آغاز به کار عملیات اجرایی پروژه ژئوفیزیک‌هوایی در استان فارس

۱۱ مرداد ۱۳۹۰ | ۰۶:۲۴ کد : ۲۰۷۰۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۰
پروژه ژئوفیزیک هوایی با هدف اکتشاف ذخایر پنهان معدنی در استان فارس...

پروژه ژئوفیزیک هوایی با هدف اکتشاف ذخایر پنهان معدنی در استان فارس و شهرستان فسا آغاز به‌کار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی‌و‌اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر غضنفری سرپرست وزارت صنعت ، معدن و تجارت در مراسم آغاز به‌کار پروژه ژئوفیزیک هوایی در استان فارس که با حضور جمعی از معاونان و مدیران استان و به‌صورت ویدئوکنفرانس انجام گرفت ، ضمن تشکر از فعالیتهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به جهت توسعه فعالیت‌های ژئوفیزیک هوایی در نقاط مختلف کشور گفت: به همت کارشناسان این سازمان مرحله جدیدی از شناسایی کانسارهای معدنی درحال انجام است و خوشبختانه شخص ریاست محترم جمهوری نیز پیگیر این مساله است و امید است نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیز در برنامه پنجساله پنجم توسعه و در قانون بودجه توجه خاصی به این فعالیت داشته باشند .

دکتر غضنفری با اشاره به برداشت 130 هزار کیلومتر خطی از داده های ژئوفیزیک هوایی طی 9 سال گذشته ابراز امیدواری کرد تا با تحقق اعتبارات مورد نیاز و تامین یکدستگاه بالگرد دیگر به ناوگان برداشت این عدد به  300 هزار کیلومتر خطی در سال 90 برسد که به چشمگیری در سال جاری دست خواهیم یافت .

غضنفری ضمن اشاره به توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برنامه 5 ساله پنجم به موضوع ژئوفیزیک‌هوایی، خاطرنشان کرد : پیش‌بینی می‌شود معادل 2 میلیون کیلومتر خطی پرواز طی این سال‌ها در کشور انجام شود.

به گفته سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ، صنعت در سرچشمه خود به معادن نیاز دارد که این امر نشان از اهمیت بسیار بالای معادن دارد و این در حالیست که معادن نیز در ابتدا به زمین‌شناسی ، اکتشاف و شناسایی ذخایر معدنی نیاز دارند.

غضنفری در ادامه افزود: این امر به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی ‌و ‌اکتشافات‌معدنی کشور محقق شده که بر همین اساس نیاز صنایع‌معدنی تامین خواهد شد و از این طریق ارزش افزوده معدن در صنایع پایین‌دستی بیشتر می‌شود.

وی با بیان این‌که مطالعات ژئوفیزیک هوایی از لحاظ صنعتی و معدنی بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: بنا به دستور رییس‌جمهور مطالعات ژئوفیزیک هوایی باید بیشتر از گذشته دنبال شود تا اهمیت آن در صنایع ‌و‌ معادن و ایجاد توسعه و اشتغال پایدار بیش از پیش احساس شود .

در ادامه کره‌ای، رییس سازمان زمین‌شناسی و‌اکتشافات‌معدنی کشور نیز با اشاره به عزم جدی دولت نهم و دهم مبنی بر توسعه اکتشاف کانسارهای پنهان به کمک ژئوفیزیک هوایی یادآور شد: علی‌‌‌‌‌‌‌رغم مشکلات پیش‌روی برنامه ژئوفیزیک هوایی در اولویت کار این مجموعه قرار گرفته و طی سفرهای استانی هیات دولت اجرای این برنامه مصوب شده است که در صورت تخصیص اعتبارات ، انجام این عملیات تا پایان سال منجر به نتایج چشمگیری در بخش اکتشاف کشور خواهد شد .

کره‌ای با بیان این‌که امید است طی سال‌ جاری 300 هزار کیلومتر خطی پرواز در سه استان انجام شود، یادآور شد: امیدواریم با همیاری مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و به کمک روش‌های دیگر مثل هیدروژئوشیمی در بخش اکتشاف کانسارهای ذخایر پنهان طی سال‌های 90 و 91 قدم‌های اساسی برداریم.

گفتنی‌‌ست مراسم پروژه ژئوفیزیک هوایی در منطقه فسا واقع در استان فارس با حضور استاندار، فرماندار، رییس سازمان صنایع‌و‌معادن و جمعی از مدیران و مسوولان این استان آغاز به‌کار کرد.

 


نظر شما :