صنعت و معدن ایرانی در عرصه جهانی

۲۶ تیر ۱۳۸۹ | ۱۱:۵۵ کد : ۲۰۰۷۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۳۵
به منظور انتقال خدمات فنی و مهندسی و در راستای توسعه فعالیت‌های بین‌المللی وزارت صنایع ومعادن کشورمان در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف...

به منظور انتقال خدمات فنی و مهندسی و در راستای توسعه فعالیت‌های بین‌المللی وزارت صنایع ومعادن کشورمان در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف، مراکز تخصصی علوم‌زمین جمهوری تاجیکستان با حضور مسئول دفتر رئیس‌جمهور و همتای تاجیکی‌اش افتتاح شد.

بر اساس این گزارش؛ پیرو اجرایی شدن تفاهم‌نامه مشترک همکاری‌های زمین‌شناسی و اکتشاف معادن کشورمان با جمهوری تاجیکستان و به منظور صدور خدمات فنی و مهندسی وزارت صنایع و معادن، پروژه‌های زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایرمعدنی این کشور با حضور اسفندیار رحیم‌مشایی، مسوول دفتر رئیس‌جمهور و دولت علی سعیداف همتای تاجیکی‌اش و تعدادی از مدیران و کارشناسان سازمان‌زمین‌شناسی ایران و تاجیکستان به طور رسمی افتتاح شد.

این گزارش می‌افزاید، بخش‌های ژئومتیکس، اکتشاف و فناوری اطلاعات مراکزی هستند که به ‌همت وزارت صنایع و معادن و به دست کارشناسان کشورمان تجهیز و به‌مرحله بهره‌برداری رسیده و با حضور مقامات دو کشور در تاجیکستان افتتاح شد.

بر اساس ‌گزارش یاد شده به دلیل وجود ذخایر معدنی در تاجیکستان و لزوم استخراج و بهره‌برداری از آنها به منظور ایجاد رفاه اقتصادی و اجتماعی در این کشور و همچنین وجود مشترکات فرهنگی و زبانی میان دو ملت، چندی پیش رؤسای‌جمهور دو کشور به منظور تعمیق روابط در بخش زمین‌شناسی و اکتشافات مواد معدنی تفاهم‌نامه‌ای را در دوشنبه -پایتخت تاجیکستان- به امضا رساندند که دو طرف درباره توسعه همکاری‌های فنی و علمی در بخش پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشاف به توافق رسیدند.

بر همین اساس ایجاد مرکز ژئومتیکس و انجام مطالعات GIS، ایجاد پایگاه داده‌های علوم زمین، ایجاد مرکز فناوری اطلاعات، مرکز کتابخانه مرجع، مطالعات زمین‌شناسی دریایی در دریاچه‌های تاجیکستان، اجرای پروژه‌های زمین‌شناسی پزشکی در دوشنبه و واسع، پژوهش‌های لرزه زمین‌ساخت، مطالعات پروژه بررسی خطر سیل شهر دوشنبه ،پروژه اکتشافات سیستماتیک ناحیه‌ای در مناطق ورزاب و زرافشان به سه روش بلگ، ژئوشمیایی و کانی سنگین، پروژه خطر زمین لغزش در گستره شهر دوشنبه، احداث آزمایشگاه مدرن  بلگ (انحلال سیانیدی طلا) از جمله خدماتی  هستند که در قالب این پروژه‌ها از سوی متخصصان ایرانی  ارائه شده‌ و در حال انجام است.

این گزارش خاطرنشان می‌کند؛ پروژه راه‌اندازی سیستم مکانیزه مدیریت اطلاعات و سیستم‌های اتوماسیون اداری،  پروژه مدیریت ناوگان برای کنترل و نظارت بر عملیات صحرایی از جمله‌فعالیت‌هایی است که از سوی کارشناسان کشورمان در مرکز فناوری اطلاعات کشور تاجیکستان عرضه می‌شود.

بر همین اساس اسفندیار رحیم مشایی، مشاور رئیس‌جمهور کشورمان در مراسم افتتاح مرکز زمین‌شناسی تاجیکستان ضمن ابراز خرسندی از توسعه مناسبات ایران و تاجیکستان در بخش زمین‌شناسی و معدنی گفت: وجود چنین ذخایر گسترده‌ای در تاجیکستان بیار ارزشمند است که در صورت بهره‌برداری و استفاده مناسب از آنها می‌توان رفاه و توسعه را برای ملت تاجیکستان به ارمفان آورد.

وی با بیان ‌این‌که خداوند فرصت‌ها و منابع مختلف را در اختیار ملت‌ها قرار داده است، یادآور شد: قدرت‌های بزرگ با مدیریت صحیح و شناخت منابع معدنی موجود در دیگر کشورها از ذخایر آن‌ها به نفع خود استفاده کردند این اصلا" عادلانه نیست و منفعت دیگران را درنظر نگرفتند.

مشایی با بیان‌این‌که در حال حاضر بسیاری از اطلاعات مربوط به علوم‌زمین در اختیار چند کشور محدود قرار دارد، گفت: رمز موفقیت کشورها به این بستگی دارد که هر دولت و ملتی از آن‌چه در اختیار دارند، آگاهی کامل داشتهباشند.

مسئول دفتر رییس‌جمهور کشورمان توسعه مناسبات زمین‌شناسی و‌معدنی دو کشور را یک کار تاریخی و بزرگ برای سرزمین خودمان می‌دانیم و باید گفت این دو کشور در اصل یک خانه هستند و هردو ملت دارای یک ریشه هستند که در طول تاریخ این درخت تنومند شده است.

مشایی یادآور شد: خوشحالیم که این کار مشترک که جزو برنامه‌های دو دولت ایران و تاجیکستان است، حمایت می‌کنیم که امید است منشاء توسعه خدمات بیشتری برای دو کشور باشد.

در ادامه علی‌اصغر شعردوست سفیر جمهوری‌اسلامی ایران در تاجیکستان نیز با بیان‌این‌که سنگ بنای افتتاح مرکز زمین‌شناسی تاجیکستان در سال 85 و طی امضای یک سند همکاری بین رییس‌جمهور دو کشور، پایه‌ریزی شد، خاطرنشان کرد: اسفندماه سال گذشته طی جلسه‌ای در دفتر هیات دولت و با حضور دکتر رحیمی مشاور رییس جمهور، نهایی شدن پروژه تکمیل سازمان زمین‌شناسی تاجیکستان در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: دوطرف طی مدت کمتر از 5 ماه پروژه را اجرایی کردند و همزمان با آن یک سمینار علمی یکروزه نیز برگزار شد و همه دشتاوردهای دوطرف در بخش زمین‌شناسی ‌و‌معدنی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.

شعردوست با بیان ‌این‌که پروژه‌های علمی و تحقیقاتی ایران در تاجیکستان در 12 بخش اجرایی خواهد شد، خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها نمونه‌ای از فعالیت‌های مشترک دو کشور است که با توجه به ظرفیت بالای تاجیکستان در بخش معادن و نیروی انسانی انتظار می‌رود همکاری‌های دو طرف جدی‌تر از گذشته دنبال شود تا توسعه و رفاه بیشتری برای دوستان ما به وجود آید.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان با بیان اینکه بنا به پیشنهادات موجود از درآمدهای حاصل از اکتشاف و بهره‌برداری از معادن تاجیکستان برای ساخت‌و ساز سد و نیروگاه‌ها و توسعه فعالیت‌های عمرانی و شهری استفاده خواهد شد،‌یادآور شد: با توجه به مناسبات زمین‌شناسی دوکشور یک برگ زرین دیگری به همکاری‌های دوجانبه ایران و تاجیکستان افزوده شد.

دکتر عظیم ابراهیم رییس سازمان زمین‌شناسی تاجیکستان نیز با اشاره به امضای سند همکاری که چندی پیش بین محمود احمدی‌نژاد و امامعلی رحمان رؤسای جمهور دو کشور امضا شد، گفت: توسعه مناسبات زمین‌شناسی دوکشور راه را برای اکتشاف مواد معدنی در تاجیکستان هموار می‌کند و از سویی با انتقال خدمات فنی و مهندسی جدید ایران در بخش علوم‌زمین شکوفایی اقتصادی در تاجیکستان شتاب بیشتری خواهد گرفت.


نظر شما :