انتخاب موسسه اقیانوس شناسی به عنوان مرکز ارزیابی آلودگیهای دریای خزر

۱۰ آبان ۱۳۹۱ | ۱۳:۴۲ کد : ۲۱۴۲۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۰۴۲
موسسه ملی اقیانوس شناسی از سوی اتحادیه دانشگاه‎ها و موسسات پژوهشی...

در پانزدهمین اجلاس اتحادیه دانشگاه‎ها و موسسات پژوهشی دولتی کشورهای حاشیه دریای خزر که با حضور روسای دانشگاهها و موسسات پژوهشی دولتی کشورهای حاشیه دریای خزر برگزار شد، پیشنهادهای هیات جمهوری اسلامی ایران از طریق دانشگاه گیلان که مسئولیت دبیرخانه ایرانی اتحادیه را بر عهده دارد مطرح و به تصویب رسید.

بر این اساس توافق شرکت کنندگان در این اجلاس موسسه ملی اقیانوس‎شناسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان، مرکز ارزیابی آلودگیهای دریای خزر انتخاب شد.
 
در این نشست همچنین مرکز آموزش عالی علمی– کاربردی میرزا کوچک‎خان استان گیلان برای تاسیس موزه ماهی‎شناسی مرجع دریای خزر انتخاب شد.
 
اتحادیه دانشگاه‎ها و موسسه‎های پژوهشی دولتی کشورهای حاشیه دریای خزر در سال 1374 با چهار عضو اصلی شامل دانشگاه‎های گیلان، مازندران، علوم کشاورزی گرگان و دانشگاه دولتی فنی آستاراخان تاسیس شد. اولین اجلاس این اتحادیه در شهریور سال 1375 در دانشگاه دولتی فنی آستاراخان برگزار شد. محل دبیرخانه این اتحادیه دانشگاه گیلان و هم‎اکنون 51 دانشگاه و موسسه پژوهشی دولتی کشورهای حاشیه دریای خزر عضو این اتحادیه هستند.
 
همکاریهای مشترک فرهنگی، آموزشی و پژوهشی دانشگاههای عضو، تبادل استاد و دانشجو در زمینه های آموزشی و پژوهشی، ایجاد بانک اطلاعاتی دریای خزر، ایجاد رشته های جدید مرتبط با دریای خزر در دانشگاه های اتحادیه، ایجاد تسهیلات لازم برای ترویج زبان کشورهای عضو اتحادیه، برگزاری سمینارها و کارگاه­های آموزشی مشترک در ارتباط با دریای خزر، انتشار بولتن علمی مشترک به زبان انگلیسی از جمله اهداف این اتحادیه است.

کلید واژه ها: مازندران


نظر شما :