رونمایی از نخستین اطلس توانمندی‌های ژئوپارک و ژئوتوریسم ایران

۱۵ اسفند ۱۳۸۸ | ۰۷:۱۱ کد : ۱۹۸۶۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۱۵
نخستین اطلس توانمندی‌های ژئوپارک و ژئوتوریسم ایران...

نخستین اطلس توانمندی‌های ژئوپارک و ژئوتوریسم ایران در مراسم افتتاحیه بیست‌وهفتمین گردهمایی علوم زمین و سیزدهمین همایش انجمن زمین شناسی ایران رونمایی شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس علیرضا امری‌کاظمی، مجری طرح ژئوتوریسم این سازمان گفت: این اطلس از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و طی 9 سال کار صحرایی تهیه شده است.

وی افزود: این مجموعه 130 نقطه شاخص کشور را به همراه 700 تصویر رنگی، نقشه‌های دقیق دسترسی، مشخصات دقیق پدیده ها و اطلاعات جانبی آنها را معرفی می کند.

امری کاظمی با بیان این که این اطلس دارای شناسنامه جداگانه برای هر پدیده است، یادآور شد: در این اطلس نقشه و کروکی‌های دقیق موقعیت‌های هر پدیده بازگو شده و علاوه بر تعاریف پایه ژئوتوریسم، ژئوپارک و ژئوسایت، اطلاعات عمومی طبیعت و زمین‌شناسی ایران نیز در آن آمده است.

وی با اشاره به اینکه این اطلس در 460 صفحه رنگی و به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شده است، گفت: اطلاعات تکمیلی از جمله درجه اهمیت، زمان مناسب دسترسی برای هر پدیده دراین اطلس آمده است.

به گفته وی، اطلس توانمندی‌های ژئوپارک و ژئوتوریسم ایران به معرفی جاذبه‌های کم‌نظیر و گاه بی‌نظیر زمین‌شناسی ایران پرداخته است.

وی با اشاره به این‌که نمونه این اطلس تاکنون در دنیا منتشر نشده است، اظهار کرد: در واقع نمونه‌هایی که تاکنون منتشر شده‌اند، به مناطق و موضوعات محدود پرداخته‌اند و تاکنون در هیچ کشوری کاری با این وسعت انجام نشده است.

امری کاظمی همچنین از جزیره قشم به عنوان تنها ژئوپارک ثبت شده جهانی در ایران نام برد و افزود: دراین اطلس برای نخستین بار 20 نقطه مهم کشور که قابلیت تبدیل شدن به ژئوپارک را دارند، معرفی شده و انتظار می‌رود با ثبت آنها 20 ژئوپارک جدید به کشور اضافه شود.

 


نظر شما :