زلزله امروز تهران،ضرورت توجه عمیق‌تر مردم و مسئولان را دوچندان می‌کند

۲۵ مهر ۱۳۸۸ | ۱۴:۲۶ کد : ۱۹۵۷۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۲۱
از نگاه معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی، زلزله امروز شنبه، با اثبات شواهد تاریخی لرزه‌خیزی جنوب و جنوب شرق تهران...

از نگاه معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی، زلزله امروز شنبه، با اثبات شواهد تاریخی لرزه‌خیزی جنوب و جنوب شرق تهران، ضرورت توجه عمیق‌ترمردم و مسئولان را دوچندان می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر مهدی زارع معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی با بیان اینکه بسیاری از زلزله‌های بزرگ بدون هیچ نشانه‌ای و به‌طور یکباره اتفاق می‌افتند، تصریح کرد: هیچ اطمینان کاملی برای این که زلزله بزرگتری روی ندهد، وجود ندارد و مردم و مسئولان باید همیشه آگاه بوده و آمادگی مواجه با هر گونه حادثه طبیعی را داشته باشند.

وی با بیان این که این زلزله شواهد به دست آمده از مطالعه زلزله‌های تاریخی تهران را ثابت می‌کند، افزود: در حال حاضر با صدایی بلندتر و رساتر، توصیه‌های خود را به گوش مردم و مسئولان می‌رسانیم و به‌طور بسیار واضح نسبت به لرزه‌خیز بودن تهران و خصوصا" مناطق جنوب و جنوب‌شرقی هشدار می‌دهیم.

زارع در پاسخ سئوالی مبنی بر این‌که، زلزله موردنظر شاهدی برای بروز زلزله‌های عمیق‌تر و بزرگ‌تر خواهد بود یا خیر، گفت: به‌طور معمول زلزله‌های با بزرگای 4ریشتر به عنوان علامت و شاهدی برای بروز زلزله‌های بزرگتر محسوب نمی‌شوند ولی در حال حاضر این زلزله حدود 15میلیون نفر را در تهران تحت تاثیر خود قرار داد و می‌توان از آن حداقل به عنوان هشداری برای آینده یاد کرد.

وی با بیان این‌که مرکز زمین‌لرزه‌ای که ساعاتی پیش در تهران احساس شد، در شهرری و به بزرگی 4 ریشتر بوده، یادآور شد: این زمین‌لرزه از سوی مرکز لرزه‌نگاری کشوری در ساعت 14 و 23 دقیقه و 56 ثانیه  به ثبت رسیده و تاکنون خسارتی در پی نداشته است.

معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی با بیان این‌که زمین‌لرزه با عمق 12 کیلومتری شهرری و طول و عرض 51/35به وقوع پیوسته، خاطرنشان کرد: زلزله 4 ریشتری امروز شنبه تهران به دلیل حرکت گسل ایوانکی جنوب شرقی تهران رخ داده است.


نظر شما :