کارشناسان ایرانی در مقاطع تخصصی پیش‌بینی زلزله تحصیل می‌کنند

۲۵ آذر ۱۳۸۳ | ۱۱:۲۷ کد : ۲۰۱۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۷۱
برای نخستین بار با همکاری زلزله‌شناسان چینی کارشناسان ایرانی در مقاطع تخصصی پیش‌بینی زلزله تحصیل می‌کنند طرح پایش ‌نشانگرهای زلزله احتمالی تهران اجرا می‌شود

برای نخستین بار با همکاری زلزله‌شناسان چینی کارشناسان ایرانی در مقاطع تخصصی پیش‌بینی زلزله تحصیل می‌کنند طرح پایش ‌نشانگرهای زلزله احتمالی تهران اجرا می‌شود
سازمان زمین‌شناسی کشور و موسسه زلزله‌شناسی استان «یونان» چین با امضای تفاهم نامه‌ای بر گسترش همکاریهای مشترک در زمینه آموزش، تحقیقات و انتقال دانش ‌پیش‌بینی زمین لرزه تاکید کردند.
به گزارش خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این تفاهم‌نامه در پایان سفر هیاتی شش نفره از محققان موسسه زلزله‌شناسی استان Yunnan چین به ایران منعقد شد.
دکتر عبدالله سعیدی، معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباره مفاد این تفاهم‌نامه به خبرنگار ایسنا گفت: براساس این تفاهم نامه، سازمان زمین‌شناسی کشور و موسسه زلزله شناسی استان «یونان» چین در زمینه تبادل دانشجو در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری همکاری خواهند کرد. بر این اساس، سازمان زمین شناسی با هدف تامین نیروهای متخصص مورد نیاز در زمینه پیش‌بینی زمین‌لرزه‌، تعدادی از کارشناسان خود را برای طی دوره‌های تحصیلات تکمیلی و انجام تحقیقات پایان نامه به انستیتو تحقیقاتی پیش‌بینی زلزله در استان یونان چین اعزام می‌کند.
وی با تاکید بر این که هنوز هیچ روش قطعی و مطمئنی برای پیش‌بینی زمین‌لرزه وجود ندارد، خاطرنشان کرد: با این حال دانشمندان زلزله شناسی درکشورهای مختلف روشهای مختلفی را در این زمینه ابداع کرده و به طور گسترده مشغول تحقیق بر‌روی آنها هستند تا بتوانند به توانایی پیش‌بینی زلزله دست پیدا کنند. در کشور ما با وجود لرزه‌خیزی بالا تاکنون کار چندانی در این زمینه صورت نگرفته است ولی محققان چینی به ویژه در ایالت یونان که از لرزه‌خیزترین مناطق چین است، تجارب و دانش خوبی در این زمینه دارند که امیدواریم بتوانیم با اعزام دانشجو و اجرای طرح‌های مشترک تحقیقاتی در زمینه انتقال روشهای پیش‌بینی زلزله به کشور گامهای موثری برداریم.
دکتر سعیدی در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود: براساس یکی دیگر از مفاد تفاهم نامه امضاء شده، کارشناسان چینی در زمینه پیش‌بینی زلزله و بررسی پیش نشانگرها در مناطق لرزه‌خیز با ریسک بالا با سازمان همکاری خواهند کرد. براساس این تفاهم نامه طرفین همچنین در اجرای طرح‌های تحقیقاتی و مانیتورینگ (پایش) گسل‌های شمال تهران به منظور پیش‌بینی زمین لرزه‌های احتمالی همکاری خواهند داشت.
وی خاطر نشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در حال حاضر طرح‌های متعددی را برای پایش آیتم‌های مختلف از جمله درصد رادون، درجه حرارت و تغییرات ترکیب رودخانه‌های اطراف گسل‌های شمال تهران که ممکن است به عنوان پیش‌نشانگری برای زمین لرزه‌ای احتمالی در این منطقه قابل استفاده باشند، در حال اجرا دارد. سازمان زمین شناسی تلاش خواهد کرد با همکاری و تبادل نظر با متخصصان مجرب چینی این قبیل طرح‌ها را گسترش داده و در سایر مناطق لرزه‌خیز به ویژه شهرهای پرجمعیت واقع در منطقه ایران مرکزی و البرز که احتمال رخداد زمین‌لرزه‌های شدید در آنها بیشتر است گسترش دهد.
معاون سازمان زمین‌شناسی در پایان درباره سایر همکاریهای بین‌المللی این سازمان در زمینه مطالعات لرزه‌شناسی و زلزله  به ایسنا گفت: این سازمان علاوه بر همکاری با موسسه زلزله شناسی چین که از سالها پیش برقرار شده، در زمینه مطالعات لرزه‌خیزی در مناطق مختلف کشور همکاریهای نیز با دانشگاه کمبریج و همچنین متخصصان فرانسوی دارد.
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :