هم اکنون شاهد تولید شش میلیون و 300 هزار تن سنگ آهن دانه بندی و کنسانتره در این معادن هستیم در حالیکه این میزان تولید در هشت سال قبل کمتر از نصف امروز بوده است.
به گفته مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران(بافق)، در پروسه تولید سنگ آهن فقط در معدن چغارت شاهد 37 میلیون تن جابجایی سنگ آهن هستیم در حالیکه باید بگویم این میزان در هشت سال قبل تنها هشت میلیون تن بوده است.

خطوط چغارت و سه چاهون اصلاح می شود
وی ادامه داد: به منظور افزایش عمر معادن و دستیابی به سنگ آهن هایی با عیار بالای 67.5 خطوط معادن سنگ آهن چغارت و سه چاهون با 550 میلیارد ریال سرمایه گذاری در یک دوره زمانی 18 تا 22 ماهه اصلاح خواهد شد.
عسگری عمر معادن چغارت و سه چاهون با همین روند استخراج را به ترتیب 20 و 50 سال برآورد کرد و از تدوین یک برنامه پنج ساله با افزون بر 20 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای حفظ معدن چغارت خبر داد.
وی همچنین از طرح احداث کارخانه آگلومراسیون به ظرفیت یک میلیون تن در سال جاری، طرح احداث کارخانه گندله سازی به ظرفیت پنج میلیون تن برای 3.5 سال آینده و طرح افزایش ظرفیت تولید کنسانتره با احداث خطوط جدید در سال آینده خبر داد.

علاقمندی جوانان شهر بافق برای حضور در معادن سنگ آهن مرکزی
مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران(بافق)، در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج که کارگران این مجموعه تولیدی حقوقی معادل 800 هزار تومان برای یک ماه دریافت می کنند و این رقم با توجه به سخت و زیان آور بودن فعالیت آنها کافی است؟ متذکر شد: یک معلم با 20 سال سابقه کاری حقوقی برابر یک میلیون تومان که با کسورات آن 800 هزار تومان می شود دریافت می کند در حالیکه کارگران مجموعه سنگ آهن مرکزی حقوق هایی بالاتر از این رقم دارند.
وی حقوق کارگران معادن سنگ آهن مرکزی که تنها یک سال سابقه کار دارند بین 800 تا 900 هزار تومان اعلام کرد و آن را رقم مناسبی دانست و افزود: بدون شک چنانچه رضایت در مجموعه کارمندان و کارگران این واحد تولیدی نبود شاهد جابجایی روزانه 50 تا 60 هزار تن سنگ آهن نبودیم.
عسگری همچنین از علاقمندی بسیار جوانان شهر بافق برای فعالیت در معادن سنگ آهن مرکزی(بافق) خبر داد که این موضوع را فرماندار شهر بافق که در این بازدید حضور داشت تایید کرد.
مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران(بافق)، با توجه به اینکه شهر بافق دارای 41هزار نفر جمعیت است، متذکر شد: چهار هزار و 460 نفر بصورت مستقیم در معادن سنگ آهن مرکزی مشغول فعالیت هستند که سه هزار نفر از این تعداد در بخش تولید حضور دارند و با توجه به اینکه به ازای هر نفر که در بخش تولید فعالیت می کنند 10 نفر بصورت غیر مستقیم در سایر بخش ها فعال می شوند باید بگویم شاهد اشتغال غیر مستقیمی بالغ بر 30 هزار نفر در این منطقه هستیم.

واگذاری سنگ آهن مرکزی به صندوق بازنشستگی فولاد
عسگری در بخش دیگری از سخنان خود از واگذاری شرکت سنگ آهن مرکزی ایران به صندوق بازنشستگی فولاد بابت رد دیون دولت خبر داد و گفت: قیمت‌گذاری شرکت توسط سازمان خصوصی سازی انجام شده و به زودی قرارداد واگذاری بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت رفاه و صندوق بازنشستگی فولاد امضاء خواهد شد.
به گفته مدیرعامل سنگ آهن مرکزی ایران، ارزش واقعی شرکت سنگ‌آهن مرکزی و معادن متعلق به آن در قیمت گذاری سازمان خصوصی سازی مدنظر قرار خواهد گرفت.

هزینه 100 میلیاردی برای انتقال و تصفیه فاضلاب شهری بافق
وی در پاسخ به دیگر سئوال خبرنگار ما مبنی بر چگونگی طرح انتقال و تصفیه فاضلاب بافق گفت: براساس قراردادی که با شرکت مهندسی آبفای کشور منعقد شده است شرکت سنگ آهن مرکزی با سرمایه گذاری و ایجاد تاسیسات، زمینه تصفیه فاضلاب شهری و نیز استفاده از آب استحصال شده را به میزان 120 لیتر بر ثانیه، در صنعت و کارخانه های همجوار معدنی این مجتمع فراهم می سازد.
به گفته عسگری، میزان سرمایه گذاری و زمان پیش بینی شده برای اجرای این طرح، یک هزار میلیارد ریال در دو سال است و طبق این توافق نامه، شرکت سنگ آهن مرکزی در راستای اجرای طرح های توسعه، 35 سال از پساب آن بهره برداری خواهد کرد.
یادآور می شود که در گزارش بعدی از این بازدید به وضعیت معادن سنگ آهن مرکزی ایران خواهیم پرداخت.

کلید واژه ها: خراسان جنوبى


نظر شما :