تاکید روسای‌جمهور ایران و نیجر به توسعه همکاری‌های زمین‌شناسی و معدنی

۲۸ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۹:۵۰ کد : ۲۱۶۳۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۷۱
به دنبال نشست خبری روسای‌جمهور ایران و نیجر دوطرف به توسعه همکاری‌های زمین‌شناسی و معدنی ...
به دنبال نشست خبری روسای‌جمهور ایران و نیجر دوطرف به توسعه همکاری‌های زمین‌شناسی و معدنی تاکید کردند.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، «محمد ایسوفو» رییس‌جمهوری نیجر در نشست خبری مشترک خود با محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور کشورمان، دیدار رییس‌جمهوری اسلامی ایران از کشورش را اتفاقی تاریخی عنوان کرد و گفت: این دیدار در جهت منافع دو کشور مسلمان است.
در این نشست که پس از امضای یادداشت تفاهم همکاری مشترک به دنبال سفر اخیر محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور کشورمان به نیجر صورت گرفته بود، «محمد ایسوفو» در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ایران علاقه‌مند است در چه نوع معادنی با نیجر همکاری کند؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران کشور پیشرفته‌ای بوده و در عرصه زمین‌شناسی و معدن تجربیات زیادی دارد و دو کشور مصمم هستیم، در این زمینه با یکدیگر همکاری کنیم.
وی با بیان این که نیجر و ایران مواضع مشترک و واحدی درباره مهم‌ترین مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای با یکدیگر دارند، افزود: ایران کشوری پیشرفته و قدرتمند است و نیجر مانند ایران معتقد است که همه ملت‌ها باید برای ایجاد و استقرار صلح و دوستی و امنیت در جهان مشارکت و همکاری داشته باشند.
همچنین "محمود احمدی‌نژاد" رییس‌جمهوری اسلامی کشورمان نیز در این نشست خبری با بیان این که ایران و نیجر دو کشور دوست و برادر و دارای روابط تاریخی هستند، گفت: تهران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط خود با «نیامی» ندارد.
رییس جنبش عدم تعهد با بیان این که ایران و نیجر دارای فرهنگ واحد و روابط عمیق تاریخی هستند، افزود: دو کشور نه تنها هیچ نقطه منفی در روابط خود ندارد، بلکه نگاه دو کشور به روابط دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی، نگاهی واحد است.
احمدی‌نژاد ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران پیشرفت نیجر را پیشرفت خود می‌داند و دو کشور خواهان صلح، عدالت و پیشرفت برای همه ملت‌ها هستند، از این رو دلیلی ندارد در زمینه‌هایی که می‌توانیم همکاری کنیم، فعالیت نکنیم.
رییس جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: نگاه دو ملت ایران و نیجر به این سمت است که منافع هر دو کشور باید در اختیار آنها قرار گیرد.
وی افزود: استعمارگران به دنبال چپاول ثروت ملت‌ها هستند و همه منافع و خوبی‌ها را برای خود می‌خواهند و برای ملت‌ها حق پیشرفت و سرافرازی قائل نیستند
.


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :