امضای تفاهم‌نامه سامانه‌های اطلاعات بهداشتی و تدوین نقشه‌های زمین‌شناسی پزشکی

۲۷ بهمن ۱۳۹۰ | ۲۲:۵۹ کد : ۲۱۰۱۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۱۸
با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تفاهم‌نامه همکاری مشترک در زمینه سامانه‌های اطلاعات بهداشتی...

با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تفاهم‌نامه همکاری مشترک در زمینه سامانه‌های اطلاعات بهداشتی و تدوین نقشه‌های جامع زمین‌شناسی پزشکی فردا جمعه در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران  امضا خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، این تفاهم‌نامه با  توجه به وظایف و مسئولیت‌های مشترک دو دستگاه اجرایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور کاهش مخاطرات انسانی متاثر از محیط‌های طبیعی و در راستای توسعه پایدار و سلامت محور منعقد می‌شود.

بر اساس این گزارش، این تفاهم‌نامه به دنبال برگزاری همایش تخصصی زمین‌شناسی پزشکی میان دکتر مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت و دکتر مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امضا خواهد شد.

یادآور می‌شود؛ شناسایی عوامل محیطی و طبیعی در زمره تحقیقات و پژوهش‌های زمین‌شناسی پزشکی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است و زمین‌شناسی پزشکی به بررسی چرخه طبیعی حیات شامل کانی، سنگ، خاک و گیاه می‌پردازد و نتایج حاصل از ترکیب طبیعی را در ایجاد  بیماری و یا سلامت  بهینه در  انسان و حیوان مورد پژوهش قرار می‌دهد.

گفتنی‌ست؛ بر اساس توانایی علم زمین‌شناسی پزشکی در شناسایی عوامل موثر در بروز سرطان و دیگر بیمار‌های مزمن  روز 11 بهمن ماه مصادف با هفته سرطان به عنوان روز زمین‌شناسی پزشکی و سرطان نامگذاری شد و همزمان همایشی تحت همین عنوان در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و با مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

این گزارش می‌افزاید، با توجه به اصول 3،29  و43 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که تأمین سلامت را به عنوان یکی از حقوق اساسی ملت ایران شناخته و دولت را موظف به ایجاد تسهیلات لازم برای سلامت شهروندان کرده و همچنین تأکید بر برخورداری از سلامت، در کنار بهره‌مندی از محیط‌زیست مطلوب در افق چشم‌انداز 20 ساله که نیازمند مشارکت همه بخش‌های اجرایی کشور در این امر است، علم بین رشته‌ای و کاربردی زمین‌شناسی پزشکی یکی از استراتژی‌های مهم برای شناسایی مخاطرات طبیعی و تاثیر آن در شیوع بیماری‌ها است.


نظر شما :