کشف محدوده‌های معدنی گسترده بوکسیت در مناطق شمالی و جنوبی

۲۵ شهریور ۱۳۹۱ | ۱۶:۰۳ کد : ۲۱۳۶۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۳۵
به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور محدوده‌های معدنی گسترده بوکسیت...

به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور محدوده‌های معدنی گسترده بوکسیت در مناطق شمالی و جنوبی کشور اکتشاف شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان  زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این سازمان از شناسایی و اکتشاف چند محدوده بوکسیت در کشورمان خبر داد و گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به‌منظور تامین مواد اولیه آلومینا برای کارخانه‌های تولید فلز آلومینیم، اکتشاف مناطق دارای پتانسیل ماده معدنی بوکسیت را در اولویت کاری خود قرار داده است.

مهندس بهروز برنا در ادامه گفت: خوشبختانه توانستیم با اکتشاف در استان‌های مازندران، گیلان قزوین، تهران، البرز و کهگیلویه و بویراحمد برای نخستین بار ذخایری را شناسایی و معرفی کنیم که این ذخایر به اکتشافات تکمیلی‌تر برای اعلام میزان قطعی ذخیره نیاز دارند.

وی به شناسایی و پیجویی بوکسیت در مناطقی از مازندران اشاره کرد و افزود: در محدوده‌ای به نام سوچلما واقع در شهرستان نکا اکتشافات تکمیل شده و حدود 1/6 میلیون تن سنگ بوکسیت به مرحله تعیین ذخیره رسیده که منتظر اخذ گواهی کشف از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هستیم.

برنا با بیان این که اکتشافات در ورقه‌های یکصدهزارم جواهرده و جیرنده در یک گستره 5 هزار کیلومتر مربعی انجام شده، یادآور شد: خوشبختانه توانستیم بیش از 700 هزار  تن بوکسیت را شناسایی کنیم که البته نباید به‌عنوان یک ذخیره قطعی تلقی کرد.

معاون اکتشاف سازمان  زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه با بیان این که این ذخایر در 4 محدوده شناسایی شده‌اند، یادآور شد: رخنمون زردکوه لریته،‌ رخنمون شگل در منطقه سنگرود،  رخمنون عباسک و رخنمون عرشه‌کوه در مجموع 700 هزار تن بوکسیت دارد  که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تصمیم به توسعه اکتشافات در این مناطق دارد.

وی، همچنین از اکتشاف بوکسیت در استان‌های تهران و البرز در مناطق گاجره و سیبستان خبر داد و خاطرنشان کرد: رخنمون گاجره در پیست اسکی واقع شده‌ که به همین دلیل تاکنون موفق به ادامه اکتشافات نشده‌ایم.

برنا، با بیان این که در منطقه دهدشت واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد 4 محدوده کشف شده، افزود:  اکتشافات در این مناطق  که جزو مصوبات دولت بوده به اتمام رسید که نتایج آن به به استان معرفی شده تا به بخش خصوصی واگذار شود.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بوکسیت را جزو اولویت‌های معدنی اکتشاف سازمان متبوع خود عنوان کرد و گفت: خوشبختانه تاکنون موفق به کشف میزان 3 مییلون تن ذخیره در این مناطق شدیم.

وی اکتشاف و شناسایی یک محدوده معدنی بوکسیت در علی‌آباد کتول را یکی دیگر از فعالیت‌های سازمان متبوع خود عنوان کرد و افزود: این منطقه در بخش‌های جنگلی واقع شده و دارای مشکلات زیست محیطی است که شناسایی تکمیلی‌تر آن را  با موانعی مواجه کرده که بر همین اساس لازم است ضمن انجام مذاکرات لازم با  وزارت صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان سازمان‌های منابع‌طبیعی و محیط‌زیست برای اکتشاف مواد معدنی استراتژیک تفاهماتی انجام شود.

برنا با اشاره به پتانسیل معدنی کشورمان در بخش ماده معدنی بوکسیت خاطرنشان کرد: در محور استان‌های یزد، خراسان شمالی در معدن جاجرم و همچنین محور میاندوآب، مهاباد و سقز و سمیرم در چهار محال و بختیاری ذخایر بوکسیت مناسبی وجود دارد.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این که ماده معدنی اولیه مورد نیاز برای تولید آلومینیم کانی بوکیست است، یادآور شد:‌ این ماده در نیم کره شمالی کمی کمتر نسبت به نیمکره جنوبی یافت می‌شود که دلیل آن نیاز به شرایط خاص کانی‌زایی در و آب‌وهوای حاره‌ای و باران‌های موسمی برای تولید بوکسیت است.

وی با بیان این که بوکسیت‌زایی در ایران هم قدری ضعیف است، تصریح کرد: با توجه با ارزان بودن انرژی تبدیل بوکسیت به آلومینیم به عنوان یک فلز با ارزش بسیار با صرفه است و این در حالیست که آلومینیم به دلیل ویژگی‌های خاص خود در صنایع مختلف جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :