مرگ آتشین یک ستاره/ هجوم ستاره دنباله دار به خورشید

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۰۴:۱۳ کد : ۲۰۶۰۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۸۸
رصدخانه خورشیدی ناسا تصاویر شگفت انگیز دیگری از حمله یک ستاره دنباله دار به سمت....

این تصاویر ویدیویی توسط ماهواره SOHO به ثبت رسیده و گلوله آتشینی را نشان می دهد که در نهایت با خورشید برخورد می کند. البته این رویداد به همین جا ختم نمی شود و در پی آن توده ای از پلاسمای خورشیدی از سطح خورشید به بیرون فوران می کند.

احتمال می رود این دنباله دار از خانواده کیهانی به نام "کروتز" باشد، بقایای یک ستاره دنباله دار بزرگ که چندین قرن پیش متلاشی شده و هر از چندگاهی بخشی از آن با خورشید برخورد می کند.

در این تصاویر صفحه ای کدر تابشهای خورشیدی را مانند یک کسوف مصنوعی پوشش داده است تا امکان مشاهده این ستاره دنباله دار کم نور که امکان مشاهده آن از روی زمین غیر ممکن بود، به وجود بیاید. این فیلتر نوری با هدف نمایش دادن ساختار کرونای خورشیدی به دانشمندان مورد استفاده قرار می گیرد اما در عین حال می تواند دنباله دارهای مهاجم را نیز شناسایی کند.

ناسا طی سالها بیش از صدها ستاره دنباله دار مشابه را کشف کرده است اما کمتر نمونه هایی به چنین مرگ آتشینی زندگی خود را به پایان برده اند. در دسامبر سال گذشته نیز خورشید مورد هجوم طوفانی از ستاره های دنباله دار یخی قرار گرفتن که قلب ستاره را مورد هجوم قرار داده و در نهایت از بین رفتند.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، دانشمندان مدتها است که در تلاشند تا میان ستاره های دنباله داری که به دور خورشید سرگردان بوده و گاه و بی گاه به آن هجوم می برند و فوران کرونالی خورشید ارتباط فیزیکی پیدا کنند.


نظر شما :