صنایع به معادن گره خورده‌ است

۰۱ خرداد ۱۳۹۱ | ۱۲:۵۴ کد : ۲۱۱۸۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۰۸
بخش معدن یکی از پتانسیل‌های اصلی تولید ملی است و به دلیل اینکه تامین‌کننده....

رضا اشرف سمنانی عضو خانه معدن ایران، با بیان این مطلب گفت: با افزایش تولیدات معدنی و تکمیل زنجیره تولید در این بخش می‌توان به مواد اولیه با قیمت مناسب‌تری دست یافت و هزینه تولید در سایر صنایع نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.
وی که در آستانه برگزاری همایش «نقش معدن در تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» سخن می‌گفت، افزود: سرمایه‌گذاری و تامین زیرساخت‌های مود نیاز تولید در بخش معدن، یکی از ضرورت‌های افزایش تولید ملی به شمار می‌رود. از سوی دیگر بخش معدن سهم قابل توجهی در ایجاد اشتغال دارد. بنابراین برای تحقق واقعی شعار «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» باید ابتدا توجه ویژه‌ای به بخش معدن داشت.
اشرف سمنانی با اشاره به تاثیرپذیری بخش معدن از هزینه‌های سوخت و حمل و نقل، اظهار کرد: بخش معدن نسبت به سایر بخش‌ها حساس‌تر است و با توجه به اینکه افزایش هزینه در این بخش، سایر صنایع را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، باید در راستای ارتقای تولید ملی حمایت‌های ویژه‌ای از این بخش صورت گیرد.
وی افزود: بخش معدن حرکت‌دهنده سایر بخش‌ها است و اگر افزایش قیمت‌ها در بخش معدن محسوس باشد، تا آخر زنجیره تولید و دستیابی به محصول نهایی با افزایش قیمت مواجه خواهیم شد.
اشرف سمنانی به ضرورت توسعه صنایع تبدیلی اشاره و بیان کرد: این مقوله در خصوص صنایع فلزی نظیر فولاد و مس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه هر روز بر میزان مصرف آنها و وابستگی صنایع به فلزات افزوده می‌شود.
وی تصریح کرد: افزایش تولیدات معدنی و تکمیل زنجیره تولید در این بخش به افزایش تولید سایر بخش‌ها کمک می‌کند و به میزان قابل توجهی از واردات می‌کاهد.
عضو خانه معدن ایران با اشاره به نقش معدن در ایجاد اشتغال، متذکر شد: اشتغال غیر مستقیم بخش معدن 20 برابر اشتغال مستقیم است. از طرفی تکمیل زنجیره تولیدات معدنی با جلوگیری از خروج ارز از کشور، به حفظ سرمایه‌های ملی کمک می‌کند. این دو ویژگی منحصر به فرد بخش معدن نقش آن را در تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانی پررنگ‌تر می‌کند.
همایش «نقش معدن در تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، 22 خرداد سال جاری در محل سالن همایش‌های اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران برگزار خواهد شد. همچنین نمایشگاه عکس و گزارش برتر با موضوع معدن در حاشیه این همایش برگزار می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را حداکثر تا تاریخ 15 خرداد ماه سال جاری به آدرس Iranminehouse2012@gmail.com ارسال کنند.


نظر شما :