آمادگی وزارت صنعت، معدن وتجارت برای واگذاری پروژه‌های معدنی به بخش خصوصی

۲۶ دی ۱۳۹۱ | ۲۰:۰۵ کد : ۲۱۵۲۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۳۵
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از آمادگی وزارتخانه متبوع خود برای واگذاری پروژه‌های معدنی...

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از آمادگی وزارتخانه متبوع خود برای واگذاری پروژه‌های معدنی به بخش خصوصی خبرداد.

گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، وجیه‌الله جعفری در افتتاحیه نخستین همایش و نمایشگاه فرصتهای سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران با بیان اینکه این وزارتخانه آمادگی واگذاری هر نوع پروژه اکتشاف، استخراج و فرآوری معدن به بخش خصوصی را دارد، افزود: تمام زیر ساختهای ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به حوزه معدن را فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه هرگونه سرمایه‌گذاری در معادن و صنایع معدنی با توجه به اینکه این حوزه ارزش‌افزوده زیادی را به ویژه در شرایط تحریم نسیب کشور خواهد کرد افزود: رویکرد وزارت صنعت، معدن وتجارت ایجاد کشش مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف معدنی است.

جعفری ادامه داد: با توجه به اینکه مواد معدن در بخش فرآوری پرارزش می‌شوند بنابراین لازم است زنجیره محکمی میان اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی ایجاد شود که این امر نیازمند سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف معدن بویژه بخش اکتشاف است.

معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به حمایت وزارت صنعت، معدن وتجارت از تشکیل هولدینگ‌های بزرگ معدنی با هدف کمک به افزایش سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی تصریح کرد: تلاش شده است که شرکت‌های بزرگ از طریق تعامل با بانکها فضای لازم را برای رشد معدن و صنایع معدنی ایجاد کند چراکه با این اقدام ریسک سرمایه‌گذاری در این بخش به حداقل میرسد و سرمایه‌گذاران با آسودگی بیشتر از طرح‌های معدنی و صنایع معدنی استقبال می‌کنند

وی توسعه خصوصی‌سازی در بخش معدن و بهبود باور عمومی نسبت به توسعه این بخش را از ضروریات فعالیت در معدن و صنایع معدنی عنوان کرد و افزود: تا کنون روند سرمایه‌گذاری در تولید محصولات فلزی روند روبه رشدی بوده است بطوری سرمایه‌گذاری در تولید محصولات فلزی در سال گذشته 21درصد نسبت به سال 89  رشد داشته است .

جعفری در بخش دیگری از سخنانش بابیان اینکه 30 تا 35درصد سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در بخش صنعت و معدن در حوزه صنایع معدنی بوده است افزود: شفاف سازی و تسهیل روند صدور مجوز و حمایت‌های لازم برای سرمایه‌گذار میتواند به توسعه این بخش کمک کند .

معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با تاکید بر اینکه کشور در حلقه های بالا دستی صنعت فولاد و استخراج سنگ آهن نیازمند سرمایه‌گذاری است افزود: سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند در سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد هستند باید براساس پارامترهای واقعی نهاده‌های تولید و هزینه‌های انرژی و موردی از این نسل اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تدوین بخش استراتژی معدن اشاره کرد و افزود: استراتژی بخش معدن با حوزه‌های مختلفی در میان گذاشته شده و اصلاحات زیادی بر روی آن انجام شده است .

جعفری ادامه داد: این استراتژی قابلیت بروز رسانی دارد و اهمیت صیانت منابع و ذخایر معدنی در آن بیش از پیش دیده شده است چرا که منایع معدنی تجدید ناپذیر و در عین حال پایان پذیر هستند .

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان با بیان اینکه این استراتژی مسیر روشنی پیش روی معدن کاران قرار خواهد داد گفت: امید است اهداف سرمایه‌گذاری و تولید در بخش معدن با توجه به تدوین استراتژی محقق شود .


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :