مرکز «نظام داده‌های لرزه سنجی کشور» تشکیل می‌شود

۲۹ آذر ۱۳۸۳ | ۱۱:۴۰ کد : ۲۰۳۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۱۲
معاون پژوهشی وزیر علوم از تشکیل مرکز مستقل «نظام داده‌های لرزه سنجی کشور» با هدف مدیریت و هماهنگی اطلاعات زمین‌لرزه و اطلاع رسانی رسمی زلزله‌های کشور خبرداد.

معاون پژوهشی وزیر علوم از تشکیل مرکز مستقل «نظام داده‌های لرزه سنجی کشور» با هدف مدیریت و هماهنگی اطلاعات زمین‌لرزه و اطلاع رسانی رسمی زلزله‌های کشور خبرداد.
دکتر رضا منصوری با اعلام این مطلب به خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: طرح راه‌اندازی این مرکز جدید در ستاد «پیشگیری و مدیریت بحران در حوادث طبیعی و سوانح غیرمترقبه» که طی ما‌ههای اخیر با ریاست معاون اول رییس جمهور در نهاد ریاست جمهوری تشکیل شده، تحت بررسی است که با تدوین و تصویب اساسنامه مرکز در کمیسیون علمی فنی این ستاد طی یکی دو ماه آینده، شاهد آغاز به کار این مرکز خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: مرکز نظام داده‌های لرزه سنجی تشکیلات و ساختار ویژه‌ای داشته و فاقد هرگونه تجهیزات لرزه‌سنجی و شتاب نگاری است. این مرکز تمامی اطلاعات خود را از طریق پژوهشکده‌ها و مراکز زلزله‌شناسی موجود دریافت می‌کند و صرفا وظیفه پردازش اطلاعات دریافتی از سازمان‌ها و پژوهشکده‌های موجود و اطلاع‌رسانی رسمی درباره زمین‌لرزه‌های کشور را برعهده خواهد داشت.
معاون وزیر علوم تصریح کرد: در مرکز در شرف تاسیس «نظام داده‌های لرزه سنجی کشور»، شورای ویژه اطلاعات پیش‌نشانگرها تشکیل خواهد شد که اطلاعات مربوط به تحقیقات پیش نشانگرها و پیش‌بینی‌های احتمالی را بررسی و در صورت نیاز به ستاد پیشگیری و مدیریت بحران در حوادث طبیعی و سوانح غیرمترقبه اطلاع می‌دهد.
دکتر منصوری با اشاره به این که در حال حاضر اندازه‌گیری و اعلام شاخص‌های مختلف زمین لرزه ‌از قبیل بزرگی و شتاب آن از طریق مراکز متعدد نظیر موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و سازمان زمین‌شناسی صورت می‌گیرد، اظهار نظر در باره تغییرات احتمالی در مسئولیت‌های این موسسات در اعلام اطلاعات دریافتی را به تنظیم نهایی اساسنامه مرکز در شرف تامین نظام داده‌های لرزه سنجی موکول کرد.
وی در عین حال با تاکید بر این که عملکرد این مرکز با مراکز موجود تفاوت اساسی داشته و هیچ گونه موازی کاری با آنها نخواهد داشت، بر ضرورت تقویت و گسترش مراکز تحقیقاتی مرتبط با زلزله در کشور تاکید و تصریح کرد: طرحی در دست بررسی است که براساس آن تمامی پژوهشکده‌ها و مراکز مرتبط با زمین لرزه در وزارت علوم و سایر دستگاهها در تامین تجهیزات و امکانات مورد نیاز مرتبط با زلزله مورد حمایت ویژه قرار گیرند و دولت به ستاد قول داده که تمامی نیازهای این مراکز را برطرف کند.
خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :