جزئیات فرونشست در استان فارس

۰۹ دی ۱۳۹۱ | ۱۶:۵۹ کد : ۲۱۴۹۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۷۵
مدیر کل دفتر مخاطرات زمین‌شناختی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور....

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل دفتر بررسی  مخاطرات زمین‌شناختی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با تاکید بر اینکه فرونشست در دشت کوربال استان فارس بوده، گفت: پدیده فرونشست زمین ارتباطی با رخ دادن زمینلرزه ندارد.

مهندس محمدجواد بلورچی، پدیده فرونشست زمین را ناشی از برداشت آب‌های زیرزمینی بیشتر از میزان بارندگی‌های کشور دانست و افزود: زمانی که میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی بیشتر از میزان تغذیه آبخوان‌ها باشد، سطح آب زیرزمینی پایین رفته و فرونشست رخ خواهد داد.

وی برداشت آب‌های زیرزمینی را به دلیل فعالیت‌های کشاورزی عنوان کرد و اظهار داشت: نتیجه این پدیده این شده که آبخوان‌های کشور نرخ نزولی را طی می‌کنند و سطح آب‌های زیرزمینی کاهش می‌یابد.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناختی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ادامه داد: زمانی که آبخوان برای مدت طولانی از آب خالی بماند، فضاهایی که با آب پر بودند به تدریج بسته می‌شوند و سطح زمین نشست می‌کند.

اثرات فرونشست بر منطقه تخت جمشید

بلورچی با اشاره به انتشار خبری مبنی بر بروز فرونشست در منطقه تخت جمشید، خاطرنشان کرد: یکی از فرونشست‌هایی که در استان فارس رخ داده است در دشت کوربال بوده نه در منطقه تخت جشمید.

وی با تاکید بر اثر باستانی تخت جمشید در حاشیه این دشت یادآور شد: بر اثر فرونشست ترک‌هایی در نزدیکی لبه شمالی دشت کوربال در شمال مرودشت بر روی زمینی به مساحت 100 تا 150 متر ایجاد شده است.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناختی، زیست‌محیطی و مهندسی  سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با تاکید بر اینکه تخت جمشید بر روی سکوی سنگی قرار دارد، یادآور شد: پدیده فرونشست در دشت کوربال آسیبی به این اثر باستانی وارد نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه این پدیده هیچ ارتباطی با منطقه تخت جمشید ندارد، یادآور شد: پدیده فرونشست زمین پدیده‌ای است که رسوبات آبرفتی در دشت‌ها اتفاق می‌افتد نه در واحد سنگی.

زلزله با فرونشست ارتباط ندارد

مدیرکل دفتر مخاطرات زمین‌شناختی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با تاکید بر اینکه  فرونشست زمین به زمینلرزه ارتباطی ندارد، گفت: در هیچ نقطه از کشور و دنیا دلیلی برای ارتباط میان این دو پدیده وجود ندارد.

وی در این‌باره توضیح داد: فرونشست زمین در قشر سطحی در عمق 100 تا 150 متر رخ می‌دهد ولی زمین لرزه در ایران به طور معمول در عمق 15 تا 25 کیلومتری زمین روی می‌دهند و ارتباط دادن این دو پدیده به یکدیگر اشتباه است.

بلورچی منطقه تخت جمشید را از مناطق پایدار کشور به لحاظ لرزه‌خیزی توصیف کرد و افزود: پهنه تخت جمشید پهنه‌ای است که پیرامون آن زلزله رخ می‌دهد ولی زمینلزره در مرکز آن به ندرت رخ می‌دهد و یا زمینلرزه‌ها کوچک هستند که این امر از شناخت بسیار کامل پیشینیان ما از فرآیندهای زمین‌‌شناختی حکایت دارد.


کلید واژه ها: فارس


نظر شما :