رصد دقیق دورترین ابرنواختر کائنات/ مشاهده رویدادهای 10میلیارد سال پیش

۲۶ دی ۱۳۹۱ | ۱۳:۰۱ کد : ۲۱۵۱۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۲۹
ستاره شناسان دورترین ابرنواختر مشاهده شده تا کنون را رصد کردند که 10 میلیارد....

جزئیات این ابر نواختر که "Mingus" خوانده می شود در دویست و بیست و یکمین نشست انجمن ستاره شناسی آمریکا ارائه شد.

این نور نشان دهنده یک ستاره در حال مرگ است که از زمان های باستان تاکنون رصد شده اما ستاره شناسان امروزی از جزئیات نور آنها برای کاوش رازهای کائنات استفاده کردند.

ابرنواختر Mingusکه 10 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد، می تواند در شناخت هر چه بیشتر انرژی تاریک به دانشمندان کمک کند. انرژی تاریک نیرویی است که ظاهرا گسترش کائنات را تسریع می کند.

این ابرنواختر که با اسم رسمی SN SCP-0401شناخته می شود، به طور تصادفی در پروژه کیهان شناسی ابرنواختر   (SCP)با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل در سال 2004 شناسایی شد. اما این داده ها، اطلاعات کافی در مورد جرم مشاهده شده ارائه نمی کرد.

دیوید روبین از دانشگاه کالیفرنیا برکلی و مجری این تحقیقات، گفت: از نظر درخشش، این ابرنواختر به درخشانی یک سوسک شب تاب است که از فاصله 3000 مایلی دیده می شود.

محققان مجبور شدند برای اطلاعات بیشتر تا زمان نصب دوربین میدان وسیع 3 بر روی تلسکوپ فضایی هابل در سال 2009 توسط فضانوردان صبر کنند و پس از آن دوباره این ابرنواختر را بررسی کنند.

با این دوربین جدید که شفافیت بهتری داشت، دانشمندان تایید کردند این ابرنواختر در حقیقت یک ابرنواختر نوع یک (Type 1a) است که نور آن به شیوه ای موسوم به "شمع های استاندارد" منتشر می شود.

ساول پرلموتر مجری پروژه کیهان شناسی ابرنواختر گفت: ما توانستیم تغییراتی را در درخشش و ویژگی های طیفی برای رویدادی ببینیم که 10 میلیارد سال پیش فقط طی چند هفته روی داده است.

وی جایزه 2011 نوبل فیزیک را به خاطر تحقیق بر روی ابرنواخترهای نوع یک به دست آورد که اثبات می کند روند گسترش کائنات تسریع شده است.

توضیح این گسترش نیازمند مطالعه دقیق ابرنواخترها و بازگشت از آنها به نخستین ستاره هاست. چنین مطالعه ای می تواند اندکی انرژی تاریک را توضیح دهد؛ نیروی مرموزی که عامل تسریع گسترش کائنات است.

کلید واژه ها: آذربایجان غربى


نظر شما :