افتتاح موزه علمی و تخصصی علوم‌زمین در استان فارس

۲۵ شهریور ۱۳۹۱ | ۲۲:۰۰ کد : ۲۱۳۳۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۸۷
همزمان با آغاز هفته دولت موزه علمی و تخصصی علوم‌زمین در مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب کشور...

همزمان با آغاز هفته دولت موزه علمی و تخصصی علوم‌زمین در مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب کشور واقع در شیراز افتتاح شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همزمان با آغاز هفته دولت نخستین موزه علوم‌زمین استان فارس با حضور مهندس صادق عابدین استاندار فارس، دکتر قادری نماینده مردم فارس در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان شیراز و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و برخی مدیران اجرایی این استان افتتاح شد.

بر اساس این گزارش، پروژه افتتاح موزه علمی و تخصصی علوم‌زمین واقع در مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب کشور به عنوان یکی از پروژه‌های اقتصادی استان فارس در شهرستان شیراز محسوب می‌شود.

در این مراسم مهندس بهروز برنا، معاون اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن اشاره کلی دستاوردها و عملکرد سازمان متبوع خود در سطح کشور و همچنین فارس به بررسی پتانسیل اکتشافی و اقتصادی این استان پرداخت.

دکتر جعفر طاهری، مشاور سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در امور استان‌ها نیز ضمن تشریح جایگاه مراکز کشور در توسعه علوم‌زمین و همچنین جایگاه ویژه منطقه فارس به بیان پیشنهادات خود مبنی بر افتتاح پارک موزه علوم‌زمین فارس پرداخت که مورد استقبال استاندار فارس قرار گرفت.

در ادامه مهندس صادق عابدین استاندار فارس ضمن اشاره به نقش بخش معدن و اهمیت آن در استان فارس خواستار  توسعه این بخش به عنوان یکی از اولویت‌های مطرح و اصلی استان شد.

یادآور می‌شود، حاضران در ادامه ضمن بازدید از موزه علوم‌زمین مرکز شیراز از نزدیک با نمونه‌های موجود در زمینه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، تزئینی و سنگ‌نما آشنا شدند که مورد توجه استاندارو دیگر مسوولان  استان فارس قرار گرفت.

گفتنی‌ست؛ با توجه به این که بخش کشاورزی در فارس تاکنون فعالیت گسترده‌ای داشته و از سویی منابع آبی این استان با محدودیت بالایی مواجه است، در اولویت قرار دادن بخش معدن با توجه به پتانسیل  بالای این استان ضروری به‌نظر می‌رسد.

شایان ذکر است، در بخش معدن چند مورد ضروری به نظر می‌رسد که مسوولان و متولیان این بخش در استان فارس نیز خواستار آن شدند که این موارد شامل  توسعه فعالیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در شناسایی پتانسیل‌های زمین‌شناسی و اکتشافی استان فارس، حضور این سازمان در طرح‌های استانی و همچنین حمایت استانداری و دستگاه‌های ذیربط در توسعه معادن سنگ‌های تزئینی، نما و قیمتی و نیمه‌قیمتی است.

یادآور می شود، با توجه به ظرفیت بالای استان فارس در بخش زمین‌گردشگری، ایجاد ژئوپارک زمین‌شناسی به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مورد استقبال استاندار و دیگر مسوولان استان فارس قرار گرفت که طی روزهای آتی و با حضور مسوولان سازمان‌های میراث فرهنگی و محیط زیست این پروژه نیز در قالب یک طرح کوتاه مدت بررسی و به مرحله اجرایی خواهد رسید تا به زودی تاسیس و معرفی یک ژئوپارک در سطح ملی و استانی در استان فارس در دستور کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار گیرد.

گفتنی‌ست، موزه علمی و تخصصی علوم‌زمین شیراز واقع در مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب کشور با بیش از یک‌هزار نمونه قطعه سنگ‌های قیمتی، نیمه‌قیمتی، سنگ‌نما و تزئینی و همچنین کانی‌ها و فسیل‌های مختلف همراه با شناسنامه معتبر و کامل از امروز به طور رسمی میزبان متخصصان، دانش‌پژوهشان، دانشجویان و دیگر علاقه‌مندان عرصه علوم‌زمین و معدن کشور است.کلید واژه ها: فارس


نظر شما :