افقی روشن پیش‌روی عرصه معادن استان زنجان

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۶:۳۲ کد : ۲۱۶۴۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۲۸
دومین جلسه کارگروه معدن استان زنجان در محل استانداری این استان...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دومین جلسه کارگروه معدن استان زنجان در محل استانداری این استان برگزار شد و حاضران به بررسی مسائل معدنی، مزایا و موانع پیش‌روی این بخش در زنجان پرداختند.

این نشست با حضور آقایان دکتر محمد رئوفی‌نژاد استاندار و سعید عباسی معاون برنامه‌ریزی استانداری زنجان، علی معصومی رییس و محمدی‌تبار معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین بهروز برنا معاون معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و نمایندگانی از تولیدکنندگان و فعالان بخش صنعتی و معدنی این استان برگزار شد.معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور:

زنجان یکی از استان‌های غنی معدنی در کشور است

معاون معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این نشست با بیان این که 10 معدن طلا با ظرفیت بالای استخراج طلا در زنجان شناسایی شده است، گفت: استان زنجان از نظر معدنی مزیت‏های بسیار زیادی دارد به‌طوریکه تعدادی از مواد معدنی کمیاب در کشور در معادن این استان وجود دارد.

به گفته بهروز برنا، از جمله مواد معدنی شاخص زنجان آلونیت، فلدسپات، سرب و روی، پتاس، فسفات و انواع سنگ‌نما،بُر، فسفات  است که کمتر در سایر مناطق کشور یافت می‌شود و در صورتی که بتوان کشور را به 9 زون معدنی تقسیم‌بندی کرد، چهار زون آن در استان زنجان واقع است و زنجان یکی از استان‌های غنی معدمی کشور محسوب می‌شود.

معاون معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به اینکه استان زنجان یکی از استان‏های آهنخیز کشور به شمار می‏رود، یادآور شد: در این استان سه محور آهن‏خیز شناسایی شده است.

برنا، با تاکید بر اینکه نخستین پتاس سنگی کشور در منطقه ایلجاق استان زنجان کشف شده، اضافه کرد: استان زنجان از پتانسیل طلای خوبی در کشور برخوردار است به‌طوریکه تاکنون 10 محدوده طلادار در این منطقه شناسایی شده است.

معاون معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ادامه داد: هم اکنون در صورتی که یک هزار و 200 معدن در سطح جهانی وجود داشته باشد، 12 ذخیره دارای رتبه جهانی در ایران قرار دارد که یکی از آنها در زنجان و در منطقه انگوران واقع شده است.

این مقام مسئول عنوان کرد: ایران به غیر از ذخایر نفت و گاز، از بزرگترین کشورهای غنی در حوزه معدن محسوب می شود، به گونه‌ای که در زمره 12 کشور معدنی بزرگ و مطرح جهان قرار دارد.

برنا، با بیان این که 70 نوع ماده معدنی در ایران و بیش از هفت هزار فقره معدن کشف شده در کشور وجود دارد که فقط پنج هزار و شش فقره از آنها فعال هستند، خاطرنشان کرد: ایران در بخش میانی کمربند معدنی آلپ-هیمالیا قرار گرفته که منطقه‌ای سرشار از انواع مواد معدنی به شمار می‌آید.

معاون معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی  کشور گفت: در ایران 10 نوع ماده معدنی وجود دارد که به لحاظ ذخیره و نوع ماده کشور را جزو برترین کشورهای معدنی جهان قرار می‌دهد.

به گفته وی اولین نقشه ژئوشیمی کشور در منطقه زنجان تهیه شده است که طی آن مشخص شده زنجان دارای ذخائر طلا در حدود  10 منطقه و همچنین مقادیر قابل توجهی پلی‌متال است.

برنا افزود: بیش از 5 هزار فعال در این عرصه وجود دارد و با توجه به اینکه در هر سه ساعت در کشور یک نفر مهندس معدن و یا زمین‌شناس فارغ‌التحصیل می‌شوند باید از پتانسیل این نیروهای تحصیل کرده در بهره‌برداری هر چه بیشتر از معادن نهایت استفاده را ببریم.

این مسئول با بیان اینکه ایران در ردیف 12 کشور مطرح معدنی قرار دارد، خاطرنشان کرد: در دنیا تاکنون 1200 شرکت بزرگ معدنی سالانه 50 هزار میلیارد تومان هزینه اکتشافات خود می‌کنند و با توجه به اینکه ایران یک درصد خاک دنیا را دارد باید سالانه حداقل 500 میلیارد تومان برای اکتشاف معادن هزینه شود این در حالی است که این میزان در برنامه توسعه 5 ساله چهارم 185 میلیارد تومان بود.

 معاون اکتشاف معادن سازمان زمین شناسی کشور با اشاره به اینکه تاکنون 1200 معدن  در کشور شناسایی شده است، تاکید کرد: این معادن که از معادن قدیمی هستند و تاریخ بهره‌برداری از آنها مشخص نیست که این امر بیانگر این است که اجداد ما در بهره‌برداری از معادن فعال بودند.

 برنا افزود: در حال حاضر از 5 هزار معدن موجود در کشور تنها 2 درصد آن در اختیار دولت است اما با این حال تا 35 درصد میزان تولیدات معدنی را به خود اختصاص داده است.

 این مقام مسئول با اشاره به آمار صادرات و واردات کشور گفت: با توجه به آمار موجود که در آن سهم واردات 4 و نیم میلیارد تومان و سهم صادرات 3 و نیم میلیارد تومان است، این مابه تفاوت یک میلیاردی را می‌توان با تولیدات معدنی پر کرد.


معادن بهترین جایگزین برای درآمدهای ناشی از فروش و صادرات نفت

در ادامه جلسه دکتر محمد رئوفی‌نژاد استاندار زنجان با بیان اینکه معادن بهترین جایگزین برای درآمدهای ناشی از فروش و صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی است، گفت: باید از ظرفیت‌های این بخش نهایت بهره‌برداری را کرد به گونه‌ای که از خام‌فروشی مواد معدنی تا حد امکان جلوگیری کرده و پس از فرآوری و ارتقای حداکثری ارزش افزوده آنها، اقدام به صادرات این مواد کرد.

وی افزود: زنجان یکی از مناطق غنی کشور در بخش معدن محسوب می‌شود و می‌تواند با فناوری که برای اکتشاف در اختیار دارد، نقش موثری در توسعه معادن کشور ایفا کند.

استاندار زنجان، به طرح پیشنهادی استفاده از فیلتر کیک‌های تولید شده از پسماند صنایع معدنی این استان اشاره کرد و راه‌اندازی چنین واحد صنعتی را موجب جلوگیری از انتشار آلودگی و بهره‌گیری حداکثری از مواد موجود برشمرد.

رئوفی‌نژاد در ادامه گفت: دولت برای جلوگیری از زیان بخش خصوصی و کمک به این بخش، باید وارد عرصه اکتشاف معدن شود.

وی تاکید کرد: فعالیت همه واحدهای معدنی که خلع ید شده و یا تعطیل شده‌اند باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد تا در صورت امکان مشکل حل و راه‌ندازی واحد معدنی این اقدام صورت گیرد.

استاندار زنجان، با تاکید بر اینکه توجه کمی به اکتشاف معادن در سطح کشور صورت گرفته است، گفت: هر کار جدید معدنی باید با اکتشاف جدید همراه باشد تا از همه پتانسیل‌های موجود در این زمینه بهترین استفاده و بهره‌برداری صورت بگیرد.

رئوفی‌نژاد با تاکید بر حضور دولت در بخش معدن، خاطر نشان کرد: اگر بخش خصوصی از ابتدای کار وارد فعالیت شده و همه سرمایه کار را متحمل شود، در صورت عدم دسترسی به منابع و کانی‌های مناسب خسارت سنگینی را متحمل خواهد شد در صورتی که بخش دولتی با  ورود در این بخش می‌تواند کمک قابل توجهی را در این زمینه داشته باشد.


زنجان تولید کننده 100 درصد سرب و 70 درصد روی کشور

در این جلسه همچنین مهندس علی معصومی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز یادآور شد: زنجان تولید کننده 100 درصد سرب و 70 درصد روی کشور است که از 71 واحد کشور در زمینه سرب و روی 46 واحد آن در زنجان قرار دارد.

وی با بیان این که به طور کلی در استان 2200 ماده معدنی با پتانسیل تولید سالانه 5/6 میلیون تن وجود دارد، خاطرنشان کرد: در سال 91، 122 هزار تن سرب و روی از معادن این استان استخراج و به بهره‌برداری و تولید رسید و در همین راستا 66 درصد از صادرات استان به مواد معدنی اختصاص داشت که 283 میلیون دلار را کسب کرد.

رئیس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان زنجان افزود: بیشترین سهم صادرات این استان در سال گذشته مربوط به بخش معدن با ثبت 283 میلیون و 455 هزار و 926 دلار بود.

 معصومی با اشاره به تعداد معادن موجود در استان، تصریح کرد: 253 معدن در استان وجود دارد که 67 معدن سلب صلاحیت شده‌اند و 10 معدن در حال صدور مجوز هستند.

این مسئول تاکید کرد: طی سال گذشته 3 و نیم میلیون تن مواد معدنی از استان استخراج شد که 54 درصد از پتانسیل موجود را شامل می‌شود.

کلید واژه ها: زنجان


نظر شما :