ازمراسم تودیع و معارفه روسای ایمیدرو تا رشد تولید مواد معدنی

۰۲ شهریور ۱۳۸۹ | ۰۴:۴۵ کد : ۲۰۱۴۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۵۳
تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن....

تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مهمترین خبر معدنی هفته را رقم زد. ابتدای هفته گذشته مراسم تودیع و معارفه روسای جدید و قدیم ایمیدرو برگزار شد و حسن پلارک رسما جانشین احمدعلی هراتی‌نیک شد. در این مراسم وزیر صنایع و معادن گفت: آقای هراتی‌نیک در هشت ماه اخیر دو بار درخواست بازنشستگی کرد. انصافا در طول سه سالی که بنده توفیق همکاری با آقای هراتی نیک را داشتم، از زحمات وی و توجهش به کار سازمانی لذت بردم و همواره برای من این موضوع مطرح بود که اگر ایشان بنا به هر دلیلی قصد کناره‌گیری داشته باشد، کار در این حوزه برای ما سخت و مشکل خواهد شد. پلارک - رئیس جدید هیات عامل ایمیدرو - نیز در این مراسم گفت: بنده تغییر روش مدیریتی را در سازمان خواهم داشت. در واقع یک حرکت سرعتی یا به تعبیری جهشی را آغاز می‌کنیم و دوستان از همین ماه مبارک خودشان را برای این کار آماده کنند. از‌ آقای محرابیان، وزیر جوان و دوست‌داشتنی کابینه که انصافا بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است، تشکر می‌کنم که اعتماد کرده و این مسوولیت خطیر را بر عهده بنده گذاشته است. اما هراتی‌نیک - رئیس بازنشسته ایمیدرو - نیز در این مراسم به سخنان کوتاهی بسنده کرده و از رئیس جدید تقاضا کرد: بحث کرامت انسانی در این سازمان را کماکان رعایت کند. نیروهای انسانی سرمایه‌های اصلی ما هستند و حیف است آنان را از دست دهیم.

* نقش صنایع معدنی در رشد شاخص بورس

همچنین در این هفته وزیر صنایع و معادن، صنایع معدنی را دارای بیشترین تاثیر در رشد شاخص بورس دانست. علی اکبر محرابیان گفت: به فرموده مقام معظم رهبری بخش صنعت و معدن عامل اصلی رشد و توسعه کشور است. برخورداری از پتانسیل‌ها و ذخایر فراوان معدنی و انرژی دلایل محکمی برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است. در چند سال گذشته صنایع معدنی بیشترین تاثیر را در رشد شاخص بورس داشته‌اند و‌ اگر سهم معادن و صنایع معدنی در بورس وجود نداشت، هیچ وقت شاهد چنین رشدهایی در سال‌های رکود و بحران اقتصاد جهانی نبودیم.

* * تحریم و افزایش تولید مواد معدنی

اما در خبر دیگری در این هفته معاون معدنی وزیر صنایع و معادن اعلام کرد تحریم‌های خارجی جهش صنعتی و افزایش تولید در معادن و صنایع معدنی را به دنبال داشته است. به گفته محمدمسعود سمیعی‌نژاد، در چهار ماه نخست امسال واحدهای معدنی و صنایع معدنی افزایش تولید را تجربه کرده‌اند که این مهم حاصل افزایش خودباوری در تولیدکنندگان داخلی و از برکات تحریم‌های خارجی بوده است. در چهار ماه نخست امسال در تولید تمام محصولات معدنی و صنایع معدنی رشد داشته‌ایم. به عنوان مثال در این مدت تولید فولاد با 3 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 3 میلیون و738 هزار تن رسید.

* * افتتاح 3 معدن جدید مس

در این هفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از‌ آماده شدن 3 معدن جدید مس برای افتتاح خبر داد. اردشیر سعدمحمدی در این زمینه گفت: معادن چاه فیروزه ،‌ چاه مسی و ایجو به عنوان نقاط جدیدی هستند که برای استخراج ماده معدنی مس فعال می‌شوند. این سه معدن در استان کرمان واقع شده‌اند. به گفته وی، مجموع ذخایر این معادن به150 میلیون تن می رسد.

نظر شما :