5 محدوده طلا در انتظار واگذاری به بخش خصوصی

۲۴ دی ۱۳۹۱ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۱۵۰۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۵۷
5 محدوده طلای اکتشاف شده از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور...
5 محدوده طلای اکتشاف شده از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در انتظار واگذاری به بخش خصوصی است.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این سازمان با بیان این که خوشبختانه سازمان متبوع وی  طی 10 سال فعالیت تخصصی در بخش طلا موفق به کشف محدوده‌های گسترده‌ طلا در کشورمان شده، گفت: طی سال جاری 5 محدوده طلا به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پس از اکتشاف به مرحله مزایده رسیده است .

به گفته بهروز برنا، طلای مناطق قلقله، قبقلوقچه و کرویان واقع در استان کردستان، چاه‌نلی واقع در بزمان استان سیستان و بلوچستان و همچنین طرقبه در خراسان‌رضوی آماده واگذاری از سوی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت مربوطه به بخش خصوصی است.

وی یادآور شد: به ترتیب 17/5، 4 و 1/5 تن طلا در کردستان، بزمان و طرقبه توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کشف شده است.

کشف 23/5 تن طلا در 12 محدوده پتانسیل‌دار

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه از اکتشافات مربوط به طلا در 12 محدوده طی سال جاری در 7 استان کشور خبر داد و گفت: در استان‌های آذربایجان‌ شرقی و غربی، خراسان رضوی و جنوبی، کرمان، یزد و کردستان اکتشافات به نتایج مطلوبی رسیده و مناطق گسترده‌ای آماده اخذ گواهی کشف است.

برنا خاطرنشان کرد: به دنبال فعالیت‌‌های اکتشافی انجام شده 18/5 تن طلای قطعی و 5 تن ذخیره احتمالی برای 7 استان مذکور پیش‌بینی شده که در مجموع 23/5 تن پتانسیل طلا برای این مناطق تخمین زده شده است.

وی با تاکید بر این که در حال حاضر محدوده‌های دیگری با پتانسیل بالای طلا در کشور وجود دارد، تصریح کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در تلاش است فعالیت‌های اکتشافی خود را گسترش دهد که این امر مستلزم تمرکز بر روی روش بلگ به عنوان روشی نوین برای شناسایی طلا است.

به گفته معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حال حاضر 60 ورقه اولویت‌دار برای شناسایی مناطق دارای پتانسیل طلا به روش بلگ انجام شده است که داده‌های موجود به لایه‌های اطلاعاتی قبلی اضافه می‌شود.

برنا با بیان این که بودجه‌های اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیاز به سازماندهی مناسب دارد، تصریح کرد: با توجه به پتانسیل بالای کشور در بخش طلا بایستی همه مناطق کشور را تحت پوشش اکتشافات قرار دهیم.

وی با اشاره به پتانسیل طلای کشورمان در منطقه سنندج-سیرجان، خاطرنشان کرد: در کشور ترکیه در کمربند سنندج-سیرجان 800 تن طلا ذخیره قطعی شناسایی شده که سالانه 35 تن تولید در آنها انجام می‌شود که این مساله نشانگر وجود ذخیره بالای طلا در این کمربند است.
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، از کمربند ارومیه-دختر به عنوان یکی دیگر از مناطق پتانسیل‌دار کشورمان در بخش طلا یاد کرد و گفت: در حال حاضر کمربند جدید طلا و مس نیز در حاشیه لوت و همچنین ایران مرکزی توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور معرفی شده که  به اولویت‌بندی مناسب به منظور اکتشافات نیاز دارد.
احتمال افزایش تولید 5 تا 10 تن در سال با آغاز به کار طلای زرشوران و ساری‌گونی

به گفته برنا در 21 استان کشور اندیس، کانسار و معدن طلا قابل ردیابی است که منجر به معرفی 15 معدن طلا با پروانه بهره‌برداری ثبت شده که در حال حاضر 12 معدن فعال است که امید می‌رود با افزوده شدن دو معدن زرشوران و ساری‌گونی در آذربایجان‌غربی و کردستان تولیدات طلای ایران به زودی به 5 تا10 تن در سال برسد.

وی با بیان این که مطالعات اکتشافی به پایان رسیده و این معادن در مرحله تجهیز قرار دارند، یادآور شد: بیش از 70 درصد فعالیت مورد نیاز در منطقه زرشوران انجام شد که طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است تا پایان سال جاری همه برنامه‌ها به منظور راه‌اندازی این معدن تکمیل شود.

به گفته معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ایران دارای پتانسیل‌ گسترده‌ای در بخش طلا است که در حال حاضر بیش از یک‌هزار محدوده برای طلا مشخص شده است.

برنا خاطرنشان کرد: حدود 150 محدوده در اولوبت نخست برای انجام اکتشافات عمومی قرار دارد که نقطه قوت مناسبی برای ورود بخش خصوصی علاقه‌مند در این عرصه از اکتشافات کشور محسوب می‌شود.

 

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :