برگزاری کارگاه‌های آموزشی به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۲۰ مهر ۱۳۸۸ | ۰۶:۰۷ کد : ۱۹۵۷۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۰۳
به‌منظور ارتقای سطح دانش علمی و فنی زمین‌شناسان، سازمان زمین‌شناسی...

به‌منظور ارتقای سطح دانش علمی و فنی زمین‌شناسان، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور اقدام به برگزاری کارگاه‌های مختلف آموزشی با موضوعات زمین‌شناسی و معدنی کرده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سید هادی میرمحمد میگونی مدیر اداره بین‌الملل این سازمان از برگزاری کارگاه‌های آموزشی به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد و گفت: در راستای ارتقای سطح دانش علمی و فنی زمین‌شناسان، دانشجویان و افراد مرتبط با مسائل علوم‌زمین، به‌روز کردن و ارائه دانش زمین‌شناسی مدرن در ایران، پرورش زمین‌شناسان متخصص و آشنا به علوم جدید و همچنین آشنایی زمین‌شناسان سایر کشورها با ویژگی‌ها و پتانسیل‌های زمین‌شناسی و معدنی ایران، اداره روابط بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اقدام به برگزاری کارگاه‌های مختلف آموزشی با موضوعات زمین‌شناسی و معدنی در کشور کرده است.

وی با بیان این‌که برای رسیدن به این هدف اداره بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سعی دارد تا  از طریق برقراری ارتباط با سازمان‌ها، دانشگاه‌ها،  مراکز و موسسات مرتبط با علوم‌زمین در سرتاسر جهان، زمین‌شناسان متخصص و خبره در رشته‌های مختلف را به ایران دعوت کند، یادآور شد: از این طریق کارگاه‌های آموزشی با استاندارد منطقه‌ای و جهانی و به صورت  کوتاه‌مدت چند روزه و بلندمدت چند ماهه در ایران و یا کشورهای همکار و در قالب ارائه درس‌های تئوری، آزمایشگاهی و همچنین برگزاری سفرهای زمین‌شناسی صحرایی برگزار می‌شود.

میگونی درباره تفاوت‌های قابل ‌ملاحظه‌ در روش برگزاری دوره‌های آموزشی جدید، خاطرنشان کرد: در این کارگاه‌ها بر خلاف سال‌های گذشته از تمامی زمین‌شناسان، محققان و دانشجویان زمین‌شناسی در سرتاسر کشور علاوه بر کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دعوت خواهد شد.

مدیر اداره بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه افزود: از مزایای دیگر برگزاری این دوره‌ها به روز‌رسانی دانش زمین‌شناسی و ایجاد مراکز و رشته‌های تخصصی مدرن علوم‌زمین در سازمان‌ زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سایر دانشگاه‌ها و سازمان‌ها است. 

وی از جمله برنامه‌های پیش‌‌روی این اداره را برگزاری کارگاه‌هایی در زمینه فسیل و دیرینه‌شناسی، سنگ‌شناسی آذرین و رسوبی، مطالعات کواترنری، ذخایر معدنی و مد لسازی آنها، زمین‌شناسی دریایی و پزشکی و همچنین مطالعات ژئومورفولوژیکی رگولیت‌های کواترنری  با توجه به نیاز زمین‌شناسی ایران  به مطالعات تخصصی‌تر کواترنری ذکر کرد.

میگونی خاطرنشان کرد: از سویی مطالعه فرامنیفرا، جلبک‌ها و همچنین  فسیل‌های ادیکاریا (Edicarian fossils) که چشم‌انداز جدیدتری را در زمینه گونه‌های جانوری دوره پرکامبرین در ایران می‌گشاید و همچنین محیط‌های ژئومورفولوژیکی و رسوبی که به دریا‌ها و دریاچه‌ها منتهی می‌شوند، مانند دلتاهای رودخانه‌ای، خورها (Estuary ) و تحولات آنها در طول زمان، ارتباط آنها با تغییرات اقلیمی و تاثیر آنها بر محیط‌های رودخانه‌ای از جمله موضوعاتی است که در زمینه زمین‌شناسی دریایی نیز دوره‌های دیگری است که در سال اخیر برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه سنگ‌شناسی آذرین  و رسوبی نیز یک کارگاه با موضوع ژئوشیمی، منشا و جایگاه تکتونیکی سنگ‌های آذرین و همچنین کارگاه‌های جداگانه‌ای را با موضوعات تحلیل حوضه‌های رسوبی و مطالعه و تهیه لایه‌های رسوبی نقشه‌های رسوبی برگزار می‌شود، تصریح کرد: برگزاری کارگاه‌های دیگری در زمینه‌های دیگر از جمله آب‌ شناسی، مخاطرات زمین‌شناسی، مطالعه و تعین سن لس‌های کواترنری،  تهیه نقشه‌های کواترنری  نیز در دستور کار اداره روابط بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است که در صورت نهایی شدن به اطلاع زمین‌شناسان در سرتاسر کشور خواهد رساند.

گفتنی‌ست این در حال حاضر تمامی اطلاعات مربوط به برگزاری این دوره را از طریق وب‌سایت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به آدرس  http://international.gsi.ir  در بخش دوره‌های آموزشی بین‌المللی ارائه می‌کند. علاقه‌مندان می‌توانند  برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 66070508 تماس حاصل نمایند.


نظر شما :