لزوم استفاده از دستاوردهای سازمان زمین‌شناسی کشور در شناخت بیماری‌های با منشا زمین‌شناسی

۲۹ بهمن ۱۳۹۰ | ۱۶:۰۱ کد : ۲۱۰۲۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۷۰
وزرای صنعت، معدن و تجارت و بهداشت و درمان به لزوم استفاده از دستاوردهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منظور شناخت...

وزرای صنعت، معدن و تجارت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استفاده از دستاوردهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منظور شناخت بیماری‌های با منشا زمین‌شناسی تاکید کردند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی کشور، وزرای صنعت، معدن و تجارت و بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی پس از امضای تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه ضمن تاکید به استفاده از دستاوردهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منظور شناخت بیماری‌های با منشا زمین‌شناسی، از گسترش همکاری‌های دو طرف در زمینه توسعه محصولات و فناوری‌های پیشرفته قابل عرضه به بازارهای جهانی و تهیه نقشه جامع زمین‌شناسی پزشکی خبر دادند.

این تفاهم‌نامه که به‌منظور کاهش مخاطرات انسانی متاثر از محیط‌های طبیعی و در راستای توسعه پایدار و سلامت محور امضا شد، دو طرف به گسترش و تعمیق روابط دو جانبه در بخش صنعت و بهداشت و درمان تاکید کردند.

از آنجا که آلودگی‌ها با منشاء طبیعی در بخش‌های آب، هوا، خاک و گیاه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مخاطرات جدی، سلامت انسان را تهدید می‌کند، هدف تفاهم‌نامه مذکور فراهم کردن بستری مناسب برای بررسی، شناسایی، تحقیق و تهیه اطلس نقشه‌های پراکندگی آلاینده‌ها با منشاء طبیعی و بشرساز در کنار مخاطرات سلامتی و منتسب به این عوامل بین دو وزارتخانه عنوان شده است.

ترسیم افق‌های جدید همکاری صنعت و بهداشت برای پیشگیری و کاهش هزینه‌های درمان

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه‌ دوجانبه توسعه همکار‌ی‌های مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امضای تفاهم‌نامه همکاری میان این وزارتخانه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را عاملی برای ترسیم افق‌های جدید همکاری در زمینه پیشگیری و کاهش هزینه‌های درمان دانست.

دکتر مهدی غضنفری افزود: این تفاهم‌نامه دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و بهداشت و درمان را برای تشخیص برخی بیماری‌ها از طریق مطالعات و اجرای برنامه‌های بعدی یاری می‌کند.

به گفته وی، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اقدامات مناسبی در حوزه شناسایی پتانسیل معدنی کشور دارد، با توجه به کسب رتبه نخست در خاورمیانه و برخورداری از تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته می‌تواند این فناوری‌ها را در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دهد تا اقدامات خوبی برای سلامت مردم صورت گیرد.

 وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری اینکه صنعت درآلودگی منابع طبیعی همچون آب، خاک و گیاهان موثر است، افزود: انتظار می‌رود سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای شناسایی آلودگی‌ها نقش کمک‌کننده خود را ایفا کند .

وی افزود: از دستاوردهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز به منظور شناسایی آثار مخرب معادن و کانی‌ها بر سلامت انسان و همچنین جلوگیری از توسعه بیماری‌های با منشا زمین‌شناسی استفاده خواهیم کرد.

غضنفری با بیان این که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطالعات جدی و گسترده‌ای را به منظور پیشگیری و کاهش هزینه‌های درمان در دستور کار خود دارد، یادآور شد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و مجموعه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به کمک علم زمین‌شناسی پزشکی قادر به شناسایی پتانسیل بیماری‌زایی مناطق معدنی قبل از شیوع بیماری‌ است که نتایج دستاوردهای آنها در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار خواهد گرفت.

نقش مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه سلامت

همچنین، دکتر مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با اشاره به قرار گرفتن کشورمان بر روی کمربند بیماری‌‌زای دنیا، خاطرنشان کرد: دلیل بروز بسیاری از بیماری‌های سرطانی و همچنین ژنتیکی تاثیر ساختار خاص زمین بر سلامت موجودات زنده است.

وی با بیان این که تفاهم‌نامه مذکور می‌تواند دستگاه‌های تاثیرگذار را به یکدیگر مرتبط کرده تا از تحقیقات گذشته و آینده استفاده‌های بیشتری کنند، یادآور شد: بسیاری از مجموعه‌ها از جمله سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مطالعاتی در این زمینه انجام داده‌اند که از این تجربیات و تحقیقات پس از انعقاد تفاهم‌نامه میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت و درمان استفاده خواهیم کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بسیاری از آلاینده‌های طبیعی موجود در خاک که باعث بروز بیماری‌ در جانداران می‌شود، افزود: سرب، روی، کادمیوم، مس و ارسنیک‌ به عنوان آلاینده‌های زیست‌محیطی خاک محسوب می‌شوند که با توسعه همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و معاونت بهداشت و درمان قادر به شناسایی و پیشگیری از بروز بیماری‌‌های ناشی از وجود این عناصر خواهیم بود.

 


نظر شما :