تولید 100 مگاوات برق از گرمای زمین در ایران

۲۱ آذر ۱۳۸۳ | ۱۲:۳۷ کد : ۱۹۸۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۴۰
برای تولید 100 مگاوات برق از انرژی زمین گرمایی(ژئوترمال) در ایران برنامه ریزی شده است

برای تولید 100 مگاوات برق از انرژی زمین گرمایی(ژئوترمال) در ایران برنامه ریزی شده است.مدیر عامل سازمان انرژی های نو ایران اظهار داشت: وجود چشمه های فراوان آب گرم حاکی از آن است که در ایران منابع فراوان انرژی زمین گرمایی وجود دارد.
   "یوسف آرمودلی" خاطر نشان کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، پس از پایان عملیات اکتشاف و حفر چاه، حدود 100مگاوات برق از انرژی زمین گرمایی در ایران تولید خواهد شد.
   وی ادامه داد: این طرح ها پس از حفر 20 حلقه چاه و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی، اجرا خواهد شد.مهندس آرمودلی با بیان این که سال آینده عملیات اکتشاف در منطقه مشگین شهر به پایان خواهد رسید، گفت: پس از آن می توان برای ساخت نیروگاه ژئوترمال اقدام کرد.مدیر عامل سازمان انرژی های نو ایران گفت: توسعه اکتشاف و مدیریت بر این منابع یکی از کارهای مهم این سازمان است که باید به آن توجه شود.
   آرمودلی با بیان این که باید امکانات بالقوه منابع زمین گرمایی در کشور شناسایی شوند، تاکید کرد: اکنون که می توان از این منابع استفاده کرد، باید برای شناسایی ظرفیت ها نیز برنامه ریزی دقیق انجام داد.وی یاداور شد: با توسعه و پیشرفت کارها، باید برای جذب بخش خصوصی در اجرای چنین فعالیت هایی تلاش کرد.مدیر پروژه های زمین گرمایی سازمان انرژی های نو ایران نیز پیشتر در این باره به شانا گفته بود: ایران در نظر دارد در قالب برنامه چهارم توسعه کشور نخستین نیروگاه زمین گرمایی را در این منطقه بسازد.
   "بهنام طالبی" گفت: ساخت این نیروگاه مستلزم همکاری مسئولان و اختصاص بودجه به میزان مناسب است.وی اضافه کرد: مطالعات امکان سنجی در مناطق شمالی کشور در مساحتی در حدود 260 هزار کیلومتر مربع انجام شد و براساس این مطالعات، چهار ناحیه سبلان، خوی، دماوند و سهند به عنوان اولویت های اصلی انتخاب شدند.
   بر پایه این گزارش؛ مجموع ظرفیت نصب شده نیروگاه های زمین گرمایی دنیا 8 هزار مگاوات است و 50 کشور از این نوع انرژی استفاده می کنند. شانا

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :