راه‌اندازی آزمایشگاه BLEG به‌منظور شناسایی ذخایر طلا در کرمان

۱۹ مهر ۱۳۸۸ | ۰۷:۰۲ کد : ۱۹۵۷۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۳۷
به‌منظور شناسایی و آنالیز دقیق‌تر ذخایر طلا در کشور، آزمایشگاه BLEG در مدیریت...

به‌منظور شناسایی و آنالیز دقیق‌تر ذخایر طلا در کشور، آزمایشگاه BLEG در مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی مرکز کرمان راه‌اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشورمهندس محمدحسین حسینی، مشاور سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در امور مراکز، از آغاز به کار آزمایشگاه BLEG به‌منظور توسعه برنامه اکتشاف طلا در سطح کشور و دستیابی آسان‌تر و سریع‌تر به ذخایر ارزشمند طلا و جبران عقب‌ماندگی‌های گذشته، در محل سابق مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کرمان خبر داد و گفت: نمونه‌برداری و آنالیز طلا با روش موسوم به  BLEG، سال 1980برای نخستین بار در استرالیا استفاده شد و طی سال‌های اخیر با همکاری شرکت زرآزما به‌عنوان طرف ایرانی و مشاور استرالیایی، شرایط مناسبی برای استفاده ایران برای گسترش فعالیت‌های اکتشافی و اکتشافی طلا فراهم شد.

وی با اشاره به قرارداد امضا شده بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و شرکت زرآزما برای توسعه این روش در ایران، یادآور شد: با آغاز آزمایشگاه BLEG در مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج، واحد دوم آزمایشگاه در مساحتی بالغ بر 150متر مربع در کرمان نیز احداث شد و پس از تجهیز به مرحله بهره‌برداری رسید.

حسینی افزود: آزمایشگاه BLEG کرمان در سه بخش انحلال طلا، آماده‌سازی نمونه‌ها برای اندازه‌گیری طلا و همچنین اندازه‌گیری طلا به کمک دستگاه جذب اتمی در حال کار است.

مشاور سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در امور مراکز، شناسایی ذخایر طلا با استفاده از روش BLEG را مبتنی بر اجرای 2مرحله جداگانه و کاملا متمایز که اجرای دقیق و کامل هر مرحله نقش مهمی در نتیجه نهایی اکتشاف و پی‌جویی خواهد داشت، دانست و گفت: در مرحله نخست برداشت نمونه‌های خاص BLEG که ویژگی‌ها و دستورالعمل خاص خود را دارد و با سایر نمونه‌برداری‌های ژئوشیمیایی متفاوت است، انجام می‌شود و پس از آن با انحلال طلا و اندازه‌گیری میزان ذخیره موجود در هر نمونه تا حد PPB (گرم در بیلیون) خاتمه می‌یابد.

وی در پایان گفت: خوشبختانه سیستم BLEG در کشور همراه با ارائه آموزش‌های عملی و تئوری به‌صورت مستقیم به کمک کارشناسان استرالیایی به وجود آمده و زمینه انتقال دانش و تجربه کاربران اصلی این روش به‌خوبی فراهم شده است.

گفتنی‌ست BLEG از واژه  BLUK LEACHING EXTRACTION GOLD به معنی استخراج طلا به روش شستشو ‍‍‍در حجم زیاد مشتق شده و در حال حاضر به‌عنوان یکی از روش‌های موثر در امر اکتشاف طلا شناخته می‌شود.


نظر شما :