فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافی در استان گیلان ارتقا می‌یابد

۱۱ مرداد ۱۳۹۰ | ۱۰:۰۱ کد : ۲۰۷۱۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۴۵
در راستای مصوبات اخیر استانی و گسترش فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در مناطق ساحلی...

درراستای مصوبات اخیر استانی و گسترش  فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشوردر مناطق ساحلی کشور، جلسه‌ای مشترک میان رئیس و چندتن از مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مسوولان استانداری و سازمان صنایع و معادن استان گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور دراین جلسه که به‌منظور بررسی راهکارهای اجرایی در جهت اجرای هرچه سریعتر مسائل مربوط به زمین‌شناسی و اکتشافی اساسی گیلان برگزارشد؛ اکبرزاده،  معاون عمرانی استانداری استان گیلان ضمن آشنایی با برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این استان، ضمن مثبت ارزیابی کردن این جلسه بر رسیدگی هرچه سریع‌تر به مشکلات و مسائل الویت‌دار استان که در حیطه فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور است تاکید کرده  و ابراز امیدواری کرد هرچه زودتر و با مساعدت مسوولان استان به مرحله اجرا و بهره‌برداری برسد.

به گفته اکبرزاده مصوبات استانی ریاست‌جمهور، افق‌های چشم‌انداز 1404 و عقب‌ماندگی‌های این استان، از جمله فعالیت‌هایی‌است که می‌بایست انجام آن با حمایت مسوولان استان و تلاش مستمر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور هرچه سریعتر به‌مرحله اجرا رسد.

محمدتقی کره‌ای معاون وزیر و رئیس سازمان زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی کشور نیز  ضمن تاکید بر اهمیت مسائل زمین‌شناسی در کشور و نقش پررنگ و کلیدی سازمان متبوعش در استان‌های مختلف، قول مساعد داد تا درصورت حمایت‌های مسوولان استانی، این سازمان با جذب نیروهای جوان بومی فعالیت‌های زمین‌شناسی و معدنی استان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارتقا دهد.

عزیزی مدیریت بحران استان گیلان نیز در این جلسه ابراز امیدواری کرد که با ایجاد هماهنگی میان مسوولان استان و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، تمامی برنامه‌ها و اهداف مورد پیش‌بینی هرچه‌ سریعتر پیش‌ رفته و دستورات لازم به بخش‌ها و گروه‌های مختلف استان ابلاغ شود.

شناسایی تاریخ گسله‌های استان و کمک به مهندسان شهرسازی درجهت ساخت اصولی شهر، حفر ترانشه جهت پیش‌بینی رفتار گسل‌های استان، تلاش در جهت شناسایی آلودگی‌های زیست محیطی و برطرف کردن آن با کمک سازمان‌های ذی‌ربط، تهیه نقشه پهنه‌بندی خطر به خصوص زلزله و سیل از مهمترین مباحثی بود که از سوی گروه زمین‌شناسی مهندسی، مخاطرات و زیست‌محیطی  این سازمان در استان به عنوان اولویت‌های مهم جهت اجرا شمرده شد.

یادآور می‌شود با توجه به مرز ساحلی 300 کیلومتری استان گیلان، زمین‌شناسی دریایی یکی از شاخه‌های مهم در این استان محسوب شده که بر همین اساس سرپرست زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مطالعه روی هیدرات‌های گازی در دریای خزر به‌عنوان یکی از مهمترین جایگزین‌های سوخت‌های فسیلی درجهان، بررسی اقلیم گذشته تالاب انزلی به‌عنوان کلیدی در پیش‌بینی  موقعیت و رفتار آینده دریای خزر، مطالعه رسوبات کف دریای خزر جهت تعیین حریم دریای خزر را به‌عنوان گوشه‌ای از فعالیت‌های ضروری این استان مورد بررسی قرارداد.

در مبحث زمین‌شناسی پزشکی نیز، شناسایی کمربند سرطان‌زایی آسیای میانه و عبور این کمربند از استان گیلان در دستور کار واحد زمین‌شناسی پزشکی این سازمان قرارگرفته که درصورت حمایت و رفع موانع، شناسایی این بیماری‌ها و ارتباط آن با زمین‌شناسی منطقه، دریک برنامه 60 روزه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در ادامه این نشست، مدیر اموراکتشاف این سازمان نیز از دور جدید فعالیت‌های اکتشافی جهت  اکتشاف عناصر جدیدی چون مس، طلا و روی در سه زون چالوس- گرگان، رودبار و طالش  خبرداد.

گفتنی‌است سرپرست مرکز زمین‌شناسی دریایی بندانزلی نیز با ارائه گزارش از برنامه‌هایی که از سوی این مرکز انجام شده‌‌ است، از  مواردی چون تحلیل ریسک مخاطرات زمین‌شناختی، مدیریت بهینه جهت جلوگیری از نفوذ آب دریا به ذخایر آب زیرزمینی، بررسی‌های هیدروژئوشیمی با اهداف زیست‌محیطی و اکتشافی در بیست لایه اطلاعاتی، مکان یابی طرح سالم سازی سواحل دریا و تهیه نقشه‌های کواترنری کاربردی استان و ایجاد پارک موزه و معرفی ژئوپارک استان گیلان به‌عنوان اهم برنامه‌هایی که درآینده نزدیک مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت، نام برد.

درپایان این نشست، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خواستار تخصیص اعتبارات مورد نیاز حهت انجام پروژه‌های اولویت دار استان جهت ارتقای سطح فعالیت‌های اکتشافی و زمین‌شناسی در این استان شد.  


نظر شما :