بیانات رهبری مسیر حرکت وزارتخانه جدید است

۲۹ مرداد ۱۳۹۰ | ۱۳:۲۸ کد : ۲۰۷۳۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۶۳
وزیر صنعت، معدن وتجارت با تشریح برنامه های وزارتخانه جدید، از دو تلاش اصلی خود برای انجام ماموریت های آتی در این وزارتخانه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل شبکه اطلاع‌رسانی تولید وتجارت ایران"شاتا"، وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح برنامه‌های وزارتخانه جدید، از دو تلاش اصلی خود برای انجام ماموریت‌های آتی در این وزارتخانه خبر داد و گفت: بیانات رهبر اخیر معظم انقلاب اسلامی مانیفیست وزارتخانه جدید خواهد بود.

دکتر مهدی غضنفری در مراسم تودیع وزیر صنایع و معادن سابق و معارفه خود که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، از نهضت کاهش قیمت تمام شده به عنوان نیاز فوری هر تولیدکننده نام برد و افزود: ارتقای کیفیت تولید به مثابه آرمان مشترک برای واحدهای تولیدی محسوب می‌شود.

این مراسم با حضور ، وزیر نیرو، وزیر سابق صنایع و معادن، روسای کمیسیون‌های صنایع و اقتصاد، شماری از نمایندگان مجلس ، معاونان وزیر و جمعی از فعالان اقتصادی برگزار شد .

وی با تاکید براینکه باید مدیریت واردات در وزارت صنعت ، معدن و تجارت بهتر شکل گیرد، افزود: باید تعریفی مناسب نیز از نظام تعرفه ارایه کرد.

دکتر غضنفری با تقدیر از اقدامات و فعالیت های صورت گرفته در دوران وزارت علی اکبر محرابیان ’ باورهای مدیریتی خود را در وزارت صنعت ، معدن و تجارت در سه بخش اعلام کردو گفت : محوریت و مبنا بودن تولید، تجارت محرک و لوکوموتیو تولید، غایت و نهایت تولید و تجارت باید صادرات باشد، ازجمله این موارد است .

وزیر صنعت، معدن وتجارت، تصریح کرد : ماموریت ها و چارت سازمانی وزارتخانه جدید براساس اندیشه محوری بودن تولید و هدف غایی صادرات در حال پیگیری است.

بیانات رهبری مانیفیست وزارتخانه جدید

وی از بیانات مقام معظم رهبری در هفته گذشته در خصوص تولید ، صادرات و مدیریت واردات به عنوان مانیفست وزارت خانه جدید صنعت، معدن و تجارت نام برد و گفت: سخنان رییس جمهوری نیز به عنوان سند بالادستی محسوب و در چارچوب های وزارتخانه جدید تبیین می شود.

دکتر غضنفری تاکید کرد: دیدگاه های اخیر مقام معظم رهبری و رییس جمهوری با در نظر گرفتن بررسی های قبلی صورت گرفته در وزارت سابق صنایع و معادن در خصوص استراتژی صنعتی بررسی و آن را در قالب سند جدید استراتژی توسعه صنعتی ارایه می کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این جمله که هر چند در حوزه تولید ، تجارت و صادرات کارهای خوبی صورت گرفته اما در مبانی نیازمند کار زیاد هستیم ، افزود: رهبری به بیان دیدگاه های مختلف در خصوص این موضوع که برخی معتقدند واردات برای کیفی سازی تولیدات داخل باید صورت گیرد و اینکه شاید در برخی محصولات نیاز به واردات نباشد، پرداختند.

رویکردهای جدید در استراتژی توسعه صنعتی

وی با ابراز امیدواری براینکه در استراتژی توسعه صنعتی قالب ها با رویکردهای جدید تدوین شود، گفت: امر تجارت، تولید و صنعت باید مبنای قوی داشته باشد.
دکتر غضنفری در ادامه با اشاره براینکه در وزارتخانه جدید دو دیدگاه چرخه عمر بنگاه و محیط کسب و کار پیگیری می شود، گفت: وزارتخانه جدید باید در سه مرحله تولید، رشد و بلوغ و تکامل وافول پشتیبان بنگاه و تولید کننده باشد و البته در هر مرحله مشکلات خود را دارد.

وی با بیان این جمله که مرحله تولد خوب است اما برای انحلال و افول بنگاه نظام مشخصی نداریم و به سختی اتفاق می افتد، گفت: ممکن است نیازمند آن باشیم که در خصوص نحوه فعالیت برخی بنگاه ها تجدید نظر شود و یا اینکه نوع فعالیتشان تغییر کند .

دکتر غضنفری در باره ادغام بنگاه ها نیز اظهار داشت : نیازمندیم واحدها یا ادغام عمودی و یا افقی داشته باشند و یا اینکه اگر قدرت رقابت ندارند ماموریت های آنها تغییر پیدا کند.

تقسیم کار درون و برون بنگاه

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به تقسیم کار در درون بنگاه و برون بنگاه نیز اشاره ای داشت و گفت: باید با انجام یک سری اقدامات در درون بنگاه تولید بهره ور داشته باشیم اما در برون بنگاه فضای تجاری و کسب وکار باید تسهیل شود.
وی تصریح کرد: فضای برون بنگاه در دست بنگاه دار نیست و او نمی تواند اثرگذار باشد دراین بخش حاکمیت است که می تواند اصلاح کننده باشد.

حذف مجوزهای غیر ضروری

وی با اشاره به یکی از احکام برنامه پنجم توسعه و پیش بینی حذف مجوزهای غیرضرور گفت: ریاست جمهوری در جلسه اخیر هیات دولت برهمه دستگاه ها تکلیف کردند تا در اولین فرصت گزارشی از انواع مجوزهای صادره را به کارگروه مربوط به این ماده قانونی ارایه کنند تا فرایند ساده سازی انجام شود.

غضنفری افزود: اجرای این دستور ریاست جمهوری و اقدام براساس این حکم قانونی نه تنها موجب سهولت فضای کسب وکار خواهد شد بلکه می تواند در پیاده سازی مواردی از صدور مجوزها که ضروری است به تشکل های بخش خصوصی واگذار شود.

وی گفت ممکن است برخی مجوزها قابل حذف یا واگذاری به بخش خصوصی باشد.

پیگیری آورده سرمایه گذار برای طرح‌ها

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اقدامات خوبی در مرحله احداث واحدها صورت گرفته است، اظهار داشت : باید آورده سرمایه گذار برای طرح ها را پیگیری کنیم .

غضنفری با بیان اینکه نیازمند تنوع بخشی به منابع و تجهیز آنها هستیم، بر بکارگیری تسهیلات بانکی در محل پروژه های تعریف شده تاکید کرد.

به گفته وی، تشدید سرعت احداث، پیگیری اتمام پروژه های نیمه تمام در مرحله احداث از دیگر محورهایی است که وزارت صنعت ، معدن و تجارت در پی انجام آنها خواهد بود.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: در آغاز پروژه ها سرمایه گذار برای سرمایه در گردش فکرزیادی نکرده که امید است این مشکل به تدریج حل شود و پیش بینی های لازم برای سرمایه گذاری صورت گیرد.

وی به موضوع خروج دولت از حوزه تصدی گری نیز اشاره کرد و گفت: اگر دولت قصد خروج از پارامترهای کنترلی را دارد باید این اتفاق رخ دهد.

دکتر غضنفری در ادامه با اشاره به پیگیری ماده 28 قانون بودجه در خصوص استمهال بدهی ها در شورای گفت وگو ابراز امیدواری کرد تا با کمک رییس جمهوری بتوان بسته های حمایتی بخش صنعت و معدن را به نحو شایسته تری اجرا کرد.

وی در پایان با تقدیر دوباره از زحمات وزیر صنایع و معادن سابق گفت: مهندس محرابیان چهار سال کار با ارزش انجام دادند و زمان باقی مانده در دولت دهم نسبت به کارهایی که باید انجام شود بسیار کم است که امیدواریم بتوانیم بخشی از کارها را با موفقیت انجام دهیم.

دراین مراسم همچنین حکم وزیر صنعت ، معدن وتجارت توسط رییس جمهوری به وی ارایه شد.


نظر شما :