مطالعات ژئومورفولوژی سواحل نگور و پسابندر در سیستان و بلوچستان

۲۶ مهر ۱۳۸۸ | ۱۱:۲۱ کد : ۱۹۵۹۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۵۱
مطالعات ژئومورفولوژی سواحل نگور و پسابندر به همت کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی دریایی....

مطالعات ژئومورفولوژی سواحل نگور و پسابندر به همت کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی دریایی  سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، علیرضا صالحی‌پور کارشناس ژئومرفولوژی مدیریت زمین‌شناسی دریایی این سازمان از مراحل پایانی بررسی ژئومورفولوژی مناطق ساحلی نگور و پسابندر واقع درسواحل استان  سیستان و بلوچستان  به همت کارشناسان مرکز تحقیقات زمین‌شناسی دریایی خبر داد و گفت: برگه‌های ژئومورفولوژی در مقیاس یکصد‌هزارم در مناطق نگور و جوانی در دست بررسی است و این مطالعات تا مناطقی از مرز پاکستان ادامه خواهد یافت.

 وی افزود: پس از تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی این مناطق و همچنین برگه‌های منطقه پیبشک واقع در سواحل غربی استان  سیستان و با توجه به مطالعات  انجام شده قبلی و تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی ساحلی ورقه‌های چابهار، کنارک و بیر مطالعه ژئومورفولوژی سواحل سیستان و بلوچستان تکمیل خواهد شد.

صالحی‌پور دشت بریس را به عنوان یکی از مناطق بسیار مهم مطالعاتی یاد کرد و گفت: این دشت به عنوان یکی از دشت‌های  تراکمی فرسایشی محسوب می‌شود و ارتفاعات موجود در این دشت مانند مزارکوه، سه‌کوه، دورمک و تلی به‌صورت تپه شاهد‌هایی در داخل این دشت وجود دارد که نشان‌دهنده فرایند‌های تکتونیکی و فرسایش شدید حاکم بر این دشت در طول دوران‌های مختلف است.

این کارشناس ژئومورفولوژی در ادامه یادآور شد: با بررسی ارتباط این عوارض با ارتفاعات اطراف خود قادر به بازسازی موقعیت مورفولوژی و ریخت‌شناسی این مناطق خواهیم بود که در این بازسازی نقش عوامل دریایی در شکل‌گیری این دشت در کنار فرایندهای رودخانه‌ای بسیار مهم است.

وی با بیان این که یکی از شاخص‌های محیط دریایی در این دشت حضور پهنه‌های صدف‌های دو کفه‌ای است، خاطرنشان کرد:  این پهنه‌ها وسعت قابل‌توجهی از این دشت را پوشانده و پراکندگی آنها در سه منطقه شرق بندر بریس، شمال سه‌کوه و جنوب مزارکوه بیشتر است که بر همین اساس کارشناسان 15 نمونه رسوب سطحی جمع‌آوری کرده و مطالعه آزمایشگاهی را روی آنها انجام خواهند داد.

صالحی‌پور در پایان خاطرنشان کرد: این رسوبات سطحی به همراه مطالعه 11 مغزه رسوبی از خورهای استان سیستان و بلوچستان در دست بررسی  است و پس از پایان این مطالعات، امکان دستیابی به تاریخچه تحولات  محیط‌های رسوبی در طول زمان و تعیین حوادث طبیعی از جمله  سونامی‌ها و در این منطقه یاری کند.


نظر شما :