اکتشاف 10 محدوده طلا در استان زنجان

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۶:۳۲ کد : ۲۱۶۴۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۶۴
به گفته معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور 10 محدوده طلا استان زنجان با ذخیره بین 8 تا 10 تن...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این سازمان در نشست کارگروه توسعه بخش معدن که در استانداری زنجان برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: 10 محدوده طلا استان زنجان با ذخیره بین 8 تا 10 تن در مناطق گلوجه، کوهیان، چرگر، توزلار، چنگوری، کاوند، لهنه، زریک‌و... وجود دارد که همراه با برخی پلی‌متال‌ها هستند.

وجود 8 درصد ذخایر روی دنیا در ایران
بهروز برنا، با بیان این که در این استان یکسری مواد معدنی در سطح ملی از جمله فلدسپات، آلونیت، بُر، پتاس، فسفات، سرب و روی و انواع سنگ نما و آهن و اخیرا طلا وجود دارد که نقطه قوتی برای این زنجان محسوب می‌شود، گفت: با توجه به این که 8 درصد ذخایر روی دنیا و 3 درصد سرب و ذخیره بزرگ انگوران به عنوان بزرگترین ذخیره خاورمیانه در این استان قرار گرفته که در کنار این معادن، صنایع معدنی گسترده‌ای نیز شکل گرفته است.
به گفته وی، پتانسیل‌های بسیار گسترده‌ای در زنجان وجود دارد که حتی صنایع چاقوسازی به‌عنوان یک صنعت بومی در این استان با استفاده از آهن‌های موجود گواه این واقعیت است.
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، خاطرنشان کرد: شواهد نشان می‌دهد زنجان از قدیم نیز منطقه‌ای صنعتی و معدنی بوده که خوشبختانه با اقدامات انجام شده هر روز ذخایر بهتر و گسترده‌تری را کشف می کنیم که در توسعه اقتصادی کشور نقش گسترده‌ای دارد.
برنا با بیان این که برای اعلام یک ذخیره باید بحث‌های فنی و اقتصادی انجام شود، افزود: همانطور که بیان شد برای زنجان نیز 8 تا 10 تن طلا به عنوان ذخیره قطعی معرفی شده ولی پتانسیل طلای زنجان بیش از میزان اعلام شده است که با اکتشافات بیشتر این میزان افزایش خواهد یافت.
340 تن ذخیره قطعی طلا در ایران
معاون اکتشاف ساز‌مان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با بیان این که در کل کشور با اکتشافات انجام شده 340 تن ذخیره قطعی طلا داریم، یادآور شد: تولید طلای کشور در حال نزدیک شدن به 5 تن در سال است که در صورت اضافه شدن ذخیره طلای زرشوران و ساری‌گونی در کردستان و آذربایجان‌غربی تولید طلای کشور بیشتر از میزان فعلی خواهد شد.
وی با بیان این که ایران در یک کمربند مس و طلادار قرار گرفته که از ترکیه وارد کشورمان شده، افزود: ترکیه با تکمیل اکتشافات به 800 تن ذخیره  قطعی دست یافته و سالانه 35 تن طلا تولید می‌کند که این کمربند در کشور ما موثرتر عمل کرده و شرایط مطلوب‌تری دارد که با ترغیب بخش خصوصی می‌توان به افزایش ذخیره و همچنین تولید طلا دست یافت.
برنا، خاطرنشان کرد: در کل کشور به 15 معدن طلا پروانه بهره‌برداری اعطا کردیم و شاید 1000 محدوده امیدبخش طلا هم داشته باشیم.
معاون اکتشاف ساز‌مان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود ضعف در سیستم بخش اکتشاف و کمک سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای بهبود این وضعیت، افزود: در بخش اکتشاف ضعفی وجود ندارد و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یکسری وظایف حاکمیتی به عهده دارد که بر همین اساس بخش خصوصی هم باید بیشتر کار کند.
بودجه ناکافی در بخش اکتشاف معادن کشور
 وی، با بیان اینکه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وظیفه ایجاد زیرساخت‌ها را به عهده دارد که این زیرساخت‌ها به همت این سازمان آماده شده، یادآور شد: منابع و اعتبارات اختصاص یافته برای بخش اکتشاف کافی نیست و با توجه به این که ما شانزدهمین کشور وسیع دنیا هستیم میزان بودجه اکتشافی اختصاص یافته ناکافی است.
برنا، تصریح کرد: طی برنامه پنج ساله چهارم میزان 185 میلیارد تومان برای اکتشاف هزینه شده که با توجه به مساحت کل کشور بایستی حداقل500 میلیارد تومان اختصاص یابد.
سازمان زمین‌شناسی ایران جزو 8 سازمان برتر دنیا
معاون اکتشاف ساز‌مان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این که در دنیا بیش 80 سازمان زمین‌شناسی وجود دارد، خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران جزو 8 سازمان برتر دنیاست که وظیفه انجام فعالیت زمین‌شناسی و اکتشافی در خاورمیانه را به عهده دارد.
وی، با اشاره به واگذاری تهیه نقشه سایزموتکتونیک دنیا از سوی یونسکو به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، تصریح کرد: ایران تنها کشوری است که مجهز به بالگرد برای انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی است و در حال حاضر نیز  7 لایه اطلاعاتی برای اکتشاف را در کل کشور تکمیل کرده یا در حال تکمیل آن است.
برنا با بیان این که ساز‌مان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حال حاضر به تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌هزارم است، افزود: این در حالیست که در دنیا تنها 5 کشور روی این مقیاس کار می‌کنند.
به گفته این کارشناس اکتشاف، اطلاعات زمین‌شناسی و اکتشافی در پایگاه داده‌های علوم‌زمین جمع‌آوری می‌شود و در اختیار کاربران  قرار می‌گیرد که این مجموعه جزو 10 پایگاه دنیا است و دارای بیش از 40 بانک تخصصی است که ارائه اطلاعات هیچ گونه خط قرمزی ندارد.

ورود افراد متخصص با دانش و سرمایه کافی به بخش معادن
معاون اکتشاف ساز‌مان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن بیان این که با راه‌اندازی کار گروه معدن از این پس تنها افراد متخصص به فعالیت در معادن خواهند پرداخت، یادآور شد:  این افراد باید دانش و سرمایه کافی برای فعالیت در بخش معدن برخوردار باشند و با تدوین قانون جدید از واسطه‌گری در معادن نیز جلوگیری خواهد شد.
برنا، تاکید کرد: اگر رویکرد و برنامه‌های ما در بخش معادن تخصصی باشد، شاهد روزهای خوبی در بخش معدن خواهیم بود.
وی با بیان این که هر استان ویژگی خاص خود را دارد، تصریح کرد: در برخی استان‌ها مواد معدنی به صورت ملی است و نیاز معدنی کل کشور را برآورده می‌کند و در برخی استان‌ها نیز موادمعدنی علاوه بر رفع نیاز استان، نیاز استان‌های همجوار را هم برآورده می‌کند.
معاون اکتشاف ساز‌مان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه عناصر معدنی بر اساس نوع و ترکیبشان و شرایط تشکیل و دیگر مسائل فنی نقسیم‌بندی می‌شوند، افزود: طبق تقسیم‌بندی سازمان زمین‌شناسی آمریکا 48 محیط مناسب برای کانی‌سازی در کل دنیا وجود دارد که 33 مورد از آن در ایران یافت می‌شود.
قرارگیری استان زنجان در کنار چهارراه فلززایی آلپ-هیمالیا
برنا، با بیان این که هر استان بر اساس وضعیت خاص زمین‌شناسی دارای تفاوت‌هایی است، خاطرنشان کرد:‌ استان‌های البرز، قزوین و زنجان در یک کمربند خاص فلززایی قرار گرفته‌اند و در استان زنجان نیز هر چه به سمت آذربایجان‌شرقی پیش برویم-به دلیل قرارگیری این استان در 4 راه فلززایی آلپ-هیمالیا که از آسیای صغیر وارد ایران می‌شود- پتانسیل و غنای معدنی بسیار بالایی مشاهده می‌شود.
وی از قرارگیری استان زنجان در4 زون ساختاری که چند نوع ماده معدنی خاص در آن وجود دارد، خبر داد و گفت: با وجود مساحت کمتر زنجان نسبت به دیگر استان‌ها موهبت زیادی از لحاظ موادمعدنی در این استان مشاهده می‌شود.
تاسیس دفتر زمین‌شناسی و اکتشافی در استان زنجان به زودی
در ادامه برنا، درباره تاسیس دفتر زمین‌شناسی در زنجان گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در گذشته پنج مرکز زمین‌شناسی در کشور داشت که به دنبال مصوبه اخیری که از سوی هیات دولت ابلاغ شد و سازمان مدیریت هم مجوزهای لازم را صادر کرده به زودی 20 مرکز و و به همین تعداد دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای در سراسر کشور تاسیس خواهد شد.
وی، با بیان این که هر مرکز بر اساس ویژگی‌های خاص هر منطقه با یک محوریت مشخص عمل می‌کند، یادآور شد:  برای مثال مرکز ساری در موضوعات دریایی در حوزه کاسپین فعالیت خواهد کرد و دفتر دماوند نیز به دلیل نزدیکی به آتشفشان دماوند در بخش آتشفشان‌شناسی فعالیت خواهد کرد.
برنا افزود:  با توجه به این که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به صورت منطقه‌ای عمل می‌کند، دفتر زنجان نیز در مجموعه کاسپین غربی قرار دارد و به دلیل ویژگی معدنی زنجان این دفتر به اکتشافات مواد معدنی خواهد پرداخت که بتواند مواد معدنی این استان را رصد و شناسایی کرده و در فازهای اکتشافی، استخراج و فرآوری و صنایع وابسته به اهداف موجود دست یابد.
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با بیان این که کشورمان به مواد معدنی اولیه بسیار وابسته است، خاطرنشان کرد:‌ مدیر این دفتر انتخاب و به استاندار زنجان معرفی شد و پس از استقرار دفتر و جذب نیروهای بومی و انتقال تجربه از سازمان مرکزی به طور رسمی افتتاح خواهد شد که این امر توجه ویژه مسوولان استانی را طلب می‌کند تا دفتر مذکور نقطه قوتی برای بحث معدن کشور باشد.

کلید واژه ها: زنجان


نظر شما :