آتشفشانی ترین جرم منظومه خورشیدی/ کشف اقیانوس ماگمایی در قمر مشتری

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۰۴:۱۴ کد : ۲۰۶۰۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۴۲
سیاره شناسان آمریکایی با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط کاوشگر "گالیله"....

محققان دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه میشیگان با استفاده از تازه ترین اطلاعات ارسال شده توسط کاوشگر "گالیله" دریافتند که در نزدیکی سطح قمر "یو" یک اقیانوس ماگمایی گداخته در حرکت است.

نتایج این کشف که اولین تائید مستقیم از این لایه ماگما بر روی "یو" است توضیح می دهد که چرا این قمر مشتری آتشفشانی ترین جرم منظومه خورشیدی است به طوریکه جریان مواد مذابی که این آتشفشانها تولید می کنند 100 برابر بیشتر از ماگمای تولید شده در زمین است.

این اقیانوس ماگمایی قطری بیش از 50 کیلومتر دارد و حداقل 10 درصد از حجم جبه "یو" را ساخته است. دمای این اقیانوس به حدود هزار و 200 درجه سانتیگراد می رسد.

"تارنس جانسون" عضو گروه علمی ماموریت کاوشگر گالیله در این خصوص توضیح داد: "این فرضیه وجود دارد که زمین و ماه نیز میلیاردها سال قبل می توانسته اند اقیانوسهای ماگمایی مشابهی داشته باشند. آتشفشان شناسی قمر یو نه تنها به ما نشان می دهد که این آتشفشانها چگونه عمل می کنند بلکه همچنین می تواند به روی ما پنجره ای در زمان بگشاید و نشان دهد که در طی فازهای اولیه حیات ماه و زمین چه اتفاقی در این دو جرم منظومه خورشیدی رخ داده است."

براساس گزارش ساینس، به گفته این دانشمندان ماگمای جوشان اقیانوس یو میلیونها برابر رساناتر از سنگهایی است که در پوسته زمین وجود دارند."


نظر شما :