بررسی گل‌فشان‌های ساحلی جنوب ایران برای شناسایی زمان وقوع زمین‌لرزه

۲۵ مهر ۱۳۸۸ | ۰۵:۰۴ کد : ۱۹۵۷۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۱۸
کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور....

کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، فعالیت گل‌فشان‌های سواحل جنوب کشور را به‌منظور شناسایی زمان وقوع زمین‌لرزه مطالعه می‌کنند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس ناصر سعدالدین مدیر زمین‌شناسی دریایی این سازمان، از پایان بررسی و برداشت صحرایی از گل‌فشان‌های ساحلی جنوب ایران از سوی کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی دریایی  که از اردیبهشت سال87 آغاز شده بود، خبر داد.

وی درباره اهمیت بررسی گل‌فشان‌ها در مطالعات ناحیه‌ای گفت: وجود گل‌فشان‌ها نشانه و دلیل مبنی بر فعال بودن منطقه از لحاظ تکتونیکی است و در صورتی‌که بتوان دوره‌های حداکثر و حداقل فعالیت گل‌فشان‌ها را تعیین کرد و آنها را با رخداد زلزله‌های بزرگ در منطقه مقایسه کرد، می‌توان از آنها به‌عنوان پیش‌نشانگر زلزله کمک گرفت.

وی با بیان اینکه بیشتر گل‌فشان‌های ایران در جلگه ساحلی دریای عمان قرار دارند، خاطرنشان کرد: مطالعه این گونه از پدیده‌های زمین‌شناسی بسیار ضروری است و در این مطالعات علاوه بر بررسی‌های ژئومورفولوژیکی گل‌فشان‌ها، مطالعات رسوب‌شناسی، ژئوشیمی و کانی‌شناسی آن‌ها و همچنین بررسی هیدروشیمی و ژئوشیمی شورابه‌های آن نیز بررسی می‌شود.

سعدالدین با اشاره به اینکه بیشتر گل‌فشان‌ها در حال حاضر فعال هستند، یادآور شد: فعالیت گل‌فشان‌ها ممکن است در فصول مختلف و از سالی به سال دیگر تغییر کند و حتی گل‌فشان خاموش به‌طور مجدد فعال و یا گل‌فشان فعال، غیر‌فعال شود.

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: محدوده جغرافیایی منطقه مورد مطالعه در این تحقیق محدوده بلوچستان جنوبی و سواحل شرقی استان هرمزگان در تنگه هرمز است.


نظر شما :